Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A miniszterelnöktől kért segítséget Nyíracsád

Cívishír | 2025. 01. 03. | 16:20:12
A NAV elindította a végrehajtást az önkormányzattal szemben.
A miniszterelnöktől kért segítséget Nyíracsád
Nyíracsád pénzügyi helyzete jelenleg nem túl rózsás (Fotó: Google Maps)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

– Az átadás-átvétel után szépnek és jónak tűnt minden, maradt is pénz a számlán, több forrásból mintegy 100 millió forint, ám azóta kiderült, hogy az kötött felhasználású, de ez sem gond. A pályázati pénzek az elkülönített számlánkon is teljesen rendben voltak. Viszont utólag derült csak ki, hogy a korábbi pályázatok kezelése miatt összességében egy zavaros pénzügyi helyzetet örököltünk. Több százmillió forintot kellene befizetnünk. Ebben az ügyben már a miniszterelnöknek is írtunk levelet, kérvényeztünk fizetési könnyítést – foglalta össze települése jelenlegi helyzetét Bródi Róbert Tamás, Nyíracsád új polgármestere.

Így lett drága az útépítés

A legnagyobb falat egy 260 millió forintos külterületi útfelújítás pénzügyi rendezése. Előlegként megkapott a nyíracsádi önkormányzat 131 millió forintot, amiből egy éven belül el kellett volna kezdeni a kivitelezést. Ez azonban nem történt meg, ezért a múlt év májusában levél érkezett a Magyar Államkincstártól, hogy az önkormányzat fizesse vissza az összeget. A levélről – mint az őszi átadás-átvételkor kiderült –, akkor senki sem vett tudomást, úgy voltak vele, hogy a pénzt nem adják vissza, mert idővel, igaz a 12. hónapon túl, elkezdődött és be is fejeződött az útépítés. Mi több, 55 milliót még saját forrásból is mellé tett az önkormányzat. Aztán októberben a NAV-tól érkezett levél, hogy a 131 millió vissza nem fizetése miatt végrehajtás indult az önkormányzat ellen. Tehát a falu a pénzt rendeltetésszerűen felhasználta, a pályázati összeget saját büdzséből kiegészítette, most pedig a 131 milliót követeli vissza a kincstár.

– Ez így már megterhelő az önkormányzatnak. Annyi könnyebbséget kaptunk, hogy nem egy összegben, hanem 12 havi részletben kell visszafizetnünk a pénzt, amit majd a pályázat elszámolása után visszaigénylünk, és remélem, vissza is kapunk. Abban is bizakodunk, hogy ha a részletfizetés 12 hónapja alatt rendeződik az ügy, nem kell az összes részletet kifizetnünk – beszélt az önkormányzat mozgásteréről Bródi Róbert Tamás.

A polgármester azonban nem állt meg ennél a pályázatnál, hiszen, mint kiderült, több pályázattal is volt gond. Az egyértelmű, hogy az el nem kezdett beruházás előlegét visszafizették, de volt egy harmadik is, ami meghiúsult. Ott a 80 milliós fejlesztésből hatmillió forintot érő munkát elvégzett a közbeszerzésen nyertes cég, majd csődöt jelentett. Ebben az esetben a nyíracsádi önkormányzat a vármegyei fejlesztési ügynökséget kérte, hogy vis maiorra hivatkozva tekintsenek el a 46 milliós előleg visszafizetésétől, de ők ezt elutasították

 – Ekkor Tasó László országgyűlési képviselő segítségét kérve a miniszterelnöknek írtunk levelet az önkormányzat sajátos helyzetéről, és bízunk benne, hogy a kormányzat segítséget tud adni az átmeneti pénzügyi nehézségünk megoldására – mondta a faluvezető, aki említést tett még egy pályázatról, amiben a kamatokkal együtt immár közel egymillió forintot kell visszafizetniük. Itt a temetőben végzett infrastrukturális javítás nem valósult meg 600 ezer forintért. A pénz felhasználásához tervet kellett volna módosítani, ez azonban nem történt meg, ezért ebben az esetben is zsebébe kell nyúlnia az önkormányzatnak.

Közös a cél, más az út

A településfejlesztésnél maradva, Bródi Róbert Tamástól megtudtuk, hogy belterületi utak aszfaltozására, összesen mintegy másfél kilométer hosszan, kiírták a közbeszerzési eljárást. Reménye szerint tavasszal elkezdődhet az útépítés a Rákóczi, a Munkácsy, az Arany János, továbbá az 555-ös helyrajzi számon szereplő utcában. Más forrásból, de ugyancsak pályázati támogatásból kap új aszfaltborítást a Kolozsvári utca útjának egy része. Ezt márciusban szeretnék kezdeni.

– A humánerőforrással rosszul állunk, a polgármesteri hivatalt újra kell szerveznünk. Öten nyugdíjba mentek, és vannak távozók is. Ahol váltás történt, ott a Magyar Államkincstár ellenőrzést tartott és temérdek hibát tárt fel. Ezek kijavítására két hónapunk van. A képviselő-testületben nem volt visszalépés, azok tettek esküt, akik a június 9-i választáson bizalmat kaptak a lakosságtól. Túl vagyunk az első üléseken, azokon egyértelművé vált számomra, hogy mindenki ezer százalékig Nyíracsádért dolgozik. Igaz, egy-egy ügy megoldására más és más elképzelésekkel. Nem azt mondom, hogy az övék rossz, hanem más. A cél közös, az elérési lehetőség más, és ebben kell megtalálnunk a közös utat – beszélt a polgármester a mindennapi munkájáról. Bródi Róbert Tamás kérdésünkre elmondta hosszú távú tervükről, hogy szeretnének egy bentlakásos idősek otthonát létesíteni. Mivel Nyíracsád lakossága tízezer fő alatti, ezért arra az önkormányzat nem kaphat támogatást. Valamelyik egyházzal azonban magvalósíthatónak látják a beruházást, mégpedig úgy, hogy nekik is támogatást kellene szerezni ehhez. Ebben az országgyűlési képviselő segítségét kérték.

CH

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Emberölés Hajdúnánáson – jöhet a vádemelés
Emberölés Hajdúnánáson – jöhet a vádemelés
Tizenévesek vertek halálra egy 44 éves férfit.
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Eredményt hirdettek a közbeszerzésen.
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
A sofőrt kórházba vitték.
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Hajdúböszörmény és Görbeháza között.
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hirdetés
Hirdetés
Kiváló minőségű dinnyére számítanak a termelők
Kiváló minőségű dinnyére számítanak a termelők
A jelenlegi becslések szerint mintegy 160 ezer tonnás termés várható.
Hirdetés
Hirdetés
Emberölés Hajdúnánáson – jöhet a vádemelés
Emberölés Hajdúnánáson – jöhet a vádemelés
Tizenévesek vertek halálra egy 44 éves férfit.
Hirdetés
Hirdetés
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
A felsőoktatási intézmény kérdőívét több mint 7500-an töltötték ki.
Ötvenperces késés Debrecenből
Ötvenperces késés Debrecenből
Türelem, türelem, türelem.
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Eredményt hirdettek a közbeszerzésen.
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
Gazdaság
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.