A mosógépek története – 120 éve mosunk „géppel”

A mosás egy olyan, mindenekelőtt az emberre jellemző tevékenység, amelyet idestova már évszázadok óta végeznek szerte a világon – tulajdonképpen az idő óta, mióta az emberek különböző szöveteket, textíliákat kezdtek hordani magukon ruha gyanánt. A mosógépek tulajdonképpeni története lényegében viszont csak a 20. század hajnalán vette kezdetét a korabeli Németországban: Ekkor ugyanis két jóbarát a merő szerencséből kifolyólag létrehozott egy olyan készüléket, amely nagyban megkönnyíti a ruhadarabok mosását... A mosógépek története innen igen messzire vezetett, hisz az első készülékekre még korántsem volt jellemző az automatizált működés. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, hogyan alakult a mosógépek története, hogy milyen út vezetett az első mosógép-kísérletektől a mai modern, automata mosógépek színre lépéséig – tudjuk meg a Mosógép ABC által közölt cikkből.
Nagy szükség volt rá
Kezdetben, a mosógépek történetét megelőző, sok-sok évszázadon át tartó időszakban a mosás kemény fizikai munkát jelentett, amelyet az emberek pusztán tiszta víz, illetve tulajdon kezük segítségével hajtottak végre. Idővel egy harmadik komponens is a mosás potenciális részévé vált: Valamilyen naturális tisztítószer alkalmazása. Voltak olyanok, akik a fokozott tisztítóképesség érdekében bizonyos növényeket, például az úgynevezett szappanfüvet alkalmazták, de ha megnézzük a rómaiakat, egy másik rendkívül érdekes, sőt, talán bizarrnak is tűnő módszerrel szembesülhetünk: Ők ugyanis saját vizeletüket használták a mosáshoz. És ezzel valóban nem követtek el badarságot, hiszen a vizelet lúgos kémhatással rendelkezik (a benne lévő ammónium-hidroxidból kifolyólag), s mint ilyen, jóval hatékonyabb tisztítási szintet lehet vele elérni, mint a sima vízzel.
A mosás sokáig jóval megterhelőbb és időigényesebb művelet volt, mint manapság, és a hétköznapok rutinjának világszerte bevett része volt az, hogy az asszonyok elmentek a közeli folyópartra, majd megtisztították a családtagok ruhadarabjait. Így ment ez hosszú-hosszú évszázadokon át, mígnem a mosógépek története végre kezdetét vette.
Az első mosógépek
A mosógépek története szempontjából kétségtelenül megkerülhetetlen az, ami Németországban, 1900 után 1 évvel történt: Ekkor ugyanis két feltaláló (nevezetesen Carl Miele, illetve Reinhard Zinkann) egy szerencsés véletlennek köszönhetően létrehozott egy olyan szerkezetet, amellyel sokkal kevesebb erőfeszítéssel is lehetséges ruhákat mosni.
Ez a pillanat volt a „mosógépek hajnala”, vagyis a mosógépek története vonatkozásában minden további készülék ősének tekinthetjük a berendezést, ami ekkor létrejött – még akkor is, hogyha ezt a gépezetet még csupán teljes mértékben mechanikus módon lehetett üzemeltetni. A mosógépek történetének első produktumát az asszonyoknak ugyanis két kezükkel kellett meghajtaniuk és működésben tartaniuk.
Vagyis feladatuk csak annyiban egyszerűsödött a korábbi állapothoz képest, hogy immáron nem nekik kellett direkt módon mozgatniuk a tisztítandó ruhadarabokat, hanem e csodálatos szerkezetnek – amely idővel, a mosógépek történetének további alakulása során egyre modernebbé vált, és jóformán az egész világon elterjedt.
Ma már modern mosógépek közül válaszhatunk, amelyek energiatakarékossági funkciókkal, speciális mosási programokkal és egyéb extrákkal rendelkeznek. Ma már nem kell órákat töltenünk a folyóparton a családtagok ruháit mosva.








