Felvételi a Debreceni Egyetemre: kiszámítható és rugalmas
Nem újkeletű a felvételi szabályok módosítása a hazai egyetemek világában. De amíg korábban csak kisebb változtatások voltak, például a szakképzésből érkezők szakirányú továbbtanulás esetén az alap és osztatlan képzések felvételi pontszámába beszámíthatták a szakmai vizsga eredményt, addig a 2022-ben módosult felvételi kormányrendelet által az egyetemek nagyfokú autonómiát kaptak arra, hogy a jelöltnek miből is jöhet össze normál esetben maximálisnak számító 500 pont.
100+100 pontot lehet a tanulmányi és érettségi eredményekből gyűjteni, a szakra meghatározott érettségi pontokból 200-at, míg az egyetemi, azaz az intézményi pontok száma maximálisan 100. Ebből is látszik, hogy a tudást, a szakmai tájékozottságot továbbra sem lehet semmivel kiváltani. Mégis, miért volt szükség a változtatásra, és ez a Debreceni Egyetem esetében konkrétan mit is jelent? – kérdezte a Cívishír Ölvetiné Szabó Beátát, a Debreceni Egyetem beiskolázási és továbbképzési igazgatóját.
Fontos az emelt szintű érettségi
– Fontos volt az intézmények számára az adható pontok terén a választás szabadsága, hiszen ezzel a képzési kínálatunkhoz, a képzések specialitásához és a munkaerőpiaci igényekhez is jobban tudunk alkalmazkodni. Elvitathatatlan: a Debreceni Egyetem esetében is a tudás szerepel az első helyen, az, hogy jó felkészültséggel érkezzenek intézményünkbe a hallgatók – jelentette ki az igazgató, majd azt javasolta a diákoknak, hogy az adott szakra akár szükséges az emelt szintű érettségi, akár nem, mindenképpen próbáljanak meg emelt szinten vizsgázni, mert az emelt szintű érettségi pontjait „névértéken”, a közép szintűét kétharmadon számítják a felvételi pontok közé.
Ugyancsak fontos kitétel a nyelvvizsgával igazolt nyelvtudás, amely pluszpontokat ér. A tanulmányi-, művészeti versenyeredményekért járó pluszpontokat megtartotta a Debreceni Egyetem, mint ahogy az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV) jó eredménye szinte minden szakon ér intézményi pontokat (1-10. helyezés 50 – 100 között). A közép és felsőfokú nyelvvizsga is pluszpontokat jelent, akár 50 – 80 pontot is érhet. Ez szakonként eltérő. A szakképzésből érkezők is további intézményi pontokhoz juthatnak, ebben a kategóriában átlagosan 32–50 pont szerezhető.
– A felvételi pontszámítás egyik lényeges változása, hogy az adott szakra meghatározott minimumpontok kötelező jellege megszűnt, a másik pedig, hogy az egyetemek eltekinthettek az emelt szintű érettségi teljesítésétől. Mivel a Debreceni Egyetem továbbra is előtérbe helyezi a minőségi szempontokat, az emelt szintű érettségit a felvételi rendszerből nem minden szakon vezettük ki, az a jelentkezőktől több szakon is alapkövetelmény; például a jogász, a pszichológia, az általános orvos, a fogorvos és a gyógyszerész szakon, a gazdaságtudományi, a műszaki képzési terület szakjain, továbbá az anglisztika mellett ahol az angol nyelv és kultúra az egyik szakpár az osztatlan tanárképzési szakon – folytatta Ölvetiné Szabó Beáta, majd rátért az egyetemi felvételi pontok gyarapítása terén a külső szemlélő számára újszerű dolgokra.
Tájékozódjanak a diákok
– Az egyetem döntési szabadsága kiszélesítette a többletteljesítménnyel adható kategóriákat. Munkatapasztalatra, önkéntes munkáért, szakmai táborért, de akár egyes tanfolyamok, kurzusok, kompetenciatesztek teljesítéséért is járnak intézményi pontok. A minőség mellett az esélyegyenlőséget is fontosnak tartja a Debreceni Egyetem. Tehát a gyermeket nevelők, hátrányos helyzetűek, fogyatékossággal élők továbbra is számíthatnak 20-tól 40 pontig terjedően intézményi pontokra a felvételi során. Vannak kevesebb pontszámot jelentő kompetenciák is, ezek közé tartozik például a korábban végzett önkéntes munka, karitatív tevékenység. A szak sajátosságától függ, hogy milyen tevékenységért mennyi intézményi pontot szerezhetnek a felvételizők az adott szakon – részletezte az igazgató.
Hozzátette, fontos, hogy a sikeres felvételihez a lehető legtöbb információval rendelkezzenek a hallgatójelöltek, ezért széleskörűen tájékozódjanak, hogy a szerezhető pontok számát illetően az adott személyiséghez mi illeszkedik legjobban. Ugyanakkor hangsúlyozta: az új felvételi pontszámításban egy év tapasztalata alapján kijelenthető, hogy a diákok alkalmazkodtak a megváltozott rendszerhez, hiszen a Debreceni Egyetem újra bizonyította, vidéken a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény.
CH