Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Szeretettel azoknak, akik szeretik a büdöset

| 2013. 01. 05. | 01:13:03
Biztosan szebben is ki lehet fejezni, de ezek itt éhezik a szart. Bereczki-Csák Helga jegyzete
Szeretettel azoknak, akik szeretik a büdöset
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tíz éve nézem, ahogy Debrecenben ölik magukat nagyon értelmes, tanult, jóravaló tehetségek azért, hogy megtalálják azt a hosszú távon is jól működő, cseppet sem megerőszakolós módszert, aminek segítségével az emberekhez közelebb lehet vinni a kultúrát. Csak egy kicsit. Megszállottak, de látják magukat kívülről: tudják, hogy a hitüket, az igyekezetüket tehetik a vitrinbe, menedzser szemlélet és pár érzékeny városi góré-haver kéne helyette, de az nekik nincs. Meg érzékeny amúgy sincs. Ezek a szélmalomharcosok a világmegváltó, „könyvfakasztó” ideákat már rég letámasztották a szemetes kuka mellé a pulyka virsli ragadós fóliája és fél kiló csírát vert krumpli héja közé. Ott megtalálja, aki keresi, de félő, hamarabb lesz belőle komposzt. Mégis: a mai napig tőlük vagy az ő örökségük révén van még kulturális élet. Válsághoz képest elég tisztességes. Pedig.

Ha hírérték tekintetében ma tíz egységnek vesszük Kósa Lajost, Dzsudzsák Balázst, a tanári fizetéseket, a jobbikos szkandert, a hókotrást, a 2-es villamost, további kényes ügyeket, egy bombariadót, akkor a kulturális hír (megnyílt, felavatták, bemutatták, zongorán kísér) nagyjából felet ér. Vagy annak a felét. (Tudom, látom, ez előtt ülök minden nap). Totális kudarc. Egy helyi színházi kritika tudják, hány embert érdekel? A kutyát és a szomszéd kutyáját. Még azokat se, akik ott voltak és látták a darabot. (Akkor érdekli a színház, ha leszakad a mennyezet vagy lángra kap a függöny). Pedig az olvasni tudók és akarók – és nem csak nálunk – nem éppen Alekosz igénytelen udvartartásából vagy lelkes Frizbi-rajongókból kerülnek ki. Így hát érdemes utánanézni annak, hogy immár az új év fölötti örömöt követő józanságban mi az, ami nagyon-nagyon kelendő infó – mondom, Kósa Lajoson túl.

A más baja. Az az embereket most a bulvárnál is sokkal jobban érdekli. Akár az utcán, akár a sportban, akár egy helyi vállalkozóval, de történjen valami rossz. Lehetőleg Hajdúhadházon. De maximum a Miskolc-Nyíregyháza-Debrecen-Szolnok-deltoidon belül. Zárjon be a gyár, robbanjon fel a gázpalackja, verjék agyon a saját házában 85 forintért, tűnjön el. Lehetőleg nyomtalanul. Ütközzön frontálisan, de még annál is jobb, ha 150 millióval tartozik a NAV-nak (és mellé van írva a teljes neve, utca, házszám), zárják ki, jelentsék fel. Lehetőleg sikkasztásért és/vagy hűtlen kezelésért. Ki hitte volna, hogy eljön az idő, amikor a műláb szinte veri a műmellet, mert egy testi sérülttel jó eséllyel történt valami tragédia. Lehetőleg szörnyű.

2013-ban a nép éhezi a szart. Nem csoda. Öt társaságból négy és félben arról beszélnek (természetesen az ott nem lévőkről), hogy amazoknak mi a baja, ki kit hányt le, mióta nem volt nővel, miért rúgták ki, mennyit gépezett el, milyen betegsége van, hányszorosára dagadt a hitele és a feleségének a feje. És ácsi, ez nem vegytiszta rosszindulat! Ez a téma maga. Nekem is rossz, neki is rossz – de jó. Asztaltársaságok szerveződnek a más nyomora köré.

Időpocsékolás ezzel kapcsolatban a magyar genezis és lélekfejlődés mélyére ásni, mert csak az utóbbi időben durvult el ennyire, hogy milliók szeretik szagolni a büdöset. Lehetőleg közvetlen közelről. Lehetőleg a másét.

És hogy mi a legszebb? Az ilyen eligénytelenedett csevegések után hazamennek, és feltesznek a világbéke jegyében valami orbitális közhelyet a Facebookra. Lehetőleg önépítő és boldogító idézetet. Lehetőleg olyat, amit angyalkás fotóra írtak. A dalai lámát, Márait, Coelho, Müller Péter, Wass Albert, de akár Bob Marley vagy Bill Gates gondolatait is a Facebookról ismerik – torzítva, szövegkörnyezetből kiragadva. Értékes mondataikat leakciózták, azok hirdetési szlogenné váltak az értéktelenségen.

Szóljon, aki ezen a kontraszton túl tud lendülni.

Értem én, hogy nem menő olvasni, hogy 3 ezer forintnál kezdődik egy új könyv és drága a kulturális élmény, de ha már évek óta az ingyenes koncertekre és kiállítás megnyitókra is gyakorlatilag ugyanazok járnak, abban nem a fizetőképesség csökkenése a ludas.

Valami volna jó ebben az idegtől száját rángató és az információs fekália után sóvárgó világban. Például a féllábút kellene idézni a Facebookon, mert számára nevetség a más baja. Mégis: a legritkábban ő panaszkodik. A klasszikusokat meg egy az egyben letiltani onnan. A más szarára éhezőknek pedig félkomoly szánalommal a kezébe adni egy sterimobot, mert körülbelül ádámcsutkáig benne állnak.

Bereczki-Csák Helga

További híreink
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Élmény
Élmény
Sok mindenre számított, de volt, amire egyáltalán nem.
Csak élet van
Csak élet van
Sírni nem volt miért.
Hétezer-ötszáz darab írólap
Hétezer-ötszáz darab írólap
Ennyi röpdolgozatra már az anyaméhben is késő elkezdeni felkészülni.
Gyermeknapi tanítgatás
Gyermeknapi tanítgatás
Amit szabad, és amit nem.
Egy egész népet tanítani
Egy egész népet tanítani
Az első újságíró másfél perc után falfehéren támolygott ki a 32-es szobából.
Életed nője
Életed nője
Nem veszi, hanem készíti a körözöttet, ismeri a villanyóra-leolvasót és sötétben is összepárosítja a zoknikat.
Bőr a bőrön
Bőr a bőrön
Hogy mi a siker? Kezdetben az is, ha eljön a reggel. (Az anyatejes táplálás világnapjára).
Barbie, a zseni
Barbie, a zseni
Szemtanúnak lenni minden túlfőtt-túlpirult álomvilág összedőlésénél szórakoztató és szimpatikus.
Hirdetés
Hirdetés
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Most úgy tűnik, téves riasztás történt a debreceni gyárban.
Hirdetés
Hirdetés
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Mentő érkezett a körösszakáli balesethez
Mentő érkezett a körösszakáli balesethez
A Rákóczi utcában kellett a segítség.
Hirdetés
Hirdetés
Megzavarták a hajdúszoboszlói betörőt
Megzavarták a hajdúszoboszlói betörőt
Üres kézzel távozott, ráadásul el is kapták.
BL-győztest igazolt a Debrecen
BL-győztest igazolt a Debrecen
A spanyol játékos a Barcelona akadémiáján nevelkedett.
Gazdaság
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.