Debrecen iparosítása több embert késztet szavazásra, mint öt éve?
Véglegessé vált, kik méretik meg magukat szűkebb pátriánkban. A helyhatósági választásra országosan több mint 55 ezer jelöltet vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Iroda, közülük 37 ezren függetlenként, vagyis párt és civil szervezetek támogatása nélkül indulnak. Ebből 96-an indulnak Debrecenben, amely város nem a függetlenek terepe.
Debrecenben négy polgármesterjelöltet vettek nyilvántartásba: a regnáló városvezető, Papp László mellett Mándi Lászlót (Összefogás a Cívisvárosért), Gondola Zsoltot (Civil Fórum) és Salánkiné Kuti Zsuzsannát (Mi Hazánk).
A 23 debreceni egyéni választókerületben összesen 119 jelölt szerette volna megmérettetni magát, de a szükséges ajánlásokat csak 92-nek sikerült megszereznie. Döntően a Kétfarkú Magyar Kutyapárt jelöltjei jártak sikertelenül, a legtöbb körzetben nem kerülnek fel a szavazólapra, mert nem vette nyilvántartásba őket a Nemzeti Választási Iroda.
A legtöbb választókerületben négyen indulnak, a felállás pedig szinte mindenhol ugyanaz: van egy fideszes jelölt, akinek egyik kihívója a Momentum, a DK, az MSZP, az LMP és a Nép Pártján által gründolt Összefogás a Cívisvárosért embere, a másik a Mi Hazánké, a harmadik pedig Civil Fórumé. Függetlenre csupán a józsaiak szavazhatnak, a helyi sportklub elnöke, a volt DVSC-s Szabó László hívta ki Balázs Ákos jelenlegi alpolgármestert, és meg is szerezte a szükséges ajánlásokat.
Érdekesség, hogy hat körzetnek egészen biztosan új képviselője lesz a következő közgyűlésben, tudniillik a Fidesz-KDNP hat helyi politikusát "nyugdíjazta", helyükre pedig új arcokat küldene a városházára. Nagy kérdés, hogy folytatódik-e a Fidesz hegemóniája Debrecenben. Nem fideszes jelölt ugyanis legutóbb 1998-ban tudott nyerni. Az azóta is egyetlen baloldali diadalt a Libakertben az MSZP-s Borsos Éva aratta, aki azóta elhunyt.
A Fidesz 2002-ben már a Libakertet is elvitte, és azóta minden egyéni körzetet utcahosszal nyert meg. Egyszer azonban minden diadalmenet véget ér, csak az a kérdés, hogy mikor. Június 9-én Debrecen népe dönt arról, hogy ez most következzen be, vagy később. Legutóbb, 2019-ben a részvétel 35 százalék alatt maradt, korábban még kevesebben éltek a jogukkal, nem mondhatni tehát, hogy az önkormányzati választás lázban tartja a cíviseket, ezúttal azonban az akkumulátorgyár-építések és úgy általában Debrecen iparosítása talán több embert vonz a szavazókörökbe, mint öt éve. A várost jelenleg egészen pontosan 157 256 választokorú polgár lakja. A legutóbbi önkormányzati választáson, 2019-ben mintegy 55 ezren mentek el szavazni.