Hatalmas falfestményen a korabeli Debrecen főutcája

A Piac utca 39. szám alatt álló Rickl-ház udvarát díszíti az a legújabb falfestmény, amelyen az egykori Debrecen főutcája jelenik meg. Az alkotást szeptember 12-én mutatták be a sajtó képviselőinek. A 90 négyzetméteres freskó egy 19-20. század fordulójáról származó képeslapot ábrázol, amelyen kibontakozik, hogy milyen is lehetett annak idején a város forgalmas főutcája. A Déri Múzeum a falfestményhez, valamint a Cívisek világa című kiállításhoz kapcsolódva az egykori Rickl-házban – ahol jelenleg egy kávézó működik – tablókiállítással is várja az érdeklődőket. Az installáció segítségével a látogatók megismerkedhetnek a Rickl család és az üzlet történetével, amely csaknem 130 évig meghatározó pontja volt Debrecennek.
Puskás István alpolgármester a helyszínen kiemelte: céljuk az volt, hogy tegyék láthatóvá a város történetében fontos szerepet játszó épület múltját tegyék láthatóvá. Úgy véli: a freskó nemcsak az itt élőknek, hanem az ide látogatóknak is tud vizuális élményt nyújtani Debrecen múltjával kapcsolatban. A falfestmény és a kávézóban látható installáció megvalósulását az összefogás jó példájának nevezte, hiszen a munkában részt vett a Déri Múzeum, a Méliusz Juhász Péter könyvtár, a kávézót üzemeltető vállalkozó, valamint debreceni középiskolások is.
Angi János, a Déri Múzeum igazgatója a többi között arról beszélt, hogy fontos a debreceniek cselekvésre ösztönzése, hogy ki-ki a maga módján járuljon hozzá a város gyarapodásához, új kulturális értékek létrehozásához, a meglévő értékek gondozásához, a közösség építéséhez, gazdagításához.
Váradi Katalin muzeológus, történész, a Déri Múzeum munkatársa elmondta: a helyszínen leolvasható QR-kód segítségével számos érdekességet, anekdotát lehet megtudni a Rickl-ház történetével kapcsolatban. Így például azt, hogy a városban azon a helyen termesztettek először burgonyát, és ott égett Debrecen első utcai lámpása.
Takács Tibor


















