Akinek harmadszorra sikerült

Október 28-án az Állam- és Jogtudományi Karra látogatott Baka András, aki előadást tartott az alábbi témában: Az emberi jogok regionális védelme – a strasbourgi bíróság eljárása.
Baka András Budapesten született 1952-ben. Jogász, főiskolai tanár, országgyűlési képviselő, 1991 és 2007 között az Emberi Jogok Európai Bíróságának magyar bírája. 2009-ben a Legfelsőbb Bíróság elnökévé választották. Az Jogtudományi Karán szerzett jogi doktorátust. A diploma megszerzése után a Magyar Tudományos Akadémia Állam- és Jogtudományi Intézetének alkotmányjogi osztályának tudományos munkatársa, majd főmunkatársa volt 1989-ig. 1990-ban az Államigazgatási Főiskola főigazgatójává nevezték ki, mely posztot 1998-ig viselt. Az állam- és jogtudományok kandidátusa lett 1988-ban. 1990-ben könyve jelent meg Eötvös Józseftől Jászi Oszkárig címmel.
Háromszori jelölés után választották meg
Az 1990-es országgyűlési választáson a Magyar Demokrata Fórum színeiben, de pártonkívüliként szerzett mandátumot. 1991-ben megválasztották az strasbourg-i Emberi Jogok Európai Bíróságának bírájává, emiatt országgyűlési mandátumáról lemondott. A nemzetközi bíróságnak 2008-ig volt tagja, helyét Sajó András vette át. Ugyanebben az évben a Fővárosi Ítélőtábla elnöki bírája lett. 2008-ban Sólyom László köztársasági elnök jelöltje volt a Legfelsőbb Bíróság (LB) megüresedő elnöki pozíciójára. Személyét a táblabíróságok elnökei támogatták, de az Országos Igazságszolgáltatási Tanács nem támogatta a jelölést, az Országgyűlés nem szavazta meg a pozícióra. 2009 májusában Sólyom ismételten Bakát jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnöki tisztségére (miután Havasiné Orbán Mária megválasztását kétszer is elutasította az Országgyűlés). Június 15-én az Országgyűlés másodszorra sem támogatta a jelöltet, annak ellenére, hogy előzetesen az MSZP- és a Fidesz-frakció is jelezte, hogy el fogja fogadni. Harmadik próbálkozásra, június 22-én végül az Országgyűlés megszavazta a Legfelsőbb Bíróság elnökének.


















