Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Újabb CATL-szennyezés: valaki simlis

Cívishír | 2026. 05. 29. | 12:04:37
Hogyan kerülhet a gyárkapun kívüli közcsatornába technológiai szennyvíz?
Újabb CATL-szennyezés: valaki simlis
Az ominózus víz megjelent a gyáron kívül (Fotó: MIAKÖ/Facebook)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Amíg a kínai CATL szerint a vármegyei kormányhivatal által beszerzett akkreditált laboratóriumi mérési eredmény nem mutatott ki NMP-t a gyár melletti „zöld vizes” csatornában, addig a „mikepércsi anyák” által szolgáltatott mintában a világ egyik legnagyobb független laborhálózataként számon tartott Eurfins megtalálta az erősen mérgező, az akkumulátorgyártásnál is használt oldószert. A május 28-i városi közgyűlésen Debrecen fideszes polgármestere úgy fogalmazott, támogatja az egyesületet az ellentmondás feltárásában. Ez érdekes fejlemény ahhoz képest, hogy korábban sokszor támadták a nyíltan akkumulátoripar-ellenes, ily módon a Fidesszel is évek óta harcoló civil szervezetet.

Kezdjük az elején: május 5-én egy, az akkumulátorgyár 2-es kapujához közeli közterületi csatornából zöld folyadék bugyogott fel, amely azután árkokat is megtöltött (videó). A CATL azzal nyugtatott, hogy az épülő cellagyárukban a Market Zrt. szakemberei – szivárgást keresve – zöld színnel megfestett vízzel nyomáspróbáztak egy tárolótartályt. A vizet a próba végén a gyártelep csatornájába engedték, az azonban egy dugulás miatt megjelent odakint. Ártalmatlan ételfestékről van szó, hangsúlyozták, ezzel együtt értesítették a katasztrófavédelmet, a kormányhivatalt és a Debreceni Vízművet.

Az esetet még május 5-én nyilvánosságra hozó Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (MIAKÖ) mintákat vett a zöld vízből, amelyet a környezeti laborvizsgálatok terén (is) piacvezető Eurfinsszel vizsgáltatott meg.

Az egyesület május 28-án a Facebook-oldalán számolt be az eredményről. Mint írták, a folyadékból nikkelt, lítiumot, mangánt, kobaltot és NMP-t egyaránt kimutattak. A mangán-koncentráció elérte a debreceni ivóvízben lévő mennyiség tizenhatszorosát (messze túllépve az egészségügyi határértéket), az NMP az 1 mikrogramm/litert. Utóbbinak semmi keresnivalója az ivóvízben.

Mi következik ebből? A MIAKÖ szerint az, hogy az ételfestékkel színezett csapvíz keveredhetett az NMC (nikkel-mangán-kobalt) típusú lítium-ion akkumulátorok gyártásához használt alapanyagokkal, s a CATL belső, zártnak mondott technológiai rendszeréből a folyadék kikerülhetett a külső esővízcsatornába. Vagyis a mérés szerint van fizikai átjárás a kettő között, miközben folyamatosan zárt rendszerről hallunk.

Az Eurfins mérése (Fotó: MIAKÖ/Facebook)

Erre válaszul a CATL is megszólalt május 28-án. Közölték: a vármegyei kormányhivatal környezetvédelmi, természetvédelmi és hulladékgazdálkodási főosztálya akkreditált laboratóriumi eredményei nem támasztják alá az NMP jelenlétét a „zöld vízben”, márpedig ők azt tekintik hitelesnek. Hozzátették: a vármegyei katasztrófavédelem május 5-i gyorstesztje nem talált mérgező anyagot a szennyvízben. Amíg azonban a MIAKÖ csatolta a bejegyzéséhez az Eurfins mintavételi eredményét, addig a CATL ezt nem tette meg. A kínaiak az NMP-n kívüli anyagokról (például a mangánról) említést sem tettek.

Az ügyben a május 28-i városi közgyűlésen felszólalt Nemes Tibor, a MIAKÖ alelnöke. – A legfontosabb kérdés nem az, hogy mekkora koncentrációban volt jelen a mangán, a lítium, a nikkel. Hanem az, hogy egyáltalán miként kerülhettek bele az NMP-vel együtt abba a zöld vízbe, amely a gyár területén kívül jött a felszínre. Mivel az ivóvízben nincs NMP, ez a víz érintkezett a gyár technológiai rendszerével. A technológiai víz azonban nem kerülhet közcsatornába a kiadott engedélyek szerint – mutatott rá az egyik legfontosabb problémára. Megjegyezte: ha még nem zajlik a cellagyár próbaüzeme, hogyan lehetnek jelen ezek, az akkumulátorgyártás ujjlenyomatának tekinthető alapanyagok a szennyvízben?

Nemes Tibor, a MIAKÖ alelnöke (Fotó: Debrecen.hu)

– Miért hallgat a hatóság? Hogyan kerülhetett ez a technológiai szennyvíz a közterületre? Történt-e megfelelő környezetvédelmi ellenőrzés? Ezek nem politikai, hanem környezetbiztonsági és közegészségügyi kérdések – szögezte le Nemes Tibor, jelezve, Debrecen lakói joggal várják el a független mintavételt, a csatorna- és a talajvizsgálati vizsgálatok közzétételét, a teljes nyilvánosságot. Hiszen az eset éppen azt bizonyítja, amitől sok debreceni fél: 

a technológiai szennyvíz nincs olyan tökéletesen elválasztva a környezettől, mint amiről kommunikálnak.

Papp László polgármester válaszában hangsúlyozta: maximálisan támogatja a legszigorúbb hatósági vizsgálatok lefolytatását, ez ügyben „nem állnak ellentétes oldalon”. – Amennyiben a MIAKÖ mintavétele megfelelő körülmények között zajlott és az általuk kezdeményezett vizsgálat hitelt érdemlő, úgy mindenképpen fel kell oldani az ellentmondást – hangoztatta. Hozzátette: a Debreceni Vízmű Zrt. laborja szintén vizsgálódott, az ő eredményüket is közzé kell tenni, s egyben elküldik a MIAKÖ-nek összehasonlításra.

Tárkányi Zsolt (TISZA) debreceni országgyűlési képviselő arról írt, hogy a kormányhivatalokat felügyelő vidék- és településfejlesztési miniszterhez, Lőrincz Viktóriához fordult, aki soron kívüli vizsgálatot rendelt el az esetleges szennyezés feltárása érdekébe. Megosztotta azt is, hogy a kormányhivatal visszavont egy, a gyárnak korábban kiadott vízügyi hatósági hozzájáruló nyilatkozatot, valamint 1 millió forint bírságot szabott ki (a jelenlegi szabályok szerint ez a kiszabható legmagasabb bírság az ilyen eseteknél).

Ratalics László

További híreink
Autók ütköztek a debreceni kereszteződésben
Autók ütköztek a debreceni kereszteződésben
Áramtalanítják a járműveket.
Jóváteheti bűnét a debreceni tolvaj
Jóváteheti bűnét a debreceni tolvaj
Az ügyészség az eljárást hat hónapra felfüggesztette.
Tíz világkonyha a Nagyerdőn
Tíz világkonyha a Nagyerdőn
Június 12-én kezdődik a 10. Debreceni Gourmet Fesztivál.
A Nagyállomás is szóba került az Országgyűlésben
A Nagyállomás is szóba került az Országgyűlésben
A debreceni tiszások hozták szóba.
A TISZA új IC-ket ígér a debreceni vonalra
A TISZA új IC-ket ígér a debreceni vonalra
A MÁV Szolgáltató Központ Zrt-t fel kell számolni - hangzott el.
Vissza kellett tolni egy vonatot Debrecenbe
Vissza kellett tolni egy vonatot Debrecenbe
Elromlott, elzárta a pályát.
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Papp László támogatásáról biztosította debreceni utánpótlásnevelést.
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Változik a forgalmi rend Debrecenben.
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Kisújszállásnál ütött el egy embert az InterCity.
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Baleset történt a Simonyi úton.
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
A vízügy és a környezetvédelmi hatóság is lecsap a debreceni gyárra.
42-es: komplett burkolatfelújításra lenne szükség
42-es: komplett burkolatfelújításra lenne szükség
Kátyúzás, sebességkorlátozás és szakaszos felújítások tartják életben a nemzetközi főutat.
Lendületet vett Tiszagyulaháza fejlődése
Lendületet vett Tiszagyulaháza fejlődése
Az utak, a közösségi terek és a turisztikai beruházások állnak a középpontban.
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Ám úgy tűnik, nem mindenki ugyanannyit kap majd.
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
A fejlesztések mellett a közösségépítésre is egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a faluban.
Komádiban még mindig sokaknak kapaszkodó a közmunka
Komádiban még mindig sokaknak kapaszkodó a közmunka
A közfoglalkoztatás egyszerre jelent megélhetést és városfenntartást – mondja a polgármester.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Három év alatt felújítások, új programok és egyre több beiratkozó érkezett a Tarka-Barka Óvodába.
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
Saját önkormányzati forrásból újul meg a Petőfi utcai óvoda udvara és környezete.
Lépésről lépésre próbálnak változtatni Komádiban
Lépésről lépésre próbálnak változtatni Komádiban
Tóth Ferenc polgármester szerint a kisvárosban a rendezettebb környezet és a szociális munka együtt hozhat eredményt.
Bojt újra elkezdett hinni önmagában
Bojt újra elkezdett hinni önmagában
Az élet a településen ma már nem a múlt nehézségeiről, hanem a jövő építéséről szól.
Hirdetés
Hirdetés
Hetényi Zoltán marad a DEAC kapujában
Hetényi Zoltán marad a DEAC kapujában
Vannak még tervei Debrecenben.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Miskolcról Debrecenbe: a Loki szerződtette Macsó Mátét
Miskolcról Debrecenbe: a Loki szerződtette Macsó Mátét
A fiatal középpályás aláírta a szerződését.
Hirdetés
Hirdetés
Lendületet vett Tiszagyulaháza fejlődése
Lendületet vett Tiszagyulaháza fejlődése
Az utak, a közösségi terek és a turisztikai beruházások állnak a középpontban.
Autók ütköztek a debreceni kereszteződésben
Autók ütköztek a debreceni kereszteződésben
Áramtalanítják a járműveket.
Gazdaság
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Ám úgy tűnik, nem mindenki ugyanannyit kap majd.
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
A fejlesztések mellett a közösségépítésre is egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a faluban.
Komádiban még mindig sokaknak kapaszkodó a közmunka
A közfoglalkoztatás egyszerre jelent megélhetést és városfenntartást – mondja a polgármester.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Három év alatt felújítások, új programok és egyre több beiratkozó érkezett a Tarka-Barka Óvodába.
Támogatott tartalom
Nem csak a környékről járnak a berettyóújfalui strandra
Nem csak a környékről járnak a berettyóújfalui strandra
A Bihar Termálligetbe Romániából, és nyugat-európai lakókocsis turisták is érkeznek.
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Nagyvállalatok és helyi cégek egyaránt toboroznak.
 Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Professzionális szolgáltatások a L’Essence De Luxe-ban.
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
A rendezvényt hagyományosan zenei és szabadidős programok is kiegészítik.