Lázcsillapítási kisokos: tények és tévhitek nyomában

Néhány lázcsillapító, jéghideg borogatás és a legkülönfélébb házi praktikák: sokan vélik úgy, már mindent tudnak a láz helyes csökkentéséről. Ám a valóságban bizonyos módszerek teljesen másképp hatnak szervezetünkre, mint hinnénk. Hogy pontosan hogyan, azt megtudhatja cikkünkből!
Mikortól beszélünk valójában lázról?
Normális esetben a testhőnk kb. 35,9°C-tól 37°C-ig terjedhet: általában napszakok szerint változik. Kevesen tudják, de a reggeli órákban alacsony testhőmérsékletünk a délutáni órákban, estére akár 37,8°C-ig is megnőhet. És ez teljesen normális! Emiatt is beszélünk 38°C-ig mindössze hőemelkedésről, és csak afölött lázról. Az indok nélkül, hirtelen fellépő láz mögött azonban komoly betegség is állhat. Ennek a hátterét az Affidea Magyarország belgyógyászati szakrendelésén is kivizsgáltathatja.
Mikortól érdemes tehát csillapítani a lázat? Az orvosi körökben általánosan elfogadott nézet szerint 38,5°C felett. Időseknél, szívbetegeknél és gyermekeknél azonban szigorúan nem szabad átlépni ezt a határt, hiszen ez náluk nagyon hamar veszélyessé válhat.
Mi okozhatja ezt az állapotot – és mi az, amit eddig rosszul tudtunk róla?
Elég szerteágazó okai lehetnek a lázas állapotnak. Akár olyan egyszerűek is, mint a napozás vagy a túlzásba vitt sportolás. A leggyakoribbak a bakteriális, vírusos és autoimmun kórképek miatt alakulhat ki. Viszont akár a daganatos betegségek, az éreredetű gyulladások, az agyi sérülések, a szívtrauma, az infarktus, a trombózis is okozhatja. Sőt, még szívgyógyszerek, más orvosságok vagy antibiotikumok hatására is kialakulhat.
Azonban van jó néhány elképzelés a lázcsillapításról, melyek nem állják meg a helyüket tudományosan. Íme tehát néhány a leggyakoribb tévhitek közül:
- A tabletták keverése.
Válogatás nélkül, néhány óránként hol az egyik, hol a másik lázcsillapítót bevenni nem a legjobb ötlet. A termékek bizonyos alkotóelemei reakcióba léphetnek egymással, így igen súlyos problémákat (szervi károsodás, légzési nehézségek, stb.) okozva. - A jéghideg borogatás esete
A hideg összehúzza a pórusokat, és csökkenti a hőleadást. Izzadás nélkül viszont a testünk hője tovább nő – vele együtt pedig a láz is. - Hideg ülőfürdő
Hasonló okokból nem jó ötlet. Az egész testet hirtelen lehűteni túl nagy sokk a beteg szervezetnek, és lázcsillapítás szempontjából sem hatékony.
Ilyen a helyes lázcsillapítás
Valójában egyszerűbb, mint gondolnánk: vény nélkül kapható, egyféle (!) lázcsillapítót 4-6 óránként fogyasztva, langyos vizes borogatással csillapíthatjuk szervezetünk gyulladását. Az ülőfürdő is jó ötlet, különösen gyermekeknél – ám itt is jéghideg helyett langyos vízzel. Ha pedig a tünetek nem csökkennek 3-5 napon belül, mindenképp forduljunk orvoshoz!












