Önvezető autókat is tesztelnek Debrecenben


Debrecen iparának élvonalát képviselő cégek támogatásával a járműipar, a mechatronika, valamint a mérések és azok dokumentálását a mai kor legmagasabb szintű igényei szerint lehetővé tevő három új laboratóriummal gazdagodott a Debreceni Egyetem Műszaki Kara. Az április 7-én tartott ünnepség azonban nem szalagátvágással, hanem a laborok működésének indulását jelző gombok megnyomásával ért véget – átadták a jövő mérnöki képzésében kiemelkedő jelentőségű egységeket.
A Debreceni Egyetem vezetése nevében köszöntőt mondó Bács Zoltán kancellár felidézte az egyetem műszaki karának közelmúltbeli bővítését, majd az új laborokról azt mondta, azok hozzájárulnak az új részek élettel, tartalommal történő telítéséhez. Kiemelte: a műszaki kar fejlesztése összhangban van Debrecen iparosodásával, a város jellegének változásával. A laborok kialakítása megfelel ezeknek az igényeknek – ebben szerepet kapnak a cégek is. Az eredmény pedig a közös siker. A műszaki területen a hallgatók száma folyamatosan nő és a képzés minősége folyamatosan erősödik. Végül kitért rá, hogy helyes és eredményes a város és az egyetem vezetésének együttgondolkodása, amelynek iránya illeszkedik az állami stratégiába is.
– Három korszerű – méréstechnika, referenciai és folyamatautomatizálási – labort adunk most át. Ezek tükrözik a város gazdasági fejlődésének irányát. Amíg 20 éve az egyetem műszaki karának létjogosultsága volt a kérdés, addig a kar ma már minimum a második helyen jegyzett az országban, és hajtunk az első helyre – kezdte köszöntőjét Barcsa Lajos alpolgármester. – Debrecen ma az ország gazdasági motorja; 10 éve új gazdasági irányt vett, ez idő alatt 12 milliárd eurónyi működő tőke érkezett és 21 ezer új munkahely jött létre. Mindezzel a műszaki kar folyamatosan lépést tudott tartani úgy, hogy európai mércével mérve is nagyon gyors az átalakulás. A nagy cégek nem jönnének a városba, ha itt nem találnának nagyon jó alapokat. Ennek egyik tartópillére a Debreceni Egyetem. A műszaki karon ma 3 ezer 200 hallgató hat alap- és 12 mesterszakon tanul; a hallgatók közel egyharmada külföldi diák.
A köszöntők után a három labor létrehozásában segítő három cég vezetője is elismeréssel szólt Debrecen fejlődéséről, az egyetemmel kialakult kapcsolatáról. Hosszu Róberttől, az Emerson NI ügyvezetőjétől megtudtuk, hogy a közel egymillió euróból létrehozott labor költségébe ők 700 ezret adtak.
A legkimagaslóbb technológiai megoldások méréseibe kapcsolódnak be, így például a jövő önvezető autóinak tesztelésébe.
Herczeg Zoltán, a Rohde & Schwarz ügyvezetője elmondta, hogy referencialaborjuk a mechatronikai tanszékkel közösen segíti az oktatást. Az ide hozott csúcstechnológia egyetlen egyetemen sincs ilyen mennyiségben és koncentrációban. Szövényi-Lux Márton, a Festo Magyarország ügyvezetője ugyancsak a mechatronikát segítő labor jelentőségéről beszélt, a jövő szempontjából pedig az innovációnak és a növekedésnek tulajdonított óriási szerepe. A siker kulcsa pedig a Debreceni Egyetemmel való további együttműködés.
A laborátadó ünnepség végén Husi Géza, a műszaki kar dékánja áttekintette az idén szeptemberben 60 éves műszaki kar történetét, majd a laborokról megtudtuk, hogy amíg korábban egy-egy laborban csak 15-18 hallgató tudott tevékenykedni, addig az újakban már 30-35. Bejelentette, tanszékvezetőként hamarosan nyugdíjba vonul, utódjának pedig Hajdú Sándort szeretné.
































































