Cívishír
2018.11.29. 17:08
Nagy István a hosszú ideje dédelgetett debreceni álomról, a sokmilliárdos Civaquáról is szót ejtett.
A tárcavezető jól érezhető elégedettséggel hangsúlyozta: a bihari esemény egy új időszak első lépéseként vonul majd be a vízgazdálkodás magyarországi történetébe, a szemléletváltozás lényege, hogy a víz már nem csak katasztrófakérdés, hanem olyan érték, amivel gazdálkodni kell.
„Sikerült a magyar gazdák hangját felerősítenie az Agrárminisztériumnak úgy, hogy a kormány megértette azt a nagyon fontos tételt, mely szerint eredményes mezőgazdasági tevékenységet folytatni vízgazdálkodás nélkül nem lehetséges” – jelentette ki. Mint mondta, ennek a bizonyításáért a jövőben nem kell nap mint nap megharcolniuk, hanem immár egyértelmű, közös feladat.
– A gazdák ezirányú érdekeit a minisztérium alá tartozó öntözési ügynükség lesz hivatott kiszolgálni. Hogyan fog együttműködni a vízügy és az ügynökség? A vízügyi szakemberek gondoskodnak a víznek a földekhez való megérkezéséről, mi pedig arról, hogy a csatornából eljusson a megfelelő helyre. Így mindenki azt teszi, amihez a legjobban ért – közölte.
A Derecskei-főcsatorna európai uniós és állami forrásból, összesen 3 milliárd forint költséggel végrehajtandó korszerűsítése hozzájárul a térség környezeti biztonságának növeléséhez, a terület káros vizeinek elvezetéséhez. Fő eredményeként a jelenlegi terület négyszeresét, mintegy 4800 hektárt érnek el korszerű vízgazdálkodással. Így hatékonyabban védekezhetnek a klímaváltozás szélsőségei ellen (mint az aszály), kiszámíthatóbbá, intenzívebbé válhat a növénytermesztés, növelve az ágazati versenyképességet – derült ki Nagy István szavaiból. A kivitelezés 2019 tavaszán kezdődik, a befejezést 2021 tavaszára tervezik.– A termésmennyiség kibocsátása kiválóan gyarapodott az elmúlt években, de versenyképességben van hová fejlődni. Egy magyar gazda 1 hektáron megtermelt jövedelme csak 46 százaléka az uniós átlagnak. A feladat tehát adott. Az ehhez hasonló beruházások nagymértékben segíthetik a gazdák megélhetését, közvetve pedig a vidéken maradást, a fiatalok bekapcsolódását az agráriumba – mutatott rá. Megjegyezte: a korszerű vízgazdálkodás a minél nagyobb tárolók és gátak építése helyett a víznek a talajban való tárolására vonatkozó tudást jelenti.
Nagy István a Hajdú-Biharban évek óta várva várt Civaqua-programról is szót ejtett. – A derecskei, vagy a Keleti-főcsatornához kötődő beruházások ezt, az egész térség vízügyi rendezését lehetővé tevő nagy álmot készítik elő. Hiszen Debrecen és a térség fejlődése elengedhetetlen a vízügyi szabályozás újragondolása, megoldása nélkül. A város vezetői és a térség politikusai nagyon komolyan gondolták, hiszen tervek készültek, felelősen készülnek a jövőre. A projektnek szerepelnie kell a következő európai uniós ciklus vízügyi beruházásai között – vetítette előre a miniszter.
Bakó István (képünkön), Derecske polgármestere köszöntőjében leszögezte: – Amikor 2014-ben harmadszor választották meg, az első testületi ülésen azt mondtam, a ciklus legfontosabb célja az öntözéses fejlesztési beruházásunk. Ezt ma is tartom, pedig húsz más projektünk volt, illetve fut jelenleg is, beleértve a főtéri vagy a tanuszodi beruházást.
Az előzményeről szólva elmondta, körülbelül 10 éve kereste meg Csécsi István gazdálkodó a társai nevében, hogy meggyőzze az öntözhető területek növelésének szükségességéről. – Ekkor a Berettyó Vízgazdálkodási Társulathoz fordultunk, hiszen első lépésként a terveket kellett elkészíttetni. Fekete Zoltán igazgató aggilis hozzállásának eredményeként a terveket megrendelték. Csetreki Lajos tervező nem csak elkészítette a terveket, hanem a folyamat második motorjává vált az önkormányzat és a gazdák mellett. Csécsi István azt mondta, nem lehet kisebb az álom annál, minthogy a határban lévő, összefüggő 9 ezer hektár öntözhető legyen – elevenítette fel, a Tisztántúli Vízügyi Igazgatóság partneri teljesítményét is kiemelve.
Mivel a finanszírozás egyben túl nagy falat lett volna, a munkát két ütemre bontották, csütörtökön az első ütem nyitórendezvénye zajlott. A beruházásnak 2021-re kell elkészülni. A kivitelező Aqua-Generál Kft. ügyvezetője, Szűcs Zoltán arról számolt be, hogy a Derecskei-főcsatornán 23 kilométernyit kotornak meg, biztosítva a vízelvezetést. 800 folyóméternyi új csatorna épül, több mint 5 kilométeren pedig a meder szilárd burkolatot kap. A hajdúszoboszlói cég bővíti a szivattyútelepet és 44 új műtárgyat építenek meg.
A megyei közgyűlés tavaly fogadta el a hajdú-bihari klímastratégiát, ennek kapcsán Pajna Zoltán úgy látja, sokak a klímaváltozást valamilyen globális, távoli jelenségnek látják. Holott Hajdú-Biharban a néhány évtizeddel korábbi állapothoz képest éves szinten 12-14 órával nőtt a napsütéses órák száma, ahogy a csapadék mennyisége is, miközben az eloszlása kedvezőtlenebbé vált. A megyei közgyűlés elnöke szerint a jelenségekhez a gazdáknak is alkalmazkodni kell. Főleg, hogy az előrejelzések arra mutatnak, 2100-hoz közeledve a tavaszi vetésű növényeket (mint a búzát) hátrányosan érinthetik majd a változások.RaL
A Mikepércsi úton már dolgoznak is.
Pénzt fogadtak el.
Nem ez volt az utolsó ellenőrzés.
Kitüntették.
A harag vezérelte.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.05.29)