Cívishír
2018.11.18. 09:00
Semmi nem okoz olyan kétséget, mint a valósághoz való viszony.
Amikor 2008 novemberében létrejött a Cívishír, a világgazdaság éppen csak túl volt a szeptemberi első pénzügyi sokkon. A hitelezés befagyásával, a beruházások elmaradásával, az emelkedő munkanélküliséggel, a tartós fogyasztási cikkek termelésének visszaesésével pár hónap alatt érzékelhető vált, hogy az új helyzet – vagyis a hirdetők elmaradása – a médiát is kicsontozza. Akkor öt éve a megyei napilapnál dolgoztam, ahol a válság az értékesítés területén egy hosszabb felívelő szakasz végére tett pontot, s a reklámpiac kiszáradását hamar megéreztük a szerkesztőségben, elbocsátások formájában.
Minden válság lehetőség: a pénzszűkébe került cégek és fogyasztók a technológia, az online világ felé fordulva kezdtek ráébredni a virtualitás végtelen hatalmára, egyelőre még a veszélyek tisztánlátása nélkül. Úgy tűnt, az internet alapú több, jobb, szórakoztatóbb, informatívabb média pillanatok alatt letarolja a hagyományost. Az újságok példányszáma drámaian zuhant, az egyedi látogatóké hatványozottan nőtt. A napilapos szerkesztőségek előtt immár az online igények kiszolgálása lebegett, miközben persze azért a papírt is muszáj volt elkészíteni.
Aztán az a folyamat, ami még a kilencvenes évek végén az információ demokratizálásának délibábjával kezdődött, megakadt. Azt hittük, az online médiával minden eddiginél alkalmasabb közeg nyílik az információk felszívására, a valóságtartalmuk ellenőrzésére, a piaci-közszolgálati alapú szétválogatásra, az egyenlő hozzáférés biztosítására. Hogy a kérdezés, az elszámoltatás, a nyilvánosság képviseletének kincsképző ereje átláthatóbb, érthetőbb, vonzóbb világhoz vezet.
A megrekedés számos oka közül most egyetlenegy a lényeges: a morális.
Hiszen a média csak eszköz, csak fókusz. Hogy előrevisz-e vagy elszigetel, felnagyít vagy jelentéktelenné zsugorít, netán folyamatos libikókázásra kényszerül ezek között, az mindig attól függ, miért csináljuk. Ma médiát nagyjából kétféle okból tulajdonolnak: a pénzért és/vagy a hatalomért. Tizenöt éven keresztül volt szerencsém figyelni, miként lapátolnak ki töméntelen összeget egy megyei lapkiadóból az osztrákok úgy, hogy bár többé-kevésbé lehetett tudni, mi szolgálná az olvasót az összefüggések mélyebb megismerésében, a profitrealizálás, a gyarmati sors a jobbító szándékot örökösen felülírta. Aztán, amikor a hatalom vette át az irányítást 2017-ben, a pénz már nem számított. De az olvasó megint a rövidebbet húzta, hiszen a cél a valóságtól való elszigetelés.
2008 óta majd minden megváltozott. Mást kell csinálni, máshogyan, másféle körülmények között. Ez a következő tíz évben is így lesz. 2028-ban már nem szöveget fogunk előállítani, nem is a valós térben, komoly eséllyel nem is egy liberális demokráciában.
És semmi nem okoz majd olyan kétséget, mint a valósághoz való viszony.
A Cívishír huszadik születésnapjára ezért már a mából sem érdemes másként tekinteni, mint alapvető morális feladatra.
Ratalics László
(A szerző 2018 elejétől a Cívishír szerkesztőségének tagja.)
Elkelt a Víg-Kend Major.
A leállás a ki- és belépő irányú forgalmat egyaránt érinti.
Igazgatóhelyettesére emlékezik a fürdőváros.
Betört egy házba.
A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj jelöltjeire még március 20-ig lehet szavazni.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.03.25)