A jó szakemberek vonzották Debrecenbe a Bürklét

Sikeres első tanévet tudhat maga mögött a Bürkle Hungary Kft. és a Debreceni Szakképzési Centrum duális képzési együttműködése. Ennek tapasztalatairól és további céljairól üzemlátogatással egybekötött sajtótájékoztatón adott számot Barcsa Lajos alpolgármester, Laczkó Gábor, a Bürkle Hungary Kft. gyárigazgatója és Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) kancellárja augusztus 16-án a cég telephelyén.
– A város stratégiájának fontos része, hogy olyan munkahelyteremtő beruházásokat hozzanak Debrecenbe, ami minél több fiatal tehetséget vonz a városba, akik később itt dolgoznak, itt telepednek le. Ezzel erősödik a vármegyeszékhely népességmegtartó ereje, továbbá a várost, az agglomerációt a régiónak egy folyamatosan fejlődő gazdaság középpontjává tudják tenni. Ebbe a tervbe pontosan beleillik a Bürle Kft. itt folyó tevékenysége – fogalmazta meg Barcsa Lajos.
Az alpolgármester kifejtette, hogy a duális képzésnek annak minden résztvevője nyertese. A DSZC, mert látja, hol hasznosíthatják az iskolapadban szerzett tudásukat a diákjai, nyertese a szülő, mert látja, milyen karrierutat járhat be gyermeke, és a cég is, hiszen azonnal használható, piacképes tudással rendelkező munkaerőt talál. Az igazi nyertes azonban a diák, hiszen egyre több lehetőségük van az elhelyezkedésre, a jó keresetre. – A Bürkle Kft.-nek elektronikai- és mechatronikai technikusra van leginkább szüksége. De ilyen szakemberek több cégnek is kellenek, és dolgozunk azon, miként lehetne ezeket az igényeket kielégíteni. Elsősorban a Brassai- és a Beregszászi technikumban van ilyen képzés, de az informatikai területen a Mechwart is ebbe a körbe tartozik. A szakemberigénynek a DSZC eleget is tett. Infrastrukturálisan szűk a keresztmetszet, nincs elegendő tanterem. Az iskolák bővítését tervező időszak végén járunk – fejezte be gondolatait Barcsa Lajos.
Laczkó Gábor egy rövid cégtörténettel kezdte. Megtudtuk, 2019-ben kezdetleges szereléseket végző kis kft.-vel indultak. 2020-ban stabilizálták a termelést, 2021-ben nagyszabású bővítésbe kezdtek, amit 2022-ben az új üzem avatásával fejeztek be. Fő céljuk a szakképzésben való részvétel, továbbá a társadalmi szerepvállalás Debrecen kulturális életében és a szakképzésben. Elindult a duális együttműködésük a Beregszászival és a Brassaival, az eddigi tíz tanulójuk mellé ősztől további technikusjelölteket tudnak fogadni.
Nálunk a legeslegújabb technológiával találkoznak a fiatalok. A gépek megalkotásába, beüzemelésébe, szerelésébe kapcsolódhatnak be. Ezek egyedi gépek, és ennek még nincs hagyománya Magyarországon – utalt a Bürkle Kft.-ben folyó duális képzés különlegességére az igazgató, aki azt is elmondta, hogy náluk cégkultúrát is tanulhatnak a fiatalok. Akik, ha a gyakorlati idő után mégsem őket választják, akkor az itt elsajátított ismereteket máshol is sikerrel alkalmazhatják. Náluk a fiatalok családias légkörre lelnek, a legkiválóbb szakemberektől tanulhatnak. A társaságuk jövőjéről elárulta, Debrecenben hozzák létre a közép-európai munkákat ellátó szervizcsapatukat.
– A Bürkle azért jött Debrecenbe, mert itt rendelkezésre álltak a jól képzett szakemberek. Ez óriás bizalom Debrecen, a DSZC irányába – kezdte értékelőjét Tirpák Zsolt. – Debrecenben különleges helyzetben van a szakképzés. Nemcsak tanítanak egy szakmát, hanem el tudják mondani, hogy ezek a szakmák hol hasznosulhatnak. Minden fiatal szeretné látni, hogy hol dolgozhat, és ez Debrecenben megvan – hangsúlyozta, majd a duális oktatás melletti érvként elmondta, hogy szakképzést csak intézményben megvalósítani nem lehet, azt a cégekkel együttműködve lehet eredményesen végezni. A 2020-tól az új szakképzési rendszerben rugalmas tanulmányi keretek között, a gazdaság szereplőivel a tananyagot összehangolva folyik az oktatás. A képzési idő alatt nagy lehetőség van a szervezeti szocializációra, a vállalati kultúra megismerésére. A diákok a duális oktatásban lépéselőnybe kerülnek, anyagi előnyhöz jutnak. 9-10. évfolyamban ösztöndíjat kapnak, a 11. évfolyamon pedig havonta több mint 100 ezer forint munkabért. Az új szakképzési rendszerben a technikusi képzés a mérnökképzés előszobájának tekinthető. A Debreceni Egyetemmel együttműködve az okleves technikusi képzés elvégzése után egyszerűsített felvételi után rövidebb idő alatt juthatnak a diákok mérnöki oklevélhez.
CH


















