Szervomotor VS léptetőmotor – mi a különbség?

A megfelelő motor kiválasztása kritikus fontossággal bír a mozgásvezérlő alkalmazások termelékenysége és hatékonysága szempontjából. Mind a szervó motor, mind pedig a léptetőmotor számos előnnyel rendelkezik. A választás viszont nem egyszerű, hiszen egy sor szempontot figyelembe kell venni: költség, nyomaték, hatékonyság, sebesség, áramkörök és még sok más.
Alábbi cikkünkben bemutatjuk mindkét motor típust és azok előnyeit. Bízunk benne, hogy ezzel segítségére lehetünk a megfelelő eszköz kiválasztásában.
Mi az a léptetőmotor?
A léptetőmotor egy egyenáramú, szénkefe nélküli motor, amelyben minden fordulat a motor szerkezetétől függően, meghatározott számú lépésre van felosztva. A felosztásnak köszönhetően a léptetőmotor nem csak egyszerűen forog, hanem lépéseket tesz, kihagyva a köztes állapotokat, ezért kíséri működését jellegzetes hang és rezgés. A modern a léptetőmotor meghajtók digitális áramkörökön alapulva készülnek. Ezek vezérlik az illesztőprogramokat, így növelve a kimeneti terhelhetőséget. A léptetőmotor vezérlésének módja függ annak típusától, visszacsatolás használatától és a fázisok számától.
Léptetőmotor előnyei és hátrányai
A léptetőmotor egyik fő előnye a rotor forgási sebességének és helyzetének könnyű szabályozása valamint a működtetés pontossága. Nagy forgatónyomatékú, és alacsony forgási sebességű. Szénkefe nélküli motor, ami tartóssá és megbízhatóvá teszi. Könnyű irányítani, elindítani és leállítani.
Legnagyobb hátránya a magas energiafogyasztása.
Mi az a szervomotor?
A szervó motor neve a latin “servus” szóból származik, amely magyarul szolgálót jelent. A szervó motor lehetővé teszi a motortengely pontos pozíciójának, gyorsulásának és fordulatszámának irányítását. A szervó motort legfőképpen a szabályozási lehetősége különbözteti meg a többi motortól.
Milyen típusú szervó motorok vannak?
A szervó motoroknak két fő fajtája van: a szinkron és aszinkron szervó motorok. Ami közös bennük, hogy minden esetben olyan hajtással rendelkeznek, amelyet elektronikus sebesség-, helyzet-, vagy nyomatékszabályozással – esetleg ezek kombinációjával – üzemeltetnek. A szervó motorokat jellemzően automatizálási és vezérlési rendszerekkel együtt alkalmazzák, például a gyárak csomagológépeiben.
Szervó motor előnyei
A szervó motor meghajtása szabályozásnak minősül, ami azt jelenti, hogy zárt körben működik. Az egyik legnagyobb előnye, hogy vissza tud jelezni a számítógép számára, ha valami hiba történt. Ha ez a gyártásban fordul elő, akkor már valószínüleg létrejött a selejtes áru, de legalább több nem készül belőle, így nem megy kárba a munkaidő és az energia. A szervó motor további előnyei:
- Nagy kimeneti teljesítmény
- Megbízhatóság
- Csendes működés
- Nagy gyorsulás
- Zárt hurkú vezérlés
- Magas hatásfok
- Magas nyomaték/tehetetlenség arány
- Nagy kimeneti teljesítmény a méretéhez képest
- Állandóbb nyomaték nagyobb fordulatszámon
Szervó motor VS léptetőmotor - melyik a jobb és mikor?
Mind a szervó motor mind pedig a léptetőmotor nagy pontosságú mozgásszabályozást és pontos helyzetmeghatározást igényelő eszközök esetén alkalmazható a leghatékonyabban. Ilyen például a motor-szabályozó elemek vezérlése, az orvosbiológiai készülékek, a robotika, 3D nyomtatók és szkennerek, számítógépes lemezmeghajtók, CNC gépek és ezekhez hasonló szerkezetekben használják. A szervó motorok vitathatatlan teljesítményelőnyt kínálnak. Az ismételhetőség szempontjából azonban a léptetőmotorok versenyképesebbek.
Összefoglalva, a léptetőmotor jó megoldás lehet az alacsony sebességű, kis gyorsulási követelményeket támasztó alkalmazásokhoz. A léptetőmotorok általában kompaktak és olcsók. A szervó motorok jobb választás a nagy sebességet, gyorsulást és pontosságot igénylő rendszerekhez, ez azonban magasabb költséggel jár.

















