Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Két császár, két apród, nagy királyság

| 2014. 05. 08. | 17:15:29
<p>A Születés Hetére azoknak, akik szerint a császárral szülők a cuki kis hüvelyüket féltik. Jó élmény Debrecenből. <em><strong>Bereczki-Csák Helga jegyzete</strong></em></p>
Két császár, két apród, nagy királyság
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A császármetszés nem szülés, hanem világra segítés. Az anya ugyanis nem aktív közreműködő, hanem mozdulatlanul fekvő paca, akiből valahogy előhalásszák a magzatot – nem sokan, hanem rengetegen vélik így. Szerintük a hasi műtét révén életet adók átesnek valamin, ezáltal nem lesz, mert nem lehet övék a női létezés tetején csúcsosodó csoda. Ugyanis a műtőben nincs misztérium, masszírozás, hörgés és párnába harapás, tolófájás, varázsigék kántálása a fülünkbe. Orvosi műszerek hangjára eszmél a baba, amitől össze is zavarodik annyira, hogy helyből visszafordulna. Sőt! Aki nem magától, hanem komoly orvosi beavatkozással ad életet, az voltaképpen nem is szülőanya, de lehet, hogy nem is nő. Az effajta ostoba sztereotípiák üzenete valamiféle lelki deformitással, tehetetlenséggel vegyes anatómiai alkalmatlanság. Aki így gondolkodik, szapora léptekkel elmehet a jó büdös francba!

Azon kismamák, akik nem eleve odakívánkoznak – aláírom, ilyen is van – általában nem azért jutnak a műtőasztalra, mert féltik a cuki kis hüvelyüket. Eleve: egy kővel teli vájdlinggal a hasában (mondjuk a várandósság 41. hétében) olyan ritkán gondol a majdani szexre és ezzel összefüggésben a saját vaginájának rugalmasságára a mindjárt-anyuka, hogy arra nem csak szám, de szó is van: soha. Hogy a császármetszés kevesebb fájdalommal jár, lehet – aktuálisan talán, az utána következő 36 órát azonban még ma is legfeljebb Szaddám Huszeinnek kívánnám. Utólag. Szívből.

Kétszer szültem császármetszéssel, holott egyik alkalommal sem úgy készültem. Sőt: a második gyereknek még csak szívhangja volt, se keze, se lába, amikor már feltérképeztük a doktorral, mennyi az esély csaknem 5 év után a természetes úton történő szülésre. Mert másodszorra úgy szerettem volna, mégsem úgy lett. Olyannyira nem kívánkoztak kifelé a gyerekek még túlhordás után sem, ráadásul olyannyira nem indult el a testemben semmi, de semmi, ami megkönnyíthette volna a kifelé vezető utat a lányoknak, hogy ha nem operálnak meg, lehet, még ma is odabent lennének mindketten.

Való igaz, nem tudom, milyen a hüvelyi szülés, azt viszont igen, hogy így is, annak minden mozzanatával együtt világraszóló élmény, megkönnyebbülés, egyszersmind megfoghatatlan változás. Mintha a szívedre húznának egy kabátot, hogy soha többé ne fázz. Hogy mindezt így éltem meg mindkét császármetszés során, nem csak rajtam múlt. A debreceni klinika szülészetének műtőjében olyan fokú szervezettséget, csapatmunkát, olajozottságot tapasztaltam, hogy miután kiszedtem a mázas cafatokat a kisebbik hajából, az első összefüggő mondatom az volt: soha életemben nem szülnék máshol. Pár pillanatra ugyan, de azonnal odabújtatták hozzám az újszülötteket, ruhát sem kaptak, hogy érezzük és ismerjük meg egymást, ennek köszönhetően fél órán belül mindketten szoptak. Öt nap elteltével semmiféle fájdalmam nem volt (azóta sincs) és mivel ugyanott metszettek, nyolc centiméteres, hajszálvékony hegem maradt (amit gyakorlatilag én is alig látok). Nem marketing ez – bár felőlem az is lehet –, hanem élmény. Pedig az ember aztán kövéren, ruha nélkül, véresen érzékeny annyira, hogy ott azt is rossz néven vegye, ha a várthoz képest a másik oldalon van a kilincs. Tény viszont: feleslegesen nyávogni, hisztizni, szerepelni, ugrani az olykor neutrálisabb hangnemre, nem éppen szülészetre való attitűd. Életet adni alázat.

A Születés Hetén főleg jusson eszünkbe, hogy császármetszéssel is nők szülnek, és (javarészt) nem komfort-trollok. Mert nagy a gyerek, magas a vérnyomás, alacsony a szívhang és még ezer ok. (Mondvacsinált harántfekvésről például még nem hallottam). Na és hogy az orvos programozza az operációt? Jelentkezzen az, akinek a gyermeke emiatt ma hátrébb áll a tornasorban!

Bereczki-Csák Helga

További híreink
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Élmény
Élmény
Sok mindenre számított, de volt, amire egyáltalán nem.
Csak élet van
Csak élet van
Sírni nem volt miért.
Hétezer-ötszáz darab írólap
Hétezer-ötszáz darab írólap
Ennyi röpdolgozatra már az anyaméhben is késő elkezdeni felkészülni.
Gyermeknapi tanítgatás
Gyermeknapi tanítgatás
Amit szabad, és amit nem.
Egy egész népet tanítani
Egy egész népet tanítani
Az első újságíró másfél perc után falfehéren támolygott ki a 32-es szobából.
Életed nője
Életed nője
Nem veszi, hanem készíti a körözöttet, ismeri a villanyóra-leolvasót és sötétben is összepárosítja a zoknikat.
Bőr a bőrön
Bőr a bőrön
Hogy mi a siker? Kezdetben az is, ha eljön a reggel. (Az anyatejes táplálás világnapjára).
Barbie, a zseni
Barbie, a zseni
Szemtanúnak lenni minden túlfőtt-túlpirult álomvilág összedőlésénél szórakoztató és szimpatikus.
Hirdetés
Hirdetés
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Hirdetés
Hirdetés
Kozák Lucán kifogott a hetedik
Kozák Lucán kifogott a hetedik
A debreceni sprinter a szabadtéri szezonban eddig sokat versenyzett.
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
A kormányfő felhívta a figyelmet, hogy szombatig lehet véleményt küldeni.
Hirdetés
Hirdetés
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Magyarország is felajánlotta a segítségét.
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
A Medián szerint a magyarok többsége támogatja.
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Egyszerre 37 nagykövetet rendel haza.
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
Gazdaság
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.