Amit a debreceni óriáspókokról tudni kell

Magyarországon a legnagyobb pókfaj a szongáriai cselőpók. Testhossza akár 4 centiméter is lehet, de a lábaival együtt eléri a 10 centimétert. Az Alföldön viszonylag elterjedt, gyakori, találkozhatunk vele a Kiskunságban éppen úgy, mint a Hortobágyon, Debrecenben, Józsán és Hajdúböszörményben - írja a Future od Debrecen, az önkormányzat környezetvédelmi mozgalmának honlapja.
Az Újkertben is szép állománya van. A nyílt területeket kedveli, városi gyepeken, parkolókban, focipályákon, köztereken fordul elő. A legnagyobb eséllyel szeptember-október környékén találkozhatunk vele, főként éjszaka, ugyanis ekkor aktív. Élete nagy részét egy földalatti lyukban éli le. A rezgésekre rendkívül érzékeny, megérzi, ha zsákmány közeledik felé. A lyuk bejáratánál várja, hogy egy rovar elé kerüljön. Párzási időszakban a hímek vándorolva keresik a nőstényeket, ilyenkor gyakrabban látni. Utódait a hátán cipeli. Mérge nem veszélyes, de csípése fájdalmas. Védett állat, elpusztítása tilos!
- írja a Future of Debrecen szakértője, aki szerint kevés indokolatlanabb dolog van, mint a pókoktól való félelem. A hazai fajok mindegyike ártalmatlan. Bár mérge több fajnak is van, de az emberre nem veszélyesek, erősségük legfeljebb, mint egy darázscsípésé. Sőt, a pókok többsége a települések, veteményeskertek, lakások egyik leghasznosabb lakója, hiszen rengeteg olyan rovart megfognak és megesznek, melyek nekünk kárt okozhatnak.


















