A felnőttkori társasozás pozitív hatásai
A társasjátékozás még napjainkban is igen népszerű szabadidős tevékenység, és ajándékba is szívesen adunk társast. A barátokkal, családtagokkal játszott játékok tartalmas, minőségi időtöltést kínálnak, miközben egy kicsit ki is tudunk kerülni a szürke hétköznapok mókuskerekéből. Ezenfelül azonban jótékony pszichológiai hatásokkal is rendelkezik.
Magyar társasjátékpiaci körkép
A társasjáték újdonságokból éves szinten 100-150 féle szokott megjelenni a nagyobb vagy közepes kiadók jóvoltából. Hazánkban nagyjából három-négyezerre tehető azon játékok száma, amelyek magyar kiadásúak és magyar nyelvűek is egyben. Láthatjuk tehát, hogy rendkívül széles a társasjátékok kínálata.
Vannak olyan játékok is, amelyek régebben jelentek meg ugyan, de akkora sikerük lett, hogy a mai napig is megjelennek. Ilyen például a Catan és a Carcassonne.
A kínálat széles azon társasok tekintetében is, amelyek külön nem jelentek meg Magyarországon, így csak idegen nyelven érhetők el, ennek ellenére mégis nagy rájuk a kereslet. Mindezekkel együttesen nagyjából nyolcezer féle társasjátékkal játszhatunk, melyek jelentős részét kipróbálhatjuk vagy megvásárolhatjuk a Sas és Kos, a tárSASjátéKOS webáruházában.
Miért jó fiatalkorban kezdeni a társasozást?
A gyermekek számára a társasjáték számos készség és ismeret elsajátítását teszi lehetővé. Bár az elmúlt esztendőkben egyfajta forradalom volt tapasztalható a játékvilágban, aminek következtében a régről ismert Gazdálkodj okosan! és az Élve fogd el! helyébe merőben más játékok léptek, mindegyik képes arra, hogy valamilyen formában erősítse, fejlessze a képességeket.
Éppen ezért nagyon fontos lenne, hogy a gyerekek minél kisebb korban találkozhassanak a társasjátékok világával. Miközben szórakoznak, fejlődhet a memóriájuk, a logikai gondolkodásuk, a kézügyességük és a vizuális készségeik is. Emellett nem lehet megkerülni a társas kapcsolatokra gyakorolt jótékony hatást sem.
Minden társason feltüntetik, hogy hány éves kortól javasolt játszani vele. Erre azért van szükség, mert a társasnak része lehet olyan játékmechanizmus, amit a megjelöltnél fiatalabb korosztály esetleg nem ért meg, ami kudarcélményhez, motiválatlansághoz vezethet. Ezért mindig vegyük figyelembe az életkori ajánlást!
A felnőttekre gyakorolt hatás
A brit Edge Hill Egyetem pszichológusa, dr. Gray Atherton írt egy publikációjában a felnőttkori társasozás jótékony hatásairól. Ebben kiemeli, hogy a szorongással és enyhe depresszióval küzdő felnőttek számára jótékony hatással van a társasok nyújtotta játékélmény.
Ez azért van így, mert játék közben számos érzést megtapasztalhatunk, például örömet vagy összetartozást, továbbá ezek a szituációk elviszik a fókuszt a hétköznapi stresszes helyzetekről és elvárásokról.
Ennek köszönhetően különösebb erőfeszítések nélkül tereljük a figyelmünket a problémáinkról, és közben jól szórakozunk, ami segít feltöltekeznünk.