civishir.hu
2023.03.09. 14:07
Kiutat mutatnak korunk problémáiból.
„Zöld jövő a Debreceni Egyetemen – fókuszban a klímaontológia” címmel tartottak sajtótájékoztatót a felsőoktatási intézmény fenntarthatósági és környezetvédelmi stratégiájáról a fenntartó alapítvány, az intézmény, valamint az egy évvel ezelőtt megalakult és a kutató munkáját csak most kezdő Biodiverzitás, Klímaváltozás és Vízgazdálkodás Koordinációs Kutatóközpont vezetői március 9-én, a Debreceni Egyetem Rektori Tanácstermében.
A Székely Tamás professzor vezetésével létrejött, jelentős nemzetközi beágyazottsággal rendelkező kutatóközpont igyekszik választ adni, megoldásokat kínálni korunk természeti változásaiból adódó kihívásaira, köztük például a múlt évben a Tiszántúlon pusztító aszályra.
Ugyanakkor a Kárpát-medencei biodiverzitás fenntartása is fontos feladata a kutatóközpontnak. További feladata az idővel az egész országra kiterjedő monitoringhálózat kialakítása, az adatok begyűjtése, feldolgozása, majd az egyetemen már jelenlévő mesterséges intelligenciák segítségével megoldást találni a problémákra.
A kutatóközpont létrehozását a Debreceni Egyetem történelmi és stratégiai jelentőségű lépésének nevezte Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Rendkívül fontos, hogy a társadalom minden szektorával együttműködve próbáljunk segítséget nyújtani az élővilágnak, a mezőgazdaságnak, az ökológiának, és ugyancsak rendkívül fontos az, hogy ezekre a kihívásokra jó válaszokat csak a tudomány tud adni
– hangsúlyozta Kossa György, aki elmondta azt is, hogy az egyetem informatikai kara a mesterséges intelligencia segítségével elemezni tudja a beérkezett információkat, rávilágítson a várható jövőre, javaslatokat tudjon tenni, válaszokat tudjon adni a természet és az emberi tevékenység összességére. Minderre Debrecenben megvan a szakembergárda. A biodiverzitás fenntartása, a természeti örökség megőrzése egyébként globális kérdés.
Büszke vagyok, hogy Szilvássy Zoltán rektor vezetésével az országban is egyedülálló dolgokat tudunk létrehozni. Ezek közé tartozik ez a társadalmi szemlélet kialakítását segítő intézet is. Fontos, hogy milyen környezetben él majd a jövő nemzedéke
– tette hozzá az egyetemi kuratórium elnöke, aki elmondta azt is, hogy az egyetemi kuratórium döntése alapján az egyetem által megalapított új intézet vezetője Székely Tamás lett. Közvetlen munkatársai pedig az ugyancsak jelentős tudományos eredményekkel és nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező Gábriel Róbert és Lengyel Szabolcs.
Szilvássy Zoltán rektor gondolatait egy három évvel ezelőtti esemény felidézésével kezdte. A Covid előtti utolsó nagy rendezvényük másnapján szerették volna bejelenteni, hogy a Debreceni Egyetem bázisán egy a klímaváltozás élővilágra vonatkozó változásaival foglalkozó, klímaontológiai magánegyetem létesül Debrecenben. Jött azonban a Covid, nem lehetett utazni, az azt bejelentő vezetők nem tudtak eljönni, és a terv feloldódott a vírus alatt. Majd jött a háború, és ma már a magánegyetemet esélytelen létrehozni.
Mivel a tervezett magánegyetem kutatási területe mind inkább aktuális és fontos, a Debreceni Egyetem széles körű kutatásaira alapozva, alulról kezdtük el építeni a tudásközpontot. A kutatáshoz kapcsolódó fejlesztésekbe a vállalatokat is bevonjuk. Ha jönnek az eredmények, már látni lehet, hogy merre folytatjuk a kutatást. Az országnak, a társadalomnak a kockázatokhoz való alkalmazkodás egyik pillére a biodiverzitás megőrzése. Az intézet a Debreceni Egyetem egyik gyöngyszeme. Erre a tudásra három éve egyetemet akartak alapítani a mögötte álló megavállalatok. Most megvan az intézet, vannak vonzó kezdeti eredmények, a lelkesedés vissza fog térni
– zárta gondolatait Szilvássy Zoltán.
Székely Tamás, a Biodiverzitás, Klímaváltozás és Vízgazdálkodás Koordinációs Kutatóközpont vezetője kijelentette: ütős csapatot sikerült létrehozni, az előttük álló feladatokat nemzetközi szinten oldják meg. A Debreceni Egyetem természetismeretekben, ökológiában eddigi elért jelentős hagyományait viszik tovább, ezeket a jövőben erősíteni szeretnék úgy, hogy Debreceni Egyetem a világranglistán előrébb kerüljön. Már kidolgozták az egész országban alkalmazható monitoring rendszert.
A munkájukban számítanak a városban tevékenykedő természettudományos szakemberekre, ugyanakkor a hallgatókat is bekapcsolják a kutatásokba, a doktori iskolájukat színvonalasabbá teszik. Az általános- és a középiskolai tanárokat is bevonják a munkájukba, általuk juttatják el a nagyközönségnek a kutatási eredményeket.
– Már megalakult az intézet egy éve, és mostanra fejeződött be a kezdőcsapat felállítása. A Debreceni Egyetem az alapműködéshez szükséges összeget rendelkezésünkre bocsátotta, ebből a személyi bázist építjük fel. Nagyon fontos lesz az egységes szakmai szemlélet kialakítása, a szervezet hatékony működését segíti a rektorközvetlenség. Év végén már nagyobb méretű külső megbízásokat is vállalni tudunk – mondta Gábriel Róbert központvezető helyettes.
Elkelt a Víg-Kend Major.
A leállás a ki- és belépő irányú forgalmat egyaránt érinti.
Igazgatóhelyettesére emlékezik a fürdőváros.
Betört egy házba.
A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj jelöltjeire még március 20-ig lehet szavazni.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.03.25)