Ha beteg fa rongált, kártérít a debreceni önkormányzat

A vihar károsultjai az önkormányzat felé is megtehetik a kártérítési bejelentést, amennyiben a vagyontárgyaikban bekövetkező kárt olyan fa kidőlése, vagy ágának leszakadása okozta, amely szemmel láthatóan beteg, rossz állapotú - közölte a polgármesteri hivatal sajtóosztálya július 10-én, csütörtökön.
Kártérítés – az erre a célra létrehozott viharkar@ph.debrecen.hu e-mail címen – akkor igényelhető az önkormányzattól, ha a kárt okozó fa közterületen helyezkedik el, és az előforduló természetes szárazulatokon kívül valamilyen betegsége van, szemmel láthatóan rossz állapotú.
Az egyre szélsőségesebb időjárási körülmények hatására egyre gyakrabban fordul elő, hogy az elemi erejű vihar egészséges fák ágait szakítja le, vagy akár csavarja ki tövestől. Az ilyen szélsőséges időjárási helyzetekre a legnagyobb gondosság mellett sem lehet felkészülni, ezért ilyenkor az önkormányzatot kártérítési felelősség nem terheli - teszik.
Debrecen önkormányzata, mint a közterületi növényzet tulajdonosa és a közút tartozékát képező útmenti fák fenntartója, felelősségbiztosítással rendelkezik a fák által okozott károkra. A nem közterületen, társasházak, vagy családi házak udvarában lévő fák által okozott károkért nem az önkormányzat, hanem az ingatlan tulajdonosa tartozik felelősséggel
- olvasható a városházi közleményben. Ebben kifejtik, hogy a közterületen lévő fa által okozott kár esetén a biztosító bekapcsolódik az ügyfelek kárigényének kivizsgálásába, megszemlézi a járműveket, ingatlanokat és felméri a keletkezett kárt, valamint a felelősség elismerése esetén helytáll az önkormányzat helyett, megfizetve a kártérítés összegét. Amennyiben azonban vis maior helyzetben nem jöhet szóba az önkormányzat felelőssége, akkor a károsult csak saját biztosítására, vagy saját költségére tudja megjavíttatni járművét, helyreállítani ingatlanát - írják.
A kárigényt a napokban erre a célra létrehozott viharkar@ph.debrecen.hu e-mail címre lehet bejelenti, az alábbi tartalommal:
- a káresemény pontos helye és időpontja,
- a tulajdonos (gépjármű üzembentartó) neve, címe és telefonszáma,
- az alábbi dokumentumok másolata: személyi igazolvány, gépjármű törzskönyve és forgalmi engedélye,
- nyilatkozat CASCO, vagy más vagyonbiztosítás meglétéről,
- a káresemény és a kár rövid leírása időjárási viszonyok és egyéb lényeges körülmények megjelölésével,
- a károkozás helyszínén beazonosítható környezetben készített fényképfelvételek vagy tanúnyilatkozatok (amennyiben rendelkezésre áll),
- hatósági intézkedés esetén annak dokumentálása.
A kérelem beérkezését követően az önkormányzat haladéktalanul megteszi a vele szerződésben álló UNIQA Biztosító Zrt. felé a kárbejelentést. Ezzel egyidejűleg – amennyiben történt hatósági intézkedés – az önkormányzat hivatalból megkeresi a katasztrófavédelmet, esetleg a rendőrséget a dokumentumok megküldése céljából.



















