Doktoranduszok találkozójának adott otthont Debrecen
Ötödik alkalommal szervezte meg nyári szakmai találkozóját a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) a Debreceni Egyetem Doktorandusz Önkormányzatával közösen. Az augusztus 30. és szeptember 1. között a Debreceni Egyetemen rendezett eseményen a hazai és határon túli doktorképző intézmények mintegy 160 magyar és külföldi PhD-hallgatója vett részt.
A DOSZFESZT küldetése nem változott az évek során: elsődleges célja, hogy felkészítse a doktoranduszokat az előttük álló kutatói pálya kihívásaira. Ebben segített a Debreceni Egyetem (DE) Főépületében rendezett háromnapos program, melynek során előadások, workshopok és kerekasztal-beszélgetések keretében ismerkedhettek a hallgatók a doktori képzés aktuális kérdéseivel.
A Debreceni Egyetem 24 doktori iskolájában jelenleg 1300 PhD-hallgató készül a fokozat megszerzésére. Egykor itt végezte doktori tanulmányait Bács Zoltán, a DE kancellárja is, aki megnyitójában felidézte személyes élményeit. Mint fogalmazott: a doktori képzés olyan hosszútávú befektetés, amely megéri az áldozatokkal is járó munkát, hiszen ma már Magyarországon a Philosophiæ Doctor (PhD) és a Doctor of Liberal Arts (DLA) mellett a Doctorate of Business Administration (DBA) fokozat is megszerezhető, ami garanciát nyújt az élet szinte bármely területén a legmagasabb szintű alkotó- és kutatómunkára.
A kancellár egyben felajánlotta a szervezőknek, hogy a következő évi találkozót a Debreceni Egyetem Siófok Campusán rendezzék.
Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke beszédében a tudományos diákköri munkát a doktori képzés „előszobájának” nevezte, hiszen a TDK megmérettetései önálló gondolkodást, kreativitást igényelnek, amelyek nélkülözhetetlen tulajdonságok tanulmányaik során egy doktorandusz számára is.
- Nem csökken, hanem inkább emelkedik a PhD-képzésre jelentkezők száma, ami biztosítja a tudományos utánpótlást az oktatói, a tudományos, valamint a gazdaság különböző területein egyaránt – hangsúlyozta köszöntőjében Csiszár Imre, a DOSZ korábbi elnöke.
A tiszteletbeli elnök – aki ugyancsak a DE doktori képzésében szerzett korábban PhD-fokozatot – hozzátette: a DOSZ érdekképviselet és közösség is egyben, nem véletlen a szervezet évekkel ezelőtt megfogalmazott szlogenje: „Közösség a tudományért”.
A szakmai találkozónak idén már negyedik alkalommal adott otthont a Debreceni Egyetem.
- A DOSZFESZT valamennyi tudományterületről érkező doktorandusz hallgató számára tud hasznos információkat nyújtani a PhD-képzés aktualitásairól, emellett a rendezvény lehetőséget teremt tudományos tapasztalatcserére, közösségépítésre és szórakozásra egyaránt – emelte ki megnyitójában Molnár Dániel, a DOSZ elnöke, a program társszervezőjeként közreműködő DE Doktorandusz Önkormányzat elnöke, aki köszönetet mondott Bács Zoltán kancellár felajánlásáért, és ígéretet tett arra, hogy szervezőként mindent megtesznek azért, hogy a 2025-ös DOSZFESZT-et a DE Siófok Campusán rendezhessék meg.
A szombati szakmai program a megnyitót követően Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára előadásával kezdődött, majd a doktori képzés jelenét és jövőjét taglaló, valamint a „Lehetőségek és kihívások a kutatóintézeti karrierutakon túl a 21. században” cím kerekasztal-beszélgetésekkel folytatódott.
A rendezvényen vehették át megbízóleveleiket a DOSZ Tudományos Osztályainak új elnökei is. tanácskozást doktorandusz workshop zárta a DE Főépületének Aulájában.