A debreceni Kaáli Intézetet is államosították, de semmi nem változik

A december 19-i Magyar Közlöny értelmében államosítottak hat hazai meddőségi központot. A kormányrendelet úgy fogalmaz, hogy a vállalkozásrészek megszerzését – tekintettel a népességfogyás hatékony megállításának és a meddőségi kezelések széles körben elérhetővé tételének szükségességére – közérdekből nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítik.
Az olyan területeken, mint a meddőségi kezelések, különösen nagy az összefonódás, keveredés az állami szektor és a magánszféra között. Gyakran a beteg nincs is tisztában vele, hogy nem az adott kórház meddőségi osztályára, hanem egy magánklinikára küldték tovább, hiszen így is, úgy is a társadalombiztosítás állja a költségeket.
A mesterséges megtermékenyítés folyamata nem az embrió beültetésével kezdődik.
Ezt megelőzik konzultációk, vizsgálatok, mint a vértesztek, hormonvizsgálatok, alapvető nőgyógyászati vizsgálatok, ultrahangok, és ha szükséges, hormonkezelés. Ezek a vizsgálatok, kezelések még támogatás mellett is akár több százezer forintos költséget is jelenthet. Meg kell vásárolni továbbá az eljárás alatt és azt követően szükséges gyógyszereket is, mely alkalmanként 5-10 ezer forintos kiadás. Magának az eljárásnak a költsége (ha már túl vagyunk az 5 támogatott alkalmon) elérheti az 1 millió forintot is. Ez pedig nem garancia a sikerre, az első lombik beültetésig kell számolnunk ezzel a költséggel.
Orbán Viktor az év első kormányinfóján pontosította Novák Katalin év végi bejelentését: ennek értelmében nem júliustól, hanem februártól lesznek ingyenesek a meddőségkezelésben alkalmazott gyógyszerek. Eddig a kormány megszabta, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár öt kezelést finanszíroz minden biztosított pár esetében, mostantól viszont nem lesz ilyen korlátozás.
„Minden marad a régiben”
A hvg.hu január 14-én arról számolt be, hogy az államosítással érintett hat vállalkozás közül ötnél már a rendelet kihirdetése napján be is jegyezték a tulajdonosváltást, mely érinti az Egyetem sugárúton működő Kaáli Ambuláns Nőgyógyászeti Intézetet és a Reprodukciós Központot is. Ennek értelmében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő lett a tulajdonos, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ pedig a tulajdonosi joggyakorló 2022. december 31-ig.
Az intézetnél érdeklődtünk, hogy ez a mindennapokban milyen változást jelent, lesz-e szerkezeti átalakítás, hozzányúlnak-e a protokollhoz. Kérdéseinkre Dr. Kaáli Nagy Géza azt válaszolta, „minden marad a régiben”, maradnak az orvosok is, sőt, még a Kaáli nevet is megtartják. A kormányhatározat értelmében az intézményrendszer 2022. december 31-ig működne a mostani formában. Arra a kérdésünkre, hogy a megadott idő után mi lesz, a professzor sem tudott válaszolni. Érdeklődtünk, hogy 2023-ban esetlegesen visszavásárolná a tulajdonjogot az államtól (ha felkínálnak ilyet), határozott nemmel felelt.
Fogarasi Renáta


















