Évtizedek óta nem láttak ilyet a Sárréten

Mint arról a Cívishír is beszámolt, július 7-én délután évtizedek óta nem látott szélvihar pusztított a Sárréten és Biharban. Az orkán erejű szél tetőket bontott meg, fákat döntött, villanyoszlopokat roppantott ketté. A kárfelmérés és a kárelhárítás a vihar másnapján is folytatódott. Néhány településvezetőt kérdeztünk a károkról, a kárfelmérésekről és a helyreállításokról. A helyzetet nehezíti, hogy sok helyen nincs áram, sőt víz sem, és akadozik az internetszolgáltatás is.
Sápon a legsúlyosabb a helyzet
Sáp polgármestere, Végh Imre József beszámolója szerint a település szinte hadszíntérré vált. A református templom tornya rádőlt a hajóra, hosszanti irányban beszakítva a tetőt, az óraszerkezet is kiszakadt. A tornaterem lemezteteje is felszakadt, darabjai az iskola udvarára hullottak. A temetőben sírkövek dőltek, a szél fákat csavart ki, házakról tetőelemeket sodort le. A legnagyobb veszélyt mégis a tűz jelentette.
Egy szikra meggyújtotta az aljnövényzetet a falu végén, a lángok veszélyeztették a lakóépületeket és a még lábon álló gabonát. A helyi önkéntes tűzoltók víz hiányában nem tudtak azonnal beavatkozni. A helyi gazdák traktorokkal szántották körbe a területet, hogy a tűz ne juthasson a búzatáblákhoz, szőlőkhöz és házakhoz. Egy ház oldala mégis leégett. Egy idős, fekvőbeteg hölgyet a mentők szállítottak kórházba megfigyelésre. A falu jelentős részén továbbra sincs áram, az internet is akadozik.
Károk az épületekben
Petrucz Sándor, Bihartorda polgármestere szerint a vihar szinte az összes önkormányzati épületben károkat okozott. – A kastélypark főépülete megrogyott, a tető beázott, az állattartó telepen is keletkeztek károk- fogalmazott. – A helyreállítás hetekbe telik, nem tudjuk saját erőből megoldani, szakemberekre lesz szükség – mondta, majd hozzátette: az áramhiány és az internetszolgáltatás akadozása miatt a kárbejelentést sem tudták megtenni. A pontos kárösszeget még becsülni sem lehet.
Gara Péter, Bakonszeg polgármestere szerint a település 40-50 házát érintette a vihar. Van, ahol csak 10 cserép repedt meg, máshol a tető fele sérült. – A helyreállítás részben már megkezdődött, de az időjárás miatt ez sem egyszerű. A szél 50-100 fát csavart ki vagy döntött a földre. Szerencsére személyi sérülés nem történt, gépjármű sem rongálódott, így inkább sok kicsi, de összeadva jelentős kár keletkezett.
Szegi Emma, Kaba polgármestere szerint ekkora viharra még a legidősebbek sem emlékeznek. – Házak tetejét vitte le a szél, kémények dőltek, beszakították a padlást. A kárelhárítás folyamatos, ki-ki a maga erejéből, vagy segítséggel dolgozik – válaszolta. Az önkormányzat ott segít, ahol nincs biztosítás. Az önkéntes és a hivatásos tűzoltók egész éjjel dolgoztak. Azt még nem lehet tudni, mennyi időbe telik a teljes helyreállítás.
Muraközi István polgármester szerint Berettyóújfalu több pontján dőltek ki fák: óvodák udvarára, a Szent István és a Vörösmarty térre. Egy személygépkocsit faág rongált meg. Az új élelmiszeráruház tetőszerkezete súlyosan megrongálódott. A város több középületén is elmozdultak a cserepek, így a mozi, a zsinagóga, a rendezvényház és a polgármesteri hivatal is károkat szenvedett. – A kár jelentős, de szerencsére személyi sérülés nem történt – tájékoztatott a polgármester. A katasztrófavédelem jelenleg is vizsgálja, hol kell ideiglenes fóliázást végezni.
Kovács Miklós, Báránd polgármestere szerint katasztrofális állapotokat hagyott maga után a vihar. – Jelenleg próbáljuk felmérni a károkat a központban és a település egészén. A kárelhárítás zajlik, de a szolgáltatások visszaállítása – különösen az áramellátás – nagyon lassan halad. Személyi sérülés szerencsére nem történt. Az önkormányzati intézmények kárösszege egyelőre nem ismert, a helyreállítás ideje kiszámíthatatlan.
Nagy Tibor, Csökmő polgármestere elmondta, őket sem kímélte a vihar. A bölcsődére rádőlt egy fa, az épület teteje beszakadt. Több ház tetőszerkezete megsérült, cserepek törtek, bejárati ajtót is letépett a szél. A település nagyobb részén ugyan estére visszatért az áram, de például a Táncsics utca egyik szakaszán még most sincs szolgáltatás. A közfoglalkoztatásban használt önkormányzati tanyán, ahol csirkenevelés folyik, több régi típusú cserép is megsérült. – Nem is nagyon tudjuk pótolni, más megoldást kell keresnünk. A katasztrófavédelem folyamatosan méri fel, hol szükséges ideiglenes fóliázás. A vihar utáni újabb eső komoly veszélyt jelenthet.



















