Budapesti utakról döntenek Debrecenben

Debrecenben döntenek a Pázmány Péter Katolikus Egyetem budapesti campusának egyes hatósági ügyeiről is – erősítette meg a Cívishír megkeresésére a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal.
A különleges helyzet nem egyedi, de mindenképp figyelemre méltó: egy 2023-as kormányrendelet értelmében a nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű beruházások ügyintézését néhol nem a helyi hivatalok, hanem a kijelölt hatóságok végzik. A fővárosi Pázmány-beruházás ügyeibe mások mellett a Hajdú-Bihar vármegyei főispán lépett eljáró hatóság szerepébe.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a debreceni kormányhivatal adja ki a közlekedési ügyekben a közútkezelői nyilatkozatokat – vagyis ők engedélyezik a budapesti munkálatokat is érintő teherforgalmat, ideiglenes forgalomkorlátozásokat. De ugyanez a hivatal dönthet építésügyi, örökségvédelmi, telekalakítási és közegészségügyi kérelmekről is.
A hajdú-bihari kormányhivatal ugyanakkor nem önkényesen lép be a budapesti vagy a vármegye határon túlmutató ügyekbe: minden esetben jogszabályi kijelölés, ágazati felhatalmazás vagy másodfokú eljárási szerep áll a háttérben. Az ilyen jellegű kiterjesztett hatáskör pedig nem új keletű a megyei kormányhivatal életében: Hajdú-Biharban korábban is voltak olyan szakterületek, ahol a megyehatárokon túlmutató feladatokat láttak el.
Erdőktől a sugármérésekig
Mint azt a Cívishír kérdésére a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal válaszolta, a kormányhivatalok működését kormányrendelet szabályozza. Ez főszabályként rögzíti, hogy a hivatalok a székhelyük szerinti vármegyében járnak el. Ugyanakkor az ágazati jogszabályok egyes esetekben lehetővé teszik, hogy bizonyos hatósági ügyekben más területeken is intézkedjenek. A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal szerint ez a fajta illetékességi "átlépés" nem ritka, és már a 2011-es kormányhivatali rendszer bevezetése előtt is létezett.
A Cívishír utánajárt: a megyehatáron túlmutató feladatok köre több mint egy évtizedes gyakorlat. A debreceni központtal működő hatóságok – például az állategészségügy, a környezetvédelem vagy a közlekedési felügyelet területén – már korábban is több megyére kiterjedő illetékességgel működtek. A Pázmány campus ügye tehát nem kivétel, hanem inkább egy látványos példája annak, hogyan működik a gyakorlatban a közigazgatási integráció.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal jelenleg is több szakterületen végez regionális feladatokat – részletezte válaszában a hivatal. Erdészeti hatósági ügyekben tíz erdőtervezési körzetben illetékes, ezek Hajdú-Bihar mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét is érintik. Növénytermesztés ügyekben Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés is az illetékességi körbe tartozik. Sugáregészségügyi, rezgés- és zajmérési, valamint műszaki biztonsági vizsgálati ügyekben szintén több megyére kiterjedően végeznek hatósági munkát.
A környezetvédelmi hatóság regionális laboratóriumot működtet Debrecenben, amely rezgésmérés ügyekben Hevestől Csongrád-Csanádig több vármegyét lefed, míg a vízminőségi vizsgálatokat Békésben, Szabolcsban és Hajdú-Biharban végzik. Mérésügyi és műszaki biztonsági eljárásokat is a debreceni hivatal koordinálja Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg területén.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal közigazgatási jelenléte tehát messze túllép a vármegyehatáron. A budapesti egyetemi campus ügye csak egy azok közül, amelyek megmutatják, hogy Debrecenből nemcsak a saját vármegye ügyeit igazgatják.


















