A három harmadra írt debreceni kosármeccs

A kosárevolúció egyértelmű: előbb volt a cipelős, aztán a tolós, végül a húzós. (A következő a benzinmotros lesz vagy az elektromos, de azt mi már valószínűleg nem érjük meg). A debreceni bevásárlóközpontokban ezen válfajok alkalmazhatók házon belüli áruszállításra - jobbára önmagukban, néha vegyesen. Mindenki másra esküszik, abban azonban megegyezhetünk, a vásárolni szándékozott termék darabszámától sok minden függ. Ami menet közben inkább szokott nőni, mint csökkenni. Lássuk a kosármeccs eredményét a kritikus háziasszonyok szemével:
Cipelős előny: Két vonalas füzet, egy elefántos radír és egy Story magazin vásárlására tökéletes. Nem kell bele 10, 20 vagy 100 forintos érmét nyomni, ami utána 10-ből 8-szor nem jön ki. Amíg könnyű, gyors és könnyed mozgást biztosít ideiglenes gazdájának. Lábbal is odébb lehet tolni (butábbak rúgni szokták), ha letesszük a földre. Ha kellemetlen ismerős jön szembe, arcunk elé tartva pont kitakarja a fejünket.
Cipelős hátrány: Akár egy füle van, akár kettő, a súlypont két napig emlékeztet rá az alkaron, hogy létezik a világban olyan, hogy fizika, és nem kitaláció. Két dobozos sörnél, egy félkör sajtnál, egy kettes vécépapírnál és egy Coccolinónál több biztosan nem fér bele. Hogy a gyerekről ne is beszéljünk. Nagy tömeg esetén olyan sikerrel lehet csak rá vadászni, mint amilyennel Stohl András szokott.
Tolós előny: Belefér egy fél fürdőszoba felmosó vödörrel, kilépő szőnyeggel, zuhanykabinnal együtt. Környezetkímélő, mert tartós: a dédunokánkat ugyanebben fogják tolni. Jó ára van a MÉH-ben. A sorban forradalmat lehet vele generálni: akiében a legtöbb cucc, ott a nagyobb ütőerő, tehát az nyer. Mivel szellős a szerkezete, könnyen áttekinthető, miből mennyit és mit vesz a szomszéd, tehát meg lehet saccolni, mennyit keres.
Tolós hátrány: Egy idő után irányíthatatlanná válik, mert a görgőkre olyan mennyiségű hajszál (-köteg) tekeredik, amit szegény Bob Marley is megirigyelne. A pénzérme megléte, nemléte és címlete előre stresszel: a debreceni Pennyben 100 forint kell bele, a hajdúhadháziban még csak 10... Közös vonásuk: se be nem megy, se ki nem jön a résből rendesen. Egész kicsi gyerek elvész benne, a nagynak vágja a combját, a bejárati forgó melletti biztonsági kapu alatt pedig lehetetlen áttolni, ha van feje. (Gyalog meg lusta).
Húzós előny: Úgy lehet tisztes mennyiséget pakolni bele, hogy sosem lesz igazán nehéz. A gyerek belefér, csak más ne lássa. Szinte mintha szabvány lenne: egy hatos kiszerelésű ásványvízhez centire passzol a szélessége, hosszában pedig még elfér az a háromliter bor is állítva, amit hozzá vettünk, csak hogy szigorúan az alapvető élelmiszereknél maradjunk. Mindig van belőle elég a bejáratnál, a végén meg nem jön érte a hajléktalan.
Húzós hátrány: Sosem lehet tudni, mi történik a hátunk mögött. Folyton hajolgatni kell hozzá. Egyesek szerint hangos. Mivel meglehetősen mély a gyomra, néha össze lehet téveszteni a máséval, aztán kínos bepakolni az autóba három karton óvszert, mikor a miénkben egy kétkilós virágföld volt, csak épp nem láttunk az aljára. Más lábfején áthúzni elég kellemetlen, de van rosszabb: ha ugyanez a sajátunkon valósul meg.


















