A bátor és dicső hősök előtt tisztelegtek Debrecenben
Debrecen önkormányzata az 1848-49-es szabadságharc hősei, az 1849. október 6-án, Aradon kivégzett honvédtábornokaink emléknapja alkalmából megemlékezést és koszorúzásokat rendezett 2024. október 6-án, vasárnap.
Az ünnepség Magyarország lobogójának felvonásával és félárbócra eresztésével vette kezdetét a Kossuth téren, majd a megemlékezés a Honvédtemetőben, a Haldokló oroszlán emlékműnél folytatódott, ahol Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, parlamenti államtitkár és Kósa Lajos országgyűlési képviselő mondott beszédet. A megemlékezésen részt vett Papp László polgármester is.
Vargha Tamás beszédében elmondta: azért vagyunk ma itt, Debrecenben, a szabadság őrvárosában, hogy közösen emlékezzünk és lerójuk tiszteletünket a bátor és dicső hősök előtt, akik életüket adták egy polgári, demokratikus és szabad Magyarországért. Az aradi vértanúk is megmutatták, hogy a bátorság, a hűség és a hazaszeretet jelenti a sikeres nemzet alapját. 1848-49 egységbe kovácsolta a magyarokat. Nemesek, polgárok és földművesek együtt harcoltak a magyar szabadságért, azokért az értékekért, amelyeket mi ma természetesnek veszünk. Hőseink fegyverrel és vérükkel vívták ki a szabadságot. Nyelvünk, kultúránk és az egész magyar nemzet fennmaradását – közölte. – Tisztelettel és köszönettel tartozom nekik, hogy ma, nekünk nem kell már ilyen áldozatot hoznunk. Azonban emléküknek adóznunk kell azzal is, hogy együtt, közösen, békében egy olyan stabil és virágzó országot építünk, amely történelmi értékeinket rohamosan változó világunkban is megőrzi – hangsúlyozta Vargha Tamás.
– Számtalan küzdelmet folytattunk a szabadságunkért, Rákóczitól kezdve egészen ’56-ig. És látszólag ugyan elbuktuk ezeket a küzdelmeket, de az utána következő békét, a szatmári békétől kezdve a kádári konszolidációig, úgy, ahogy megnyertük. Ezért szilárdan kiállunk amellett a politika mellett, ami a békét akarja, tanulunk a hőseink erőfeszítéseiből, az ő áldozatuk nem volt hiábavaló, lehetővé tette, hogy később a békét megnyerjük – emelte ki Kósa Lajos.
A megemlékezés Nagysándor József honvédtábornok kőhalmánál folytatódott, ahol a város képviseletében Danku Csaba aljegyző koszorúzott, majd a 2-es számú toborzóiroda falán elhelyezett Nagysándor József-emléktábla koszorúzásával ért véget, ahol többek közt Szekeres Antal jegyző helyezett el koszorút.