Ha beszorulunk a vécébe

A tünetek észlelésekor érdemes mindig gyorsan átgondolni, rendben van-e az emésztés az utóbbi időben. Ha székrekedéstől szenved, ne nyúljon azonnal mesterséges hashajtók után. Egyrészt, mert enyhébb esetekben teljesen felesleges, másrészt pedig azért, mert a szervezet hamar hozzászokik. Így csak akkor őrizhető meg hatékonyságuk, ha egyre többet vesz be belőlük. Ha pedig abbahagyja szedésüket, a székelés nem áll vissza a normális, egészséges rendre. Érdemes inkább természetes módszerekhez folyamodnod, amilyenek a rostban gazdag ételek, a masszázs vagy a célzott testmozgás.
Mi a székrekedés?
Székrekedésről akkor beszélünk, ha az alábbi állítások közül legalább kettő és legalább két napja igaz:
* A székletürítés többnyire komoly munkát igényel, erőlködés nélkül nincs siker.
* Általában nem érez teljes sikert, mintha mindig volna még mitől megszabadulni.
* Széklete kifejezetten kemény.
* Spontán székletürítést csak hetente maximum háromszor tapasztal.
* Sok esetben kézzel vagy ujjal segíteni kell a folyamatot.
* Hashajtó nélkül nincs laza széklet.
Tudnivalók:
* A káposzta salaktalanít, és segít megszüntetni a székrekedést. Ezenkívül fokozza a sejtnövekedést, rugalmassá teszi a bőrt, erősíti a kötőszöveteket és az immunrendszert, valamint fokozza a vérképződést is.
* A magyar lakosság legalább 20 százalékának jelent mindennapos problémát a székrekedés. Előfordulása a 17-27 éves korosztályban 3, a 45–65 évesben 8, a 65 év felettiben pedig 20 százalékos.
* A nők gyakrabban szenvednek székrekedés okozta panaszoktól. A férfiak mindössze 10 százaléka számol be visszatérően előforduló székrekedésről, míg a nőknek 35 százaléka. A hashajtók rendszeres használata viszont egyenlően oszlik meg a két nem között.
* A mák és minden mákos étel okozhat székrekedést.
* A legtöbben a karalábét mint C-vitamin-forrást ismerik, pedig oldhatatlan rostjai szorulás esetére is gyógyírként szolgálnak.
* Az egészséges székelés mindennap ugyanabban az időben – vagy legalábbis ugyanabban a napszakban – történik. Az ideális a reggel 5–7 óra közötti időszak, hiszen ilyenkor a legaktívabb a vastagbél.








