A Debreceni Egyetem odaadja a tudását a Tisza-tó jövőjéért
Tovább bővíti a Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata 2019-ben kötött megállapodását – jelentették be az egyetem és a város vezetői. A térség gazdasági, turisztikai fejlesztése mellett a Tisza-tóhoz kapcsolódó hidrobiológiai, limnológiai és agrártudományi kutatások is fókuszba kerülnek az együttműködésben - adta hírül az egyetemi portál.
Évekkel ezelőtt felvetődött annak az igénye, hogy tiszafüredi központtal hozzanak létre egy olyan tudományos intézetet, amely a Tisza-tó hosszútávú fenntarthatóságát vizsgálja és támogatja megfelelő tudományos háttérrel. Az egyetem és a város közös elképzelései mostanra realizálódtak. Kijelöltük azokat a területeket, amelyekben együttműködünk a jövőben. Van benne limnológia, klímakutatás, mezőgazdaság, különböző szenzorok, hidrobiológiai berendezések fejlesztése és működtetése, valamint egy gyógynövényfarm létrehozása is a tervek között szerepel. Emellett a hely adottságaiból adódóan nyilvánvaló, hogy a gasztronómiai és a turizmus-vendéglátás is fontos szerepet kap. Első lépésként létrehozzuk a Tisza-tavi Kutatóintézetet, aztán a lehetőségeinkhez mérten haladunk tovább
– jelentette be Szilvássy Zoltán rektor a szerdai egyeztetést követően.
Bács Zoltán kancellár elmondta: a Debreceni Egyetem Magyarország egyik legjelentősebb felsőoktatási intézményeként és nemzetközi brandjeként nem teheti meg, hogy bezárkózik, az intézményben felhalmozott tudást terjeszteni kell, a modellváltás kezdete óta pedig eljutottunk oda, hogy erre már van módunk és lehetőségünk – fogalmazott a kancellár.
Ujvári Imre, Tiszafüred polgármestere leszögezte: az a céljuk, hogy úgy végezzék a fejlesztési tevékenységüket, illetve úgy szervezzék a régió turizmusát, hogy az semmiképpen sem menjen az élővilág, illetve az ökoszisztéma rovására, ebben pedig a Debreceni Egyetem nagy segítségükre tud lenni.