2017.10.26. 12:27
Október 23-án Orbán elsütötte a startpisztolyt.
Néhány hét múlva, november 12-én rendezi tisztújító kongresszusát a Fidesz. Az elnöki poszton nem lesz változás, Orbán Viktor továbbra is az első ember, és megválasztják miniszterelnök-jelöltnek is. Az alelnöki pozíciókat is nagyjából véglegesítették; korábbi sajtóinformációk szerint Pelczné Gáll Ildikó helyére – aki az Európai Számvevőszék tagja – Novák Katalin államtitkárt jelölik; a frakcióvezetői posztot október 2-tól betöltő Gulyás Gergely pedig valószínűleg megtartja alelnöki tisztségét. Körvonalazódik a Fidesz képviselő-jelöltjeinek listája, és Kósa Lajos korábban azt is bejelentette már, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetségnek mind a 106 egyéni körzetben induló kandidátusainak névsorát is jóváhagyták az égiek, csak ezt mindezidáig nem hozták nyilvánosságra; ezért döntöttünk úgy, hogy egy közös játékra invitáljuk olvasóinkat. Sorra vesszük a megyében 2014-ben indított, győztes fideszes képviselő-jelölteket, és felmérjük, hogy mekkora eséllyel indulhatnának 2018-ban, ha egyáltalán indítják őket.
Kósa azon kevesek közé tartozik, akik az első szabad választások óta tagjai a magyar országgyűlésnek, a hangos politikai zivatarban annyi szélcsend sem akadt, hogy legalább a diplomájáért is megküzdjön. Mindez azonban nem ártott felfelé ívelő karrierjének, amelynek legtermékenyebb korszaka az 1998-as polgármesteri debütálása után következett. Ezzel párhuzamosan a párt felső vezetésének elismerését is kivívta, különösen 2002 után, amikor az ország bevörösödött, és szinte Hajdú-Bihar maradt az egyetlen narancssárga megye az ország politikai térképén. Jóllehet polgármesterként már nem sertepertél, mégis minden jelentősebb debreceni eseménynél ott liheg a jelenlegi városvezető nyakában. Öntörvényű politikus, ezt a központban is tudják, nem is kockáztattak, amikor a kampányra kanyarodva felmentették frakcióvezetői tisztségéből: sajátságos hangulatú sajtótájékoztatói jobbára botrányosan rosszra sikeredtek, erőltetett humor, személyeskedő megjegyzések tarkították megszólalásait, illetve nem egyszer olyan körmondatokba bonyolódott, hogy a végét lepkehálóval kellett visszahozni Ceglédbercelről. Mindazonáltal őrzi párton belüli népszerűségét, és minden valószínűség szerint ott lesz a jövő évi jelöltek között.
Ahhoz képest, hogy szinte véletlenül lett képviselő, (1998-ban a múzeumigazgató Angi Jánost indították volna, de a jelölt nagyon billegőnek ítélte az esélyeit és visszalépett; így Pósán gyakorlatilag az utolsó pillanatban ugrott be, s meglepően nagy fölénnyel hozta ezt az egyébként tényleg nagyon heterogén körzetet) annyira magabiztosan szállítja az eredményeket, hogy az már szinte magyarázatra szorul. Az egyébként csöndes, szerény politikusnak nem erőssége a szónoklat – debreceni sajtótájékoztatói, avagy beszédei nagyjából annyira izgalmasak, mint disznóól ajtón a festékszáradás (Lelt József, pátrohai mesteredző szíves közlése) – arra azért mindenki emlékszik, hogy törvényjavaslata alapján lehetővé vált az a módosítás, amelynek értelmében a sporttudományi felsőoktatásban az olimpiai érem megszerzése "a doktori fokozattal egyenértékűnek minősül", s ezáltal egy olimpiai érem tulajdonosa egyetemi tanár lehet akkor is, ha ehhez nincs meg a képesítése, például doktori címe, ami szükséges lenne. Ezzel tett is egy nagy szívességet az egyetemi vezetésnek, a pártvezetésnek és Mocsai Lajosnak is. Pontosan ez az acélos beágyazottság jelenti azt a hátországot, amelynek alapján indulása biztosra vehető.
Ha a szűkebb megyei vezetés döntött volna a 2014-es jelöltállításról, akkor ma Széles Diána javítaná a női kvótát az Országgyűlésben, Papp László pedig vakarhatta volna a fejét, hogy kit jelöljön rendelőátadásért felelős alpolgármesternek. Csakhogy nem Debrecenben döntöttek. Tasó László feltétlen lojalitása, munkabírása és több évtizedes focistamúltja miatt már régről kiérdemelte Orbán bizalmát, arról a több milliárdnyi fejlesztési pénzről már nem is szólván, amit Nyíradonyba meg a térségbe kialkudott, bár a két tény között nyílván ok-okozati összefüggés is fellelhető. Bár nem a szavak embere – eltekintve néhány vaskos parlamenti beszólástól, amit elsősorban LMP-és hölgyek szenvedtek el – konspirálni azért tud; Nyíradonyban már rég feloszlottak az MSZP vagy a Jobbik helyi szervezetei; az már csak amolyan couleur locale, hogy aktívan részt vesz a helyi vallási életben, és mit ad Isten, gyermekei is a görög katolikus Szent Mihály Általános Iskolába jártak, ami így összevetve a debreceni történésekkel, különös fénytörést is kap. Akárhogyan is alakulnak a dolgok, a körzet hölgyei áprilisban újfent megkapják majd a népies ornamentikájú, helyesírási hibáktól hemzsegő húsvéti képeslapot, amin a képviselő úr rózsaszín háttér előtt üzen egy frissített Coelho-citátummal az elmaradhatatlan kockás öltönyben.
Emlékeznek arra, amikor Vitányi úr magából kikelve ököllel verte a parlamenti pulpitust, és izzó tekintetét az ellenzékre szögezve kelt ki valamilyen ügy mellett? Nem? Mert mi sem. Eltekintve attól a szórványos, elsősorban költségvetési kérdésekben megejtett hozzászólásaitól, szép csöndesen, joviális mosollyal szokta végigülni a ciklusokat; tavaly is inkább azzal került a címoldalakra, hogy kétszer is megkerülhette volna a földet a számára kifizetett 2 millió 136 ezer forintos parlamenti benzinpénzből: lakhelye és a Kossuth tér között havonta kilenc alkalommal autózhatta le az oda-vissza utat. Ugyanakkor az idősebbek emlékezhetnek azokra a képsorokra, amikor Orbán kordont bontott: a mellette tüsténkedő engedetlen bizony Vitányi úr volt, és a kihelyezett frakcióülések szüneteiben az elnök állandó kártya- illetve teniszpartnere is. A legutóbbi berettyóújfalui börtönkórházas népszavazás eredményének zavaros magyarázataiból sikeresen kimaradt, így a pirospozsgásos képviselő indulása – bár aktivistái szerint vérnyomása olyan magas, hogy havasi gyopárok nőnek a tetején – szinte biztosra vehető.
Róla tudjuk a legkevesebbet; 2011-ben került be a Tisztelt Házba erőteljes jobbikos csörtetés mellett; az időközi választásokra Arnóth Sándor szomorú és tragikus halála miatt került sor. Nagyjából hasonló gyakorisággal szólal fel, mint Vitányi képviselőtárs; sőt első ciklusa alatt ezüstérmet szerzett az üzemanyagra legtöbbet fordító szenátorok képzeletbeli dobogóján a fentebb említett aranyérmes mögött. 2014-ben kénytelen volt szegény újrázni, mert az addig általa betöltött megyei közgyűlés elnöki posztjára a városházáról kitessékelt Pajna Zoltán tartott igényt, de nagyon. Néha feltűnik a helyi televízióban, amint éppen megnyit egy hétvégi fára mászó - vagy főzőversenyt, ha már tényleg nincs miről tudósítani, de pillanatnyilag az ő pozíciója tűnik a leginkább bizonytalannak.
Ő is régi motoros, ráadásul egy reményt vesztett peridusban sikerült győznie, akkor még Balmazújváros polgármestereként. Azóta már az első ligába feljutott futballcsapatnak is egyik vezetője, ami az álmoskönyv szerint sokat nyom a latban a felcsúti stratégiai központ környékén. Épp a napokban rukkolt elő egy törvényjavaslattal, melynek lényege, hogy csökkentené a sportvállalkozások iparűzési adóját, valamint a sportolók fizetése utáni terheket is. Amennyiben elfogadnák, azzal saját futballklubja is jól járna, ami azért mindenképpen pikáns. Nagy kérdés, hogy a harsány médiavisszhang közepette lezajlott vesztegetési botránynak lesz-e valamilyen utóélete; mint emlékszünk, az ügyben Tibát csak mint tanút hallgatták meg, miközben a helyiek szerint a történet ennél jóval bonyolultabb és talányosabb.
ha a kisvasúton másként döntenek, hiába a harcos előélet és a mámorító öngőz, ahogy Sztálin mondotta volt, a hála a kutyák tulajdonsága. Az elkövetkező napokban a fenti honatyák aktivitása látványosan nőni fog, október 23-án Orbán elsütötte a startpisztolyt, az pedig még egy paptól is elvárható, hogy egész héten két lábon járó vasárnap legyen. Aligha létezik annál lassúbb folyamat, mint hogy a hatalom bölcsességre tegyen szert, ezért az oly kedves arcokat láthatjuk még az elkövetkezendő négy évben; Rogán például nagy bizonnyal itt fog röpködni a fejünk fölött jövőre is, bár a puritán kormányzás miatt talán nem Gripenekkel látogatja majd a soros szabolcsi esküvőket. Helyben nagy kérdés, hogy Halász szóvivő úr visszatér-e egyéni jelöltként, mert akkor az borít mindent, jóllehet Orbán nem kedveli, sőt, a pisztolyát is kibiztosítja, ha meghallja a kultúra szót, viszont hagyja érvényesülni azokat, akiket ilyen-olyan okból a fővárosi liberális közvélemény-formáló értelmiség befogadott.
Az mindenesetre tény, hogy
de ki tudja, milyen folyamatok indulhatnak még meg, végül is mikor Lehel vezér fejbe vágta Konrádot – egyes olvasatok szerint – a magyar agysebészet alapjait teremtette meg, így a fenti okoskodás olyan, mintha a cinkotai kántor mondaná. Dinamikusan és szüntelenül fejlődő demokráciánkban bízva, mi a magunk részéről mindig is kedveltük azokat az embereket, akik reménytelen helyzetben is megpróbáltak tisztességesen helytállni; számuk fokozatosan gyarapszik, talán már egy nagyobb postabélyeg hátát is meg lehetne tölteni a nevükkel.
Szalmási Nimród
Elkelt a Víg-Kend Major.
A leállás a ki- és belépő irányú forgalmat egyaránt érinti.
Igazgatóhelyettesére emlékezik a fürdőváros.
Betört egy házba.
A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj jelöltjeire még március 20-ig lehet szavazni.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.03.28)