Komádiban fontos a szociális biztonság
Amíg 2024 a fejlesztések előkészítésének éve volt, addig 2025-ben már elkezdődhetnek a látványos, Komádi életét hosszú távon is meghatározó beruházások. Emellett kiszámítható, gazdaságilag stabil évre számít Tóth Ferenc, Komádi polgármestere, akivel év végi értékelésre ültünk le beszélgetni.
Cívishír: Az előző évekhez képest mennyire volt stabil az önkormányzat anyagi és szervezeti működése?
Tóth Ferenc: Az utóbbi évekhez hasonlóan 2024-ben is kiszámítható volt a gazdálkodásunk, a szervezet működése pedig a régóta ott dolgozó, nagyon jó munkát végző munkatársaknak köszönhetően folyamatos volt. A munkaerő megtartása különösen fontos nekünk, éppen ezért ennek érdekében mindent megteszünk. A dolgozóink anyagi megbecsülése mellett munkakörülményeiket javító fejlesztéseket hajtottunk végre. Például klímát szereltünk azt irodákba. Az anyagi helyzet hasonló volt az előző évekéhez. Az önkormányzat pénzügyi mozgásterét valamelyest tágító iparűzésiadó-bevételünk egy kicsit növekedett. A költségvetési rendeletet döntően időarányosan teljesítettük. Az egyes beruházások tervezésében, közbeszerzésében olykor lehetnek csúszások, ezek miatt kellet módosítani a költségvetésünket.
Cívishír: A költségvetésnek melyek voltak a prioritásai?
Tóth Ferenc: A legfontosabb a kiszámíthatóság volt. Rögtön utána következett a szociális szférában elért eredmények megtartása, és az előrelépés, azaz a szociális háló lyukain szeretnénk szűkíteni azért, hogy a lehető legtöbb komádi lakosnak tudjunk segíteni. Például ennek eredménye már ez év októberétől, hogy egyetlen egy általános iskolásnak, óvodásnak, bölcsődésnek sem kell fizetni a közétkezésért. Hogy jövőre tudunk-e újabb jóléti intézkedéseket bevezetni, ahhoz ismerni kell a költségvetést. A fő számait még nem tudjuk, a normatívák ismeretében lehet lépéseket tervezni.
Cívishír: A város lakossága az önkormányzati vagyon gyarapodásában, a fejlesztésben méri a sikert. Ebben az évben miben sikerült előrelépni Komádiban?
Tóth Ferenc: Az természetes, hogy az önkormányzati utak mellett padkarendezést végeztünk, járdákat építettünk, de az önkormányzati vagyongyarapodásban leginkább a pályázatokra tudtunk alapozni. Van olyan pályázatunk, amelyre a pénzt az önkormányzat megelőlegezte. Például közel 20 millió forintért vásároltunk egy kisbuszt az Interreg ROHU pályázati kiírásban. Mivel a tervezés és az engedélyezés elhúzódása, valamint a közbeszerzések lassúsága miatt csúsznak a beruházások, azokhoz az önkormányzati forrás túl magas lenne, hogy meg tudjuk csinálni. 2024 leginkább a pályázatok előkészítésének éve volt. A következő két-három év beruházásainak előkészítésére koncentráltunk.
Cívishír: Vannak-e olyan területek, amelyekben nem a tervek szerint alakultak az önkormányzat ez évi elképzelései?
Tóth Ferenc: Jól terveztünk, előre tudtuk, mire számíthatunk, ezért nem volt váratlan esemény. Mindössze a helyi építési szabályzat módosításában van némi lemaradásunk.
Cívishír: A közlekedés gyors fejlődése miatt Komádi időben egyre közelebb kerül az ipari területekhez. Érezni már ennek a hatását?
Tóth Ferenc: Ez még mindig azoknak a munkavállalóknak jelent előnyt, akik nap mint nap be merik vállalni az utazást. Akik ezt bevállalták, el tudtak helyezkedni állandó munkára vagy idénymunkára Békésben, Hajdú-Biharban. Helyben új munkahelyek teremtésére leginkább a szolgáltatási szektor van esély. Ugyanakkor a varrodát működtető vállalkozó szerette volna bővíteni termelését, de ezt szakember, munkaerő hiányában nem tudta meglépni. A legnagyobb foglalkoztató a városban a kereskedelem és szolgáltató ágazat, valamint az önkormányzat. Munkahelyteremtő beruházások miatt szinte folyamatosan keresik az önkormányzatot, de közöttük komolyan vehető nem volt 2024-ben.
Cívishír: A városban élénk a közélet, színvonalas a kulturális élet. Ezekre a területekre mennyit tudtak fordítani? Melyek voltak a legemlékezetesebb események?
Tóth Ferenc: Közel 50 millió forinttal támogattuk idén a nagy rendezvényeket. A programjaink között több is emlékezetes volt. A színházi előadások mellett például a városnap és a majális. A hagyományőrző és a művészeti csoportok közül is egyre több színvonalas műsorokkal rukkol elő. Ők is rendszeresen szerepelnek, meg tudják mutatni magukat, számukra is biztosítunk fellépési lehetőséget.
Cívishír: Tekintsünk előre 2025-re! Milyen tervekkel vágnak a következő évbe? Mi lesz a következő esztendő legfontosabb feladata?
Tóth Ferenc: Szeretnénk tartani a pénzügyi gazdálkodásunk kiszámíthatóságát, biztonságát, továbbá az országos trendnek megfelelően lépést tartani a bérekkel, hogy a családok anyagi biztonságát megőrizzük, javítsuk. Előrelépés a pályázatokkal lehetséges. Végső határidőnél tartunk a megvalósításban, a pénzek rendelkezésre állnak az épületfelújításokhoz, út- és járdaépítésekhez, a város zöldítéséhez, a belvízelvezetéshez, a művelődési ház megújításához.
Cívishír: Január 1-től Románia tagja lesz a schengeni övezetnek. Ez mint az országhatárhoz közeli kisvárosra, gyakorol-e valamilyen hatást Komádira?
Tóth Ferenc: A körösnagyharsányi átkelő eddig is rendelkezésre állt, igaz csak hétvégén. Gondolom, januártól folyamatosan nyitva lesz. Nagyvárad felé és Harsány felé is élénk volt a forgalom bevásárlás és munkavállalás miatt is. A munkavállalás oda és vissza is működik. A schengeni övezethez tartozás reményeink szerint élénkíteni fogja a kereskedelmet, a munkaerőmozgást.
CH