Meghalt egy ember, felfüggesztett fogház a munkavezetőnek

Tatár Tímea törvényszéki sajtóreferens elmondta, a vádlottat a másodfokú bíróság halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében mondta ki bűnösnek, és kötelezte csaknem 300 ezer forint bűnügyi költség megfizetésére is.
A büntetőügyben első fokon a Debreceni Járásbíróság ítélkezett tavaly májusban, a határozatot – melyet a mostani másodfokú ítélet lényegében helyben hagyott – az ügyész tudomásul vette, de a vádlott és védője felmentésért fellebbezett.
Nem tudott elugrani
A Debreceni Törvényszék elfogadta az első fokon megállapított tényállást. Eszerint B. László a közfoglalkoztatottak munkavezetőjeként a tragédia napján – egy 2015. decemberi reggelen – eligazítást tartott a település közmunkásainak. A sértett és négy kollégája az önkormányzat zártkerti ingatlanjára ment, a Kisszőlő tanyán lévő homokdombhoz homokot lapátolni síktalanításához. A bányát a lakosok földnyerő helyként szabadon használhatták, emiatt néhol 5-8 méter magas, szinte függőleges, omlásveszélyes partszakaszok alakultak ki, de a területen nem volt figyelmeztető, jelző és tájékoztató tábla.
A sértett és négy társa több szállítmány homokot termelt ki. A pótkocsis traktor közvetlenül a homokfal mellett állt, a közmunkások pedig a leomlott homokból lapátoltak a platóra. A homokfal az utolsó szállítmány felrakodása közben szakadt rá a jármű mellett álló közmunkásokra. Gy. J. nem tudott idejében elugrani és a lezúduló kővé szilárdult úgynevezett „kovárvány” a pótkocsi oldalának nyomta. A férfit a homokkő mellkasig temette, és olyan súlyos sérüléseket okozott, hogy a férfi a helyszínen meghalt.

– Bár a sértett és társai az előző napi esőzésektől omlásveszélyes területen nyerték ki a homokot, a vádlott nem hívta fel a figyelmet a biztonságos munkavégzésre, nem biztosította az ahhoz szükséges eszközöket, és a baleset bekövetkezéséig egyszer sem tartott ellenőrzést. A közmunkások kaptak ugyan munkavédelmi oktatást, de az nem terjedt ki a földkitermelés kockázataira. Ugyanakkor a sértetti közrehatás is megállapítható, a munkavédelmi előírásokat ugyanis Gy. J. sem tartotta be – szögezi le a tényállás.
Nincs mentség
Kovács Péter, a Debreceni Törvényszék tanácselnöke indoklásában kiemelte: a vádlottnak akkor is be kellett volna tartatnia a foglalkozási és munkavédelmi szabályokat, ha ő maga sem ismerte azokat. Ez alól akkor sem mentesül, ha nem részesült megfelelő munkavédelmi oktatásban.
Az ugyanis tény, hogy B. László földmunkákra valóban nem kapott kioktatást. Kovács Péter hangsúlyozta: a vádlott azzal a megjegyzéssel küldte ki a területre a dolgozókat, hogy csak sík területről szedjék a földet, ez alapján tehát feltételezhető, hogy munkavédelmi oktatás nélkül is tisztában volt azzal, hogy a függőleges homokfal veszélyes lehet.
Az ügyben – hangzott el a jogerős ítélet kihirdetése során – lehetett volna más felelős is, az ügyészség azonban csak B. Lászlót vádolta meg a bűncselekmény elkövetésével.






























