A miniszterelnöktől kért segítséget Nyíracsád
– Az átadás-átvétel után szépnek és jónak tűnt minden, maradt is pénz a számlán, több forrásból mintegy 100 millió forint, ám azóta kiderült, hogy az kötött felhasználású, de ez sem gond. A pályázati pénzek az elkülönített számlánkon is teljesen rendben voltak. Viszont utólag derült csak ki, hogy a korábbi pályázatok kezelése miatt összességében egy zavaros pénzügyi helyzetet örököltünk. Több százmillió forintot kellene befizetnünk. Ebben az ügyben már a miniszterelnöknek is írtunk levelet, kérvényeztünk fizetési könnyítést – foglalta össze települése jelenlegi helyzetét Bródi Róbert Tamás, Nyíracsád új polgármestere.
Így lett drága az útépítés
A legnagyobb falat egy 260 millió forintos külterületi útfelújítás pénzügyi rendezése. Előlegként megkapott a nyíracsádi önkormányzat 131 millió forintot, amiből egy éven belül el kellett volna kezdeni a kivitelezést. Ez azonban nem történt meg, ezért a múlt év májusában levél érkezett a Magyar Államkincstártól, hogy az önkormányzat fizesse vissza az összeget. A levélről – mint az őszi átadás-átvételkor kiderült –, akkor senki sem vett tudomást, úgy voltak vele, hogy a pénzt nem adják vissza, mert idővel, igaz a 12. hónapon túl, elkezdődött és be is fejeződött az útépítés. Mi több, 55 milliót még saját forrásból is mellé tett az önkormányzat. Aztán októberben a NAV-tól érkezett levél, hogy a 131 millió vissza nem fizetése miatt végrehajtás indult az önkormányzat ellen. Tehát a falu a pénzt rendeltetésszerűen felhasználta, a pályázati összeget saját büdzséből kiegészítette, most pedig a 131 milliót követeli vissza a kincstár.
– Ez így már megterhelő az önkormányzatnak. Annyi könnyebbséget kaptunk, hogy nem egy összegben, hanem 12 havi részletben kell visszafizetnünk a pénzt, amit majd a pályázat elszámolása után visszaigénylünk, és remélem, vissza is kapunk. Abban is bizakodunk, hogy ha a részletfizetés 12 hónapja alatt rendeződik az ügy, nem kell az összes részletet kifizetnünk – beszélt az önkormányzat mozgásteréről Bródi Róbert Tamás.
A polgármester azonban nem állt meg ennél a pályázatnál, hiszen, mint kiderült, több pályázattal is volt gond. Az egyértelmű, hogy az el nem kezdett beruházás előlegét visszafizették, de volt egy harmadik is, ami meghiúsult. Ott a 80 milliós fejlesztésből hatmillió forintot érő munkát elvégzett a közbeszerzésen nyertes cég, majd csődöt jelentett. Ebben az esetben a nyíracsádi önkormányzat a vármegyei fejlesztési ügynökséget kérte, hogy vis maiorra hivatkozva tekintsenek el a 46 milliós előleg visszafizetésétől, de ők ezt elutasították
– Ekkor Tasó László országgyűlési képviselő segítségét kérve a miniszterelnöknek írtunk levelet az önkormányzat sajátos helyzetéről, és bízunk benne, hogy a kormányzat segítséget tud adni az átmeneti pénzügyi nehézségünk megoldására – mondta a faluvezető, aki említést tett még egy pályázatról, amiben a kamatokkal együtt immár közel egymillió forintot kell visszafizetniük. Itt a temetőben végzett infrastrukturális javítás nem valósult meg 600 ezer forintért. A pénz felhasználásához tervet kellett volna módosítani, ez azonban nem történt meg, ezért ebben az esetben is zsebébe kell nyúlnia az önkormányzatnak.
Közös a cél, más az út
A településfejlesztésnél maradva, Bródi Róbert Tamástól megtudtuk, hogy belterületi utak aszfaltozására, összesen mintegy másfél kilométer hosszan, kiírták a közbeszerzési eljárást. Reménye szerint tavasszal elkezdődhet az útépítés a Rákóczi, a Munkácsy, az Arany János, továbbá az 555-ös helyrajzi számon szereplő utcában. Más forrásból, de ugyancsak pályázati támogatásból kap új aszfaltborítást a Kolozsvári utca útjának egy része. Ezt márciusban szeretnék kezdeni.
– A humánerőforrással rosszul állunk, a polgármesteri hivatalt újra kell szerveznünk. Öten nyugdíjba mentek, és vannak távozók is. Ahol váltás történt, ott a Magyar Államkincstár ellenőrzést tartott és temérdek hibát tárt fel. Ezek kijavítására két hónapunk van. A képviselő-testületben nem volt visszalépés, azok tettek esküt, akik a június 9-i választáson bizalmat kaptak a lakosságtól. Túl vagyunk az első üléseken, azokon egyértelművé vált számomra, hogy mindenki ezer százalékig Nyíracsádért dolgozik. Igaz, egy-egy ügy megoldására más és más elképzelésekkel. Nem azt mondom, hogy az övék rossz, hanem más. A cél közös, az elérési lehetőség más, és ebben kell megtalálnunk a közös utat – beszélt a polgármester a mindennapi munkájáról. Bródi Róbert Tamás kérdésünkre elmondta hosszú távú tervükről, hogy szeretnének egy bentlakásos idősek otthonát létesíteni. Mivel Nyíracsád lakossága tízezer fő alatti, ezért arra az önkormányzat nem kaphat támogatást. Valamelyik egyházzal azonban magvalósíthatónak látják a beruházást, mégpedig úgy, hogy nekik is támogatást kellene szerezni ehhez. Ebben az országgyűlési képviselő segítségét kérték.
CH