Négyemeleteseket kap a Bem tér?

Módosításra készül az önkormányzat. A sokak által nem kedvelt, az óriási forgalom, a sok baleset miatt inkább kerülendőnek tartott Bem téri kereszteződést is érinti az a módosítás, amelyet a városi főépítész terjeszt elő a csütörtöki közgyűlésen. A változtatás már évek óta napirenden van, ám az ott lakók eddig nem örülhettek felhőtlenül a lakhelyüket érintő, tervezett elképzeléseknek.
A Dexium fizette
A Kováts Ákos által jegyzett előterjesztés szerint a város helyi építési szabályzata „a Bem tér – Simonyi út – Weszprémy utca – Ember Pál utca – Kórház utca – Nyíl utca által határolt telektömböt jelenleg központi vegyes és kisvárosias lakó rendeltetésű területként rögzíti.” A Lengyel Építész Bt. (mint tervező) és a Dexium Invest Kft. (mint célmegvalósító) között létrejött szerződés értelmében a területre vonatkozó szabályozási terv módosítását a célmegvalósító finanszírozta. Vagyis a Dexium, ami egyébként arra is kötelezettséget vállalt, hogy az építkezés miatt szükségessé váló közúthálózat-fejlesztési költségeket állja.
Kováts Ákos azt írja: a módosítást elsősorban a tervezési terület középső részén fekvő, 20585/7 helyrajzi számú telek hasznosítása, fejlesztése váltotta ki, s elsősorban a kisvárosias lakózóna építési övezeteit érinti. De azt is hozzáteszi: a megyei könyvtár, valamint a vérellátó központ Bem térre néző területeinek beépítési lehetőségeit se hagyja érintetlenül (építménymagasság és beépítettség növelésével) a szabályozás.
Megkérdezték a lakosságot
Mint kiderül, az eljárás során a lakossági észrevételek és ellenvélemények hatására új beépítési és építészeti koncepció készült. Az önkormányzat két egyeztető tárgyalást tartott, aminek az lett a vége, hogy a fejlesztési területen mind a beépítettség, mind az építménymagasság, de a rendeltetésszám is tovább csökkent. Sőt, a terület érzékenységére való tekintettel lakossági fórumot is tartottak. Egyedül a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesület részéről hangzott el észrevétel a szabályozás egyes paramétereivel kapcsolatban.
Régi vita tárgya
Amint arról a Cívishíren beszámoltunk, már évekkel ezelőtt heves vita alakult ki az építési telek környékén lakók és az építtető között a kórház egykori területének beépítése miatt. Párkányiné Molnár Ibolya, a lakók és zajtól szenvedők szószólója is régóta keresi a megoldást. A Cívishírnek korábban azt mondta: nekik is érdekük, hogy a telken minőségi beépítés legyen, így hajlandók a kompromisszumra. Konkrétan ugyan nem árulta el, hogy mennyi lenne számukra az elfogadató lakásszám, de valahol 58 és 225 közé tették. Aggódtak amiatt is, hogy a lakótelep forgalma a jelenleginél is nagyobb terhelést generál a Füredi-Simonyi-Nyíl utcai csomópontra.
Párkányiné Ibolya kedden (november 23-án) elment az előterjesztést tárgyaló városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság ülésére. Egy a lakók által megfogalmazott javaslatot vitt a grémiumnak; azt kérték: a bizottság támogassa, hogy a „rendeltetési egységszám” maximum 150 legyen, hogy az építési zóna teljes területén az építménymagasság ne legyen több, mint 9,5 méter. Kérték továbbá, hogy írják elő az ingatlan teljes területére a 25 százalékos beépítettséget, és legyen előírás az is, hogy a lakónegyed parkosítása illeszkedjen a debreceni parkerdőben őshonos növényzethez. Úgy vélik, ezek a javaslatok csupán finomítják az előterjesztésben megfogalmazott módosításokat.
Elfogadták, javasolják
Az ülésen azonban a bizottság fideszes képviselői változatlan formában (180-as lakásszámmal, s a 9 és fél méteres magasságot nem az egész területre érvényesítve) szavazták meg az előterjesztést, amit javasolnak majd elfogadni a közgyűlésnek is. Az egyetlen ellenszavazat Varanyi Sándor (Jobbik) nevéhez kötődik. Tóth Csaba (DISZ) hiányzott.


















