A bocskaikerti asztrofotós ismét nagyszerű képpel jelentkezett
Egy újabb, csodás asztrofotóval kápráztatott el bennünket Vincze János. Az NGC 3718 galaxis egy 10 magnitudós spirálgalaxis az Ursa Maiorban (Nagy Medve csillagkép). Igen távol található tőlünk, megközelítőleg 124 millió fényévre helyezkedik el a Naprendszertől – tudatta a Vega Csillagászati Egyesület hajdúsági területi klubja április 29-én. A mérete nagyjából 4,7x2,3 szögperc, a kalkulált átmérője megközelíti a 170 ezer fényévet! Sa típusú spirál, 993 km/s sebességgel távolodik tőlünk – azaz a fénysebesség nagyjából 0,3 százalékával.
A fotón számos galaxis felfedezhető még. Ezekből kiemelkedik az NGC 3729, ami egy 11 magnitudós csillagváros. Mérete kisebb a hatalmas 3718-nál, átmérője 57 683 fényév, 1019 km/s sebességgel szintén távolodik. Figyelemreméltó még a galaxis szélén található látszólagos galaxis-csoportosulás.
A csillagászok eredetileg úgy gondolták, hogy az NGC 3718 lencsegalaxis. A későbbi fotók azonban két halvány nyúlványt mutattak ki a burokból a periféria ellentétes oldalán, ami azt mutatja, hogy valószínűleg egy spirálgalaxisról van szó. Az NGC 3718 egy erősen zavart spirálgalaxis, amelynek szokatlan, elvetemült alakja kicsit úgy néz ki, mint egy kövér „s" betű, és vékony, sötét porszál kígyózik át rajta. A kanyargó porsáv elsöpör a galaxis magja mellett, és bekanyarodik a környező gázba. A galaxis gáz- és porsávja is hasonlóan torzul ehhez az egyedi konfigurációhoz. A galaxis magját rendkívül nehéz észlelni akár látható, akár ultraibolya fényben, mivel a kiemelkedő porsáv e hullámhosszok nagy részét blokkolja, de látható, ha infravörös fényt nézünk, amely poros területeken halad át. Az NGC 3718 szokatlan alakját a közeli NGC 3729 galaxis gravitációs kölcsönhatásából kapja, amely egy másik spirálgalaxis, amely körülbelül 52 fényévre található tőle. A kölcsönhatás által valószínűleg előidézett jellemzők közé tartozik a vöröses csillagkeletkezési vonal.