civishir.hu
2022.11.30. 21:28
Saját monitoring rendszert állít fel Mikepércs, védve ezzel a lakosok egészségét.
– Mikepércs önkormányzata nem szeretné, ha megépülne az akkumulátorgyár. Ha pedig mégis, az a lehető legszigorúbb jogszabályoknak feleljen meg, és semmiképpen ne veszélyeztesse a mikepércsiek, de a debreceniek életét sem – jelentette ki Tímár Zoltán, Mikepércs polgármestere a november 30-án este a művelődési házba összehívott képviselő-testületi ülésen, közmeghallgatáson, amelynek egyetlen napirendi pontja a Debrecen Déli Ipari Parkjába 3000 milliárd forintos beruházással megépülő kínai akkumulátorgyár volt.
Legalább kétszázan gyűltek össze a művelődési ház színháztermében, ahol középen a képviselők asztala volt, azt körkörösen vették körbe a székek, a padok. Tímár Zoltán meg is jegyezte, hogy valójában egy kerekasztal-beszélgetésen vannak, ahol az érdeklődők – köztük sok debreceni is – elmondhatják véleményüket, feltehetik a kérdéseiket.
Az eseményre meghívták Rácz Róbert főispánt, a kínai cég képviselőit, továbbá Papp Lászlót, Debrecen polgármesterét is. Utóbbit Pécskay Zoltán, az EDC ügyvezetője képviselte, míg Rácz Róbert, és a kínai beruházó képviseletében Szilágyi Balázs levelet küldött. A főispán egyebek mellett leírta, hogy a tervezett akkumulátorgyárral összefüggő hatástanulmányok elkészítése a környezetvédelmi hatóság hatáskörébe tartozik. A témával kapcsolatban közmeghallgatás lesz 2023. január 20-án 10 órától az Új Városházán. Az észrevételeket, kérdéseket a környezetvédelmi hatósághoz vagy a debreceniber jegyzőhöz lehet benyújtani írásban. Szilágyi Balázs rövid levelében közölte, hogy a közmeghallgatásra történő meghíváskor már jelezte, hogy november 30-án külföldön lesz, ezért nem tud itt lenni. A gyárra egységes környezethasználati engedélyt kértek. Ha kérdés van, azzal a jegyzőhöz vagy a kormányhivatalhoz lehet fordulni. A szakhatósági eljárásokat magas színvonalon, a legszigorúbb határértékeket betartva intézik.
A két levelet Tímár Zoltán olvasta fel, majd mivel a három meghívottból ketten nem érkeztek meg, ő maga beszélt részletesen a Mikepércs közvetlen szomszédságába, de debreceni területen tervezett akkumulátorgyár építése előkészítésének eddigi fejleményeiről. Leszögezte, ő ott lesz a január 23-ára tervezett közmeghallgatáson, a mostani fórum résztvevőit pedig arra biztatta, hogy gyorsan cselekedjenek, a kérdéseiket rövid időn belül juttassák el a megadott helyekre, hiszen az akkumulátorgyár kiemelt kormányzati beruházás, és a szakhatósági engedélyek pillanatok alatt zöld utat kapnak.
– Mikepércs önkormányzata a gyár építéséről, tervezéséről senkitől, semmilyen értesítést nem kapott eddig. Ma olyan jogszabályi környezet van, hogy akinek a tőszomszédságában van egy hatalmas ipari terület, annak semmilyen értesítést nem kell küldeni az oda tervezett beruházásról, mert az ő területét nem érinti. Hiszem azt, hogy a debreceni kormányhivatal és az ott dolgozók mindannyiuk egészségéért dolgoznak majd. És ha olyan döntés születik, amiben bármilyen problémát, érdekeinktől eltérést fedezünk fel, abba belekapaszkodunk, megtámadjuk, bíróságra visszük. Kérjük, a lehető legszigorúbb értékekkel, normákkal számoljanak az engedélyek kiadását végző hatóságok – mondta a polgármester, aki kijelentette, még a gyár építését megelőzően a levegő, valamint a felszíni és a felszín alatti vizek ellenőrzésére felállítanak egy monitoring állomást. Az adatokat a gyár működése alatt is gyűjtik, és ha bármilyen változást észlelnek, azt azonnal szóvá teszik. – Fideszes polgármester vagyok. Politikai öngyilkosság szembemenni ezzel a gőzhengerrel – fogalmazott Tímár Zoltán, hozzáfűzve, hogy az akkumulátorgyár építése elleni tiltakozás politikamentes, és annak is kell maradnia. – A főispán úrral beszéltem az aggodalmainkról. Szerinte nincs ügy, mert még nem nyújtották be a hatástanulmányt. Most már azonban bent van, így a folyamatban lévő ügyről nem nyilatkozhatnak. Itt tartunk most – zárta gondolatait Tímár Zoltán.
Pécskay Zoltán elmondta, hogy a beruházásnak úgy kell megvalósulnia, hogy abból a helyi lakosság profitáljon. Hangsúlyozta, olyan tevékenység nem indulhat el, ami veszélyeztetné az életüket, az egészségüket. A beruházás megfelelő kontroll mellett valósulhat csak meg, környezetüket nem veszélyeztető beruházás kezdődhet csak el. Tímár Zoltán hozzátette, hogy egyelőre Mikepércs semmilyen módon nem profitál az akkumulátorgyárból, azt viszont felveti majd Papp Lászlónak – és erre már van példa Nyugat-Európában –, hogy egy gyár adóbevételéből a környezetében lévő kevésbé tehetős települések is kaphatnak, így a debreceniből akár Mikepércs is.
Schrankó Gábor biológus-ökológus nyomatékosította, saját víztisztítóüzemet kell építeni; a gyárnak napi 40 ezer köbméter a vízhasználata, azaz a gyár a városban önálló város lesz vízfogyasztás tekintetében. A technológiák rendelkezésre állnak, hogy a vizet megfelelően kezelve a természetbe kiengedhessék. Ha a technológiai fegyelmet betartja a gyár, tud üzemelni környezetbarát módon. Ha nem tudják elkerülni a gyár megépülését, Mikepércs legfontosabb céljának annak kell lenni, hogy legyen egy saját monitorozója, továbbá rászorítsa a céget a technológiai fegyelem teljes betartására. Személyes véleménye, ha megvannak a megfelelő garanciák, akkor együtt lehet élni a gyárral.
A jelenlévők kérdései a vízellátásra, a környezetvédelemre és a biztonságos működésre irányultak. Kozma Éva mérnök, háromgyerekes anya a zajszennyezés veszélyére hívta fel a figyelmet. Tímár Zoltán megígérte, ezt is felveszik a monitorozási tételek közé. Pécskay Zoltán hozzátette, hogy nem tudni, mikor kezdik az építkezést. Információk szerint jövő év közepén, a termelés pedig feltételezhetően 2025-ben indulhat. Pintye Valéria kijelentette, úgy látja, nincs eszközük arra, hogy ez a gyár ne épüljön meg. Fábián István professzor a hulladékkezelés problémáját vetette fel. Mint fogalmazott, megtörtént az elköteleződés egy olyan technológia mellett, amiről nem tudunk semmit. Orosz Antal azt tudakolta, hogy hol laknak majd a dolgozók, és tervezik-e az úthálózat fejlesztését? Pécskay Zoltán utóbbi kérdésre igennel válaszolt, hiszen például az alapanyag beszállítását és a késztermék elszállítását nem lehet megoldani másként. Orosz Gabriella szerint már most túlzsúfoltak a mikepércsi gyermekintézmények. Tímár Zoltán ezzel egyetértett, több gyereket sem a bölcsőde, sem az óvoda, sem az általános iskola nem tud fogadni. Megoldás: Papp László polgármesterrel egyeztet az ügyben.
Varga Zoltán országgyűlési képviselő, mint aggódó debreceni lakos kért szót. „Respekt a polgármesternek a közmeghallgatásért” – jelentette ki, majd azzal folytatta, hogy a gyár építése már elkezdődött, hiszen folynak a régészeti feltárások, miközben semmiféle engedélynek nincs birtokában a beruházó. Ha az engedélyeket kiadják, a helyi önkormányzatok nem tudnak mit csinálni, csak szembesülnek a problémákkal. Bűn idehozni egy olyan gyárat, amit semmilyen környezetvédelmi hatástanulmány nem előzött meg – zárta gondolatait.
A beruházással kapcsolatos hivatalos információkat a Kormányhivatal honlapján lehet megtekinteni.Kovács Zsolt
![]() | A DK-s Varga Zoltán szerint Debrecennek gyenge gerincű a polgármestereA mikepércsi közmeghallgatáson járt az ellenzéki honatya. |
Ő is fogyasztotta, nem csak árulta.
Ízelítőt kaptunk az igazi télből.
Legyenek türelemmel!
A debreceni férfit kórházba szállították.
A 42-es busz terelőútvonalon jár.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.02.04)