Ritkaság: Kósa Lajos javaslatát mindenki támogatta

Lezárta az anyakönyvezhető utónevekkel kapcsolatos törvények módosításáról szóló javaslat általános vitáját május 20-án, kedden az Országgyűlés.
Kósa Lajos (Fidesz-KDNP) javaslata szerint a kulturális miniszter hatáskörébe kerülne a magyar utónévjegyzék összeállítása és közzététele. Ezt a feladatot eddig a Nyelvtudományi Kutatóközpont végezte, amely a tudományos munkát továbbra is végezhetné, és véleményt is adna az utónevek névjegyzékbe felvehetőségéről, azonban az álláspontját a jövőben a miniszternek kell megküldenie.
Támogatandónak nevezte a javaslatot Hegedüs Andrea (DK), aki - felszólalásában a névadás hazai történetét is áttekintve - kiemelte, a döntés nemcsak jogi, de érzelmi és kulturális szempontokat is hordoz, ezért fontos, hogy a szülők átgondolják azt. A javaslat központi elemeként említette a magyar és nemzetiségi utónévjegyzékek szabályozásának törvényi szintre emelését, helyeselve a magyar utónévkincs megőrzését, az összhang és az átláthatóság növelését a tudományos és szakmai álláspontok figyelembe vételével.
Juhász Hajnalka (KDNP) rámutatott, hogy egyre gyakrabban kérelmezik az utónévjegyzék bővítését. Hangsúlyozta, a mókásnak tűnő nevek azonban megnehezíthetik a gyermekek életét. A törvényjavaslat az új utónevek elbírálása során az elmúlt évtizedekben kialakult gyakorlatot és a tudomány képviselői által megfogalmazott legfontosabb alapelveket emeli törvényi szintre - közölte.
Novák Előd (Mi Hazánk) elkésettnek tartotta a törvénymódosítást. Hozzátette, hogy eközben a Mi Hazánk támogatja, hogy a hatósági jogkört vegyék el a Nyelvtudományi Kutatóközponttól. Nemcsak a termékenységi ráta zuhant vissza a 2010-es szintre, de visszaszorulóban vannak a magyar nevek is, általánosságban elmondható, hogy a szülők próbálnak minél egyedibb neveket választani - jelentette ki.
Kósa Lajos zárszavában örömtelinek nevezte, hogy minden felszólaló támogatta a javaslatot, ami szerinte "nem rossz a mai politikai viszonyok mellett".






























