NMP-oldószer volt a CATL-nél lévő folyadékban

Vegyi anyagokat, köztük magzatkárosító NMP-oldószert mutattak ki abban a zöld folyadékban, ami május elején bugyogott a földből Debrecenben, a CATL kínai akkumulátorgyárnál, a Mikepércsi Anyák a Környezetért (MIAKÖ) Egyesület által megrendelt vizsgálat eredményét május 28-án hozta nyilvánosságra a TISZA Párt két debreceni országgyűlési képviselője.
Tompa Enikő a Facebook-bejegyzésében azt írta, a debreceni CATL akkumulátorgyár 2-es kapuja előtt felbugyogó zöld folyadékból vett minta független laboratórium által készített elemzése "aggasztó képet fest a (...) minta összetételéről". A képviselő haladéktalanul tájékoztatást kért az ügyben a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal főigazgatójától, hogy még a csütörtöki napon adjanak tájékoztatást a hatóság által elvégzett laboratóriumi elemzés eredményéről, és a vizsgálati eredményt hozzák nyilvánosságra.
Tárkányi Zsolt a Facebookon jelezte: "döbbenettel értesültünk arról, hogy magzatkárosító NMP-oldószert és más vegyi anyagokat is kimutatott a civilek által megrendelt vizsgálat. A minimális mértékű oldószer jelenlétét az teszi maximálisan aggasztóvá, hogy a gyárból a talajba és a vízbe egyáltalán nem kerülhetne, vagyis az egyetlen elfogadható mennyiség itt a 0" – írta a képviselő.
A képviselők azonnal tájékoztatták a hatóságokat és az Élő Környezetért Felelős Minisztériumot.
"Ha bebizonyosodik a szennyezés, akkor minden hatósági eszközzel fel fognak lépni az illetékesek. Közben már előkészítés alatt áll az a jogszabály, amely kifejezetten az ilyen üzemek ellenőrzésére és szankcionálására létrejövő hatóságról rendelkezik. A visszaeső környezetszennyező üzemekre kivethető legsúlyosabb szankció a gyár bezárása lesz" – ismertette Tárkányi Zsolt.
A MIAKÖ Egyesület részletesen nyilvánosságra hozta a mérések eredményét, a szennyezett víz összetételét. Ebben külön kiemelték, hogy "mivel az NMP (N-metil-2-pirrolidon) a természetben nem fordul elő, jelenléte a mintában, még ha csak 1 µg/l koncentrációban is, feketén-fehéren igazolja, hogy a csatornába került folyadék technológiai szennyezéssel érintkezett, azaz nem tiszta hálózati víz és ételfesték keveréke volt", mint ahogy azt korábban a gyár képviselői állították. "Mivel az NMP az akkumulátorcellák gyártása során (a katódbevonat készítésénél) használt veszélyes, reprodukciót károsító oldószer, annak semmiképpen sem szabadna keverednie a csatornahálózattal" – jelezték hozzátéve: az, hogy a zöld színű folyadékkal együtt az NMP is megjelent a kapun kívüli árokban, azt mutatja, hogy a "nyomáspróba" során átmosott vagy leürített csővezetékekben NMP-maradványok voltak, amelyeket a folyadék magával sodort a közterületre.
A mintában talált összetétel pontról pontra megegyezik az NMC (nikkel-mangán-kobalt) típusú lítium-ion akkumulátorok gyártási alapanyagaival – közölték.
Reagált a CATL
A CATL Debrecen 17 óra után adott ki sajtóközleményt, melyben tudatták, a hatóság méréseit tekinti hitelesnek a csatornaügy kivizsgálásában. A vállalat információi szerint a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályának akkreditált laboratóriumi eredményei nem támasztják alá azt az értesülést, amely szerint a vállalat telephelye melletti csatornából kiömlő zöldre festett szennyvíz NMP vegyületet tartalmazott volna. A vállalat mindenben együttműködik a hatóságokkal.
– 2026. május 5-én a Market Zrt. és az OKM Építőipari és Szolgáltató Kft. a CATL Debrecen telephelyén szivárgáspróbát végeztek egy tárolótartályon. A munkafolyamathoz zöld színű nyomjelző folyadékkal festették meg a vizet, ami egy dugulás miatt a telephelyen kívül az utcán a felszínre tört. A teszthez használt színezőanyag nem mérgező, sem az emberi egészségre, sem a környezetre nem jelent kockázatot. A Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság aznap elvégzett gyorstesztje nem talált mérgező anyagot a szennyvízben, ám május 28-án a közösségi médiában olyan hírek jelentek meg, amely szerint más vizsgálatok mérgező NMP jelenlétét mutatták ki a szennyvízben. A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályának szakemberei akkreditált mintavételt követően akkreditált laboratóriumában végeztek méréseket a vízből vett mintákon. Ezek a vizsgálatok nem mutattak ki NMP vegyületet a zöldre festett szennyvízben. A CATL Debrecen mindenben együttműködik és folyamatosan egyeztet a hatóságokkal – tették hozzá.
Megszólalt az önkormányzat
A MIAKÖ által elvégeztetett vizsgálat több szennyező anyag jelenlétét is kimutatta a zöld folyadékban, ugyanakkor korábban a CATL vezetése, a nyomáspróbát végző cég és a Debreceni Vízmű arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy a víz nem tartalmaz szennyező anyagot. A katasztrófavédelem helyszíni mérései is ezt támasztották alá – közölte a polgármesteri hivatal.
– Az akkori és a MIAKÖ által a mai napon közzétett eredmények közötti ellentmondást fel kell oldani. Papp László polgármester a közgyűlésen elmondta, hogy az önkormányzat támogatja a MIAKÖ vizsgálati kezdeményezését, és szorgalmazza, hogy a környezetvédelmi hatóság tisztázza a laborvizsgálatok közötti különbségeket. Ehhez a város a Debreceni Vízmű Zrt. által végzett laborvizsgálat eredményét is a MIAKÖ rendelkezésére bocsátja – tették hozzá.
Az illetékes hatóságok a saját feladat- és hatáskörükben végzik a munkájukat, a város pedig minden rendelkezésére álló információval és vizsgálati eredménnyel segíti ezt a tevékenységet annak érdekében, hogy az ügy minden részlete megnyugtató módon tisztázódjon.
– A város abban érdekelt és elkötelezett, hogy az itt működő üzemek betartsák a szabályokat és azoknak megfelelően működjenek. Amennyiben nem így tesznek a hatóságok a legszigorúbb szankciókkal lépjenek fel ellenük – zárul a közlemény.














































