civishir.hu
2022.09.19. 13:22
Felülbírálta korábbi döntését a Takarékbank.
Félsiker! – kommentálta a takarékszövezkezettől minap kapott levél tartalmát Kiss Tibor, Sárrétudvari polgármestere. – Félsiker, mivel a bankfiók bezárt ugyan a faluban, viszont megmaradt a bankjegykiadó- és befizető automata. Mi több, ennek működtetési költsége nem terheli az önkormányzatot. Sőt, ha a bankfióképület értékesítése után át kell telepíteni az ATM-et, az sem kerül egy fillérjébe sem az önkormányzatnak – mondta.
Hogy miért ekkora siker az, hogy napjaink pénzügyeinek intézésének egyik legelemibb eszköze, a bankjegykiadó-automata működjön egy faluban, ahhoz idézzük fel az elmúlt két-három hónap történéseit a kistelepülések takarékbankjai körül. Mint arról a Cívishír részletesen beszámolt, a nyár elején a takarékszövetkezet egy alkalmazottja azzal járta végig megyénk takarékszövetkezetet működtető kistelepüléseinek önkormányzatait, hogy 30 napjuk van a pénzügyeik megoldására, mert bezár a falu egyetlen pénzintézete. Mi több, a bankautomatát is leszerelik. A pénzintézettől felajánlották, hogy maradhat az ATM, ha az önkormányzat átvállalja a működtetésével kapcsolatos, éves szinten több millió forintot kitevő költséget. Az, hogy erre egyetlen önkormányzatnak sem volt fedezete, még a kisebbik problémának tűnt akkor.
Az viszont, hogy az önkormányzattól a helyi vállalkozókon át a lakosság minimum 70 százalékáig is a helyi takarékbankhoz volt bekötve, és a bezárást követően hogyan tovább a pénzügyekkel, na az tűnt megoldhatatlan feladatnak.
Amellett, hogy a polgármesterek új pénzügy szolgáltató után kezdtek kutakodni, és a tárgyalásokig is eljutottak, leveleket küldtek a Belügyminisztériumba, a takarékszövetkezetek vezetőségének, segítséget kértek az országgyűlési képviselőktől, a megyei közgyűlés vezetőjétől, a sajtó nyilvánosságától, hetekig kőbe vésett döntésnek látszott az, amit az üzletpolitika miatt a takarékbank vezetése korábban meghozott. Ezt igazolta az is, hogy a falvak takarékbankjai sorra zártak be.
Aztán valami megváltozott! Erre először Szűcs Viktor, Berekböszörmény polgármestere hívta fel a figyelmünket. – Ha abban nyilatkoztam, hogy bezár a falunk bankja és a pénzautomatát is elviszik, akkor az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy az ATM-et a helyén hagyják – mondta néhány napja. Ő a szabadsága miatt későbbre ígért további információt az ügyben. Kollégái azonban szeptember 19-én, hétfőn délelőtt válaszoltak kérdéseinkre.
Kiss Tibor Sárrétudvari, Tiszai Károly Nagyrábé, Szító Sándor Biharnagybajom és Dézsi András Sáránd polgármestere egyöntetűen arról számoltak be, hogy a településükön megmarad a bankjegykiadó-automata.
Sáránd polgármestere erre szóbeli ígéretet kapott az általa kezdeményezett, és szeptember 15-én a takarékszövetkezet területi illetékeseivel lefolytatott megbeszélésen, míg a többi faluvezető hivatalos levélben. Ebből kiderül, hogy a bank vezetése felülvizsgálta korábbi döntését, és a lakosság, a községháza érdekét szem előtt tartva azokon a településeken, ahol az önkormányzat a takarékbankban vezeti a számláját, a helyén hagyja az ATM-et. A bankautomata működtetéséért, karbantartásáért pedig nem kér pénzt az önkormányzatoktól. Ettől függetlenül a bankfiókokat már bezárta vagy hamarosan bezárja. Így az épület a pénzintézet számára feleslegessé válik, tehát hamarosan értékesíteni fogja.
– Ez várhatóan több hónap múlva realizálódhat, hiszen ezt értékbecslés, majd az épület meghirdetése előzi meg. Előtte persze – várhatóan – az önkormányzatnak ajánlja fel megvásárlásra – vázolta a lehetséges történéseket Tiszai Károly, aki azt is hozzáfűzte, hogy ha a takarékbank épülete már nem a pénzintézeté lesz, az új tulajdonos nem biztos, hogy ingatlanján szeretné tudni a bankautomatát, tehát azt át kell telepíteni. Az ATM új helyének megtalálásában kérik az önkormányzatok segítségét, és az átköltöztetés teljes költségét a takarékbank vállalja magára.
![]() | Bank nélkül marad több hajdú-bihari településMég a pénzkiadó automatát is leszereli a pénzintézet működtetője. |
A Körösszakál központjában lévő pénzintézeten is „Takarékszövetkezet” felirat hirdeti az épület funkcióját. És mivel forgalmat láttunk az épület bejárata körül, joggal kérdeztük meg Pálfi Tamást, Körösszakál polgármesterét, hogy a településén lévő takarékbankfiókot mikor zárják be? – Remélem még nagyon sokára, de mi nem is takarékbanknál, hanem a Polgári Banknál vagyunk. Igaz, egy régi takarékszövetkezeti épületben működik a falu bankja. Tehát takarékszövetkezeti fiók volt Körösszakálban is, aztán mi átmentünk egy másik bankhoz, és annak a kirendeltsége van most a falunkban. Igaz, hetente csak egyetlen napon van ügyfélfogdás. A pénzkiadó automata pedig ugyanúgy működik, mint korábban.
LM
A vonatközlekedés mindkét vágányon szünetel.
Két vidéki banda csapott össze.
Több mint 100 iskola csatlakozott már a programhoz.
A Kréta-rendszerben üzent a szülőknek.
A megbeszélés csupán tájékozódó jellegű volt.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.09.23)