Grandiózus színházi munkákra vár kivitelezőt Debrecen
A Csokonai Színház korszerűsítésére és a Latinovits Színház belső kialakításra is keresi már a kivitelezőt a debreceni önkormányzat, az ajánlatkérések december végén jelentek meg az európai közbeszerzési értesítőben.
A Csokonai rekonstrukcióját 6,35 milliárd forinttal támogatja a kormány, a Modern Városok Programban ez Debrecen egyik „fő tétele”. Az 1865-ben átadott épület nagyon régen volt felújítva, műszakilag, színháztechnológiailag elavult, kevés néző fogadására alkalmas. A munkálatok eredményeként többek között a férőhelyek száma 476-ról 675-re emelkedik, a műemléki értékek figyelembevételével megváltozik a teátrumi nézőtér, a fogadótér, a büfé, korszerűsítik a színpadtechnikát, akadálymentessé válik a színház.
Az ajánlattételi határidő 2020. február 11., a kivitelezés időtartamát 34 hónapban jelölte meg Debrecen városa.
Több mint 4 milliárdból
A Latinovits Színház – mint arról már többször írtunk – nemcsak teátrumként, hanem művészeti oktatási központként és értéktárként is működik a jövőben. A Fórum tömbjéhez tartozó épület kálváriája ismert, a majdnem másfél évtizede húzódó befejezésre 12,9 millió eurót (mai árfolyamon 4,26 milliárd forint) nyert Debrecen román-magyar európai uniós forrásból. A kivitelezésre kiírt pályázatra február 10-ig várják az ajánlatokat. A fő színházterem mellett tekintélyes előcsarnokot, stúdiószínházat, balett-termet, orfeumot, tantermeket, irodákat is magában foglaló létesítményben majdnem 9 ezer négyzetméteren kell majd dolgoznia a nyertes kivitelezőnek. A kiírás alapján 24 hónap lesz a megvalósításra.
Egy tavaly nyári bejárás alkalmával Kósa Lajos országgyűlési képviselő arról is szót ejtett, hogy a Latinovits teljes befejezéséhez mintegy 500 millió forintot a kormánytól is igényelnének.
[Beillesztett cikk: Nincs több kérdőjel a debreceni Latinovits ügyében]
A Latinovits nemcsak játszóhelyként funkcionál majd, hanem összművészeti képzési lehetőségeket is hordozni fog, falai között magyar-román közös programokkal. Az elképzelések szerint a Csokonai a tradicionális színjátszás terepe maradna, a Latinovits pedig a modern, kezdeményező, kortárs színjátszásnak adna helyet.
RaL