A Civil Fórum nem támogatja Debrecen költségvetését

– Ez az első olyan költségvetés, amiről azt kell, hogy mondjuk, nemcsak a debrecenieknek készült, hanem a magyar kormánynak is. A legnagyobb gondja a költségvetésnek az, hogy meghajolt azelőtt a kormányzati kötelezettség és hatalom előtt, ami megsarcolja az önkormányzatokat – jelentette ki Gondola Zsolt Zoárd, a Civil Fórum Debrecen Egyesület elnöke a február 25-i sajtótájékoztatón, mely a város költségvetéséről szólt.
Meglátása szerint ez az utolsó olyan költségvetés Debrecen életében, amelyben ez az elvonás nem hoz különösen nagy változást, vagy legalábbis nem érinti a város működését, de a jövő évi (és az azt követők) már nagyon komoly gondok elé fogja állítani a várost.
– Közel 300 milliárdos a költségvetés, ami ezért lett ilyen nagy összeg, mert egy jogszabályváltozás folytán az előző évi maradványt is hozzá kellett adni. Ez okozta a növekedést. Ami felett a város rendelkezik, az a saját adóbevétele, amely körülbelül 40-45 milliárd forint. A költségvetésből az látszik, nincsenek új beruházások, legfeljebb a korábbiak befejezése. Ez annak köszönhető, hogy az államháztartásban nincs pénz, nem tudják finanszírozni az önkormányzatok jóléti beruházásait – közölte. Gondola azt is mondta, hogy a Debrecenben létesülő gyárak miatt ugyan nő majd a helyi iparűzési adó, de a szolidaritási hozzájárulás (a cívisváros idén 10 milliárd 378 millió forint hozzájárulásra köteles a múlt évi 8 milliárd forint után) miatt ez költségvetési szempontból nem jelentős. – Ebből arra lehet következtetni, hogy a következő években az elvonás már érinteni fogja a város üzemeltetésének finanszírozását. Ebben az esetben az önkormányzat nem tehet mást, mint hitelt vesz fel. Jelenleg nem áll fenn ez a helyzet, nincs is betervezve, de az utolsó ilyen évben vagyunk – fogalmazott.
Hangsúlyozta az egyesület álláspontját, miszerint a helyi iparűzési adóból egy fillért sem szabad odaadni más településeknek, ugyanis nem bíznak a kormányzat azon ígéretében, hogy azt a pénzt a kistérségek fejlődésére költik.
– Jelenleg ez 1-1,5 milliárd forint, de 2025 második felében a BMW elkezdi a termelést, továbbá sietnek a CATL beindításával is. Mindez adóbevételt jelent 2026-ban, és ha ez a jogszabályi környezet megmarad, az súlyosan fogja érinteni a várost, 10-20 milliárdról beszélünk – tette hozzá. Mivel a kincstár kezeli az önkormányzat pénzét, ezért nem élhetnek az állampolgári elégedetlenséggel, ellenállással, azaz automatikusan levonják a kötelezettséget. De javasolják a közgyűlésben, hogy a helyi politikai pártok együtt lépjenek fel az elvonások ellen.
A szolidaritási adó kapcsán kifejtette, a városok megsarcolásából látszik, hogy a városoknak kell finanszírozniuk a kormányt, nem pedig fordítva. – Ez a két elvonás előrevetíti a 2026-os hitelfelvétel lehetőségét. Jelenleg a 45 milliárdos adóbevétel körülbelül 25 százalékát elveszi a kormány, és ez a szám növekedni fog. Éppen ezért el kell dönteniük a politikusoknak, hogy a debreceniek érdekét kívánják szolgálni vagy sem. A következő lépés, hogy összefog Debrecen közgyűlése, és valamennyi képviselő együtt tiltakozik az elvonások ellen. Az a minimum, hogy kifejezzük: Debrecen városa ezt a rendszert nem tartja jónak – sorolta.
Hozzátette, a kistérségek megsegítése nem ellentétes a Civil Fórum gazdasági elképzelésével, de nem ilyen formában. – Látható volt, hogy a szolidaritási hozzájárulás körülbelül 30 százaléka nem szolidaritási céllal lett felhasználva, hanem bizonyos sportágakat, különböző intézményeket, határon túliakat segítettek belőle. Úgy gondolom, ez nem az önkormányzatok feladata – mondta. – Nagyon alaposan átnéztük a költségvetést, tenni is fogunk módosító indítványokat. Ennek ellenére – és tiltakozásunkat kifejezve – nem fogjuk azt támogatni. Ez alól egyetlen kivétel lehet, ha valamilyen konszenzus alakul ki a teljes politikai közösséggel. Az felülvizsgálatra késztethet bennünket – zárta gondolatait.
Badár Gyöngyi önkormányzati képviselő hozzátette, módosító indítványként szerepel több gyalogátkelőhely és fekvőrendőr létesítése, aszfaltozás, forgalmirend-változás. Ezek mind lakossági igények alapján születtek.
FR

















