Lean szemlélet és gyakorlat a Debreceni Egyetemen

A lean szemlélet a felesleges ráfordítások kiküszöbölésével és az értékteremtő folyamatok optimalizálásával segíti a vállalkozások pénzügyi tudatosságát. Alkalmazása révén a pénzügyi tervezés átláthatóbbá, a működés pedig fenntarthatóbbá válik, ami hozzájárul a hosszútávú üzleti stabilitáshoz és a tudatos pénzgazdálkodáshoz – hangzott el a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar és a Lean Enterprise Institute Hungary közös szervezésével, a Magyar Nemzeti Bank támogatásával megrendezett április 3-i konferencián.
– A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara elkötelezett amellett, hogy képzéseinket, kutatásainkat a gyakorlati élet elvárásaihoz igazítsuk. Ez azonban elképzelhetetlen a szakmai partnerek nélkül. Ezek a kapcsolatok lehetőséget teremtenek számunkra, hogy hallgatóink minél inkább naprakész, gyakorlatias és a vállalati életben is hasznosítható ismereteket, módszereket tanuljanak egyetemi éveik alatt – mondta a megállapodás aláírása kapcsán Fenyves Veronika, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar dékánja.
A kari vezető kiemelte: az együttműködés a tudományos közeg számára is új távlatokat nyithat a lean szemlélethez kapcsolódó kutatási és innovációs területeken.
– Bízunk abban, hogy a közös célok, mint a fenntarthatóság, a hatékony működés és a folyamatos fejlődés iránti elköteleződés biztos alapként szolgál a hosszútávú, gyümölcsöző együttműködés, munka kialakítására. Karunk képzési portfóliójában hosszú ideje van jelen a lean menedzsment oktatása. A tématerület meghatározó oktatója volt az egy éve tragikus hirtelenséggel elhunyt Felföldi János, a Vidékfejlesztési és Funkcionális Gazdálkodási Intézet egykori egyetemi docense, akinek iskolateremtő munkássága, személyisége és szakmai tapasztalata biztosíték arra, hogy tanítványai, valamint kollégái ápolják és tovább viszik szakmai örökségét ezen a területen – tette hozzá Fenyves Veronika.
A megállapodás révén a szakmai szövetség szakemberei bekapcsolódnak a kar oktatói és kutatói tevékenységébe, témavezetőként segítik a hallgatókat a szak- és diplomadolgozatok elkészítésében.
Molnár Szabolcs, a Magyarországi Lean Szövetség elnöke, a Lean Enterprise Institute Hungary ügyvezetője a lean szemlélet történeti fejlődését felidézve elmondta: a Lean Enterprise Institute-nak hat kontinensen harminckét tagszervezete van. A hazai szervezet küldetése, hogy hidat teremtsen e nemzetközi hálózat és a hazai lean közösség között, ezzel biztosítva azt, hogy a külföldi projektek során felhalmozódott tudást, gyakorlati tapasztalatot Magyarországon is elérhetővé tegye. – Célunk, hogy megismertessük, népszerűsítsük a lean szemléletet, nemcsak a vállalati szférában, de az egyetemek körében is. A Debreceni Egyetem az első felsőoktatási intézmény, amely csatlakozott közösségünkhöz, ez mutatja az intézmény elhivatottságát, nyitottságát – tette hozzá Molnár Szabolcs.
A szövetség elnöke kifejtette: egy lean transzformáció során kulcsfontosságú, hogy a vállalkozások pontosan meghatározzák azt az eltérést, hibát, problémát, amelynek megoldását szeretnék elérni. Mint mondta: a munkavállalók bevonása, problémamegoldó képességük fejlesztése nélkül nem fentarthatóak a lean szemléletű fejlesztések, éppen ezért fontos, hogy ők is részt vegyenek a problémamegoldó folyamatokban. Ezt hangsúlyozta Bartha Beáta lean coach, szenior TWI JI szakértő (LEI) is, aki a betanítás minőségének fontosságáról, annak hatékony módszeréről tartott előadást.
Páll Liliána (Tecnica Unghería Kft.) Bereczki Csaba szenior lean coach-csal (LEI) együtt mutatta be a Bosch Lean Akadémia koncepcióját, továbbá megosztották, miben segítheti egy fiatal hallgató karrierútját a duális képzés már az egyetemi évek alatt.
Fényes Anikó, a MOL lean szakértője egy olyan projektet mutatott be a konferencián Szalay Csaba szenior lean coach-csal (LEI), amely során lean módszerekkel csökkentették az elfekvő, úgynevezett koros készleteket és hasznos tanácsokat is megosztott a tapasztalatai alapján. A szakmai rendezvényen két kerekasztal-beszélgetést is tartottak. A délelőtt folyamán olyan multinacionális cégek számoltak be tapasztalataikról, amelyek már akár több éve vagy évtizede alkalmaznak lean eszközöket, mint a Thyssenkrupp Materials Hungary Zrt., a Richter Gedeon Nyrt., a Neopac Hungary Kft. és a Jabil Circuit Hungary Kft. A délutáni kerekasztal-beszélgetésen pedig arról beszélgettek különböző vállalatok felső vezetői (a Trans-Sped Kft., a Tecnica Unghería Kft., az Emerson Magyarország és a Michelin Magyarország Kft. képviseletében), hogy a lean a vezetésben hogyan jelenik, milyen képességek és készségek birtokában kell lennie annak, aki lean szemléletű vezető.
Ezután Janina Rösch és Jochan Lorenzen ismertette a BMW-nél alkalmazott lean eszközöket és módszereket, valamint bemutatták a BMW Group debreceni gyárának folyamatait is.
Kovács-Hagyó Gábor az SAP képviseletében ezt követően bemutatta, milyen megoldásokat kínálnak ügyfeleiknek a lean módszerek optimalizálására, valamint a folyamatos fejlesztés fontosságáról és a hatékonyság növelésének különböző megközelítéseiről is beszélt.
A konferencián szó volt arról is, hogy a vállalatoknak célszerű integrálniuk a lean és zöld ellátásilánc-menedzsment (ELM) elemeit. Gál Tímea, a Debreceni Egyetem GTK Logisztika Menedzsment Tanszék vezetője a témában folytatott kutatási eredményeiket bemutatva kiemelte: a lean módszerek önmagukban is jelentősen hozzájárulnak a vállalatok gazdasági és működési hatékonyságához, azonban a lean és zöld ELM eszközeinek együttes használata bizonyítottan tovább fokozza a vállalkozás működési hatékonyságát és a környezeti fenntarthatóságot.





























