Kezdünk hinni az átokban!

| 2014. 05. 15. | 12:07:32
<p>Tisztelt debreceniek, ne nevessenek!</p>

A Sevilla nyerte a labdarúgó Európa Ligát, mivel szerdán este a torinói fináléban gól nélküli döntetlen után büntetőpárbajban legyőzte a Benfica együttesét. A portugál sztárcsapatnak ez volt a nyolcadik elvesztett európai kupadöntője, miután a legenda szerint Guttmann Béla átkot szórt a klubra.

Guttmann Béla az egyik legnagyobb és legismertebb, de mindenképpen a legsikeresebb magyar edző volt, 12 ország 25 csapatát irányította karrierje során. Megreformálta a brazil focit, az ő útmutatásai alapján szerezték meg a dél-amerikaiak az 1958-as vb-címet, ő fedezte fel Eusebiót a Benficának, és a lisszaboniakkal érte el a legnagyobb sikereit. Két bajnoki cím mellett kétszer megnyerte a Bajnokcsapatok Európa-kupáját. A sors iróniája, hogy ezeket a sikereket magyar játékosok ellen érte el, hiszen a Benfica 1961-ben a Barcelona ellen nyert úgy 3:2-re, hogy a katalánok góljait Kocsis Sándor és Czibor Zoltán szerezte, míg egy évvel később Puskás Ferenc három találata is kevés volt a Real Madridnak a győzelemhez, hiszen a Guttmann vezette csapat öt gólt szerzett.

Ez után a siker után Guttmann extra prémiumot követelt a klubelnöktől, dr. António Mundrungától, aki azt felelte, hogy ez nem szerepel a szerződésben. Guttmann Béla dühbe jött, s mielőtt rácsapta volna az ajtót a szerinte zsugori főnökre, megátkozta a klubot azzal, hogy soha többé - más források szerint 100 évig - nem nyer európai kupát.

Sokáig sokan csak nevettek az egészen, de ma már egyre többen hisznek a Guttmann-átokban, hiszen a Benfica azóta nyolc európai finálét – a Milan ellen kettő, az Inter, a Manchester United és a PSV ellen egy BEK-döntőt, az Anderlecht ellen egy UEFA Kupa-döntőt, a Chelsea és a Sevilla ellen egy Európa Liga-döntőt – veszített el, és egyet sem nyert meg.