Cívishír
2020.09.01. 11:37
Az alapítvány korábban Soros-adományt fogadott el. Most megfelezték az állami pénzt.
Ötven százalékkal csökkentette a berettyóújfalui kistérségben működő Igazgyöngy Alapítvány és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény köznevelési támogatását az Emberi Erőforrások Minisztériuma az idei tanévtől, azaz a tavalyi 17 millió helyett 8,5 millió forintot kapnak – derül ki L. Ritók Nóra közléséből. Az alapítványi igazgató a közösségi oldalán írt erről, nem rejtve véka alá elkeseredettségét. – A minisztérium a járványhelyzettel indokolja a csökkentést, felajánlva, hogy ha nem tudjuk fenntartani az iskolát, lehetőségünk van átadni azt az államnak – fűzte hozzá.
Ismert: az alapítvány által fenntartott iskola hat településen végez művészeti nevelő munkát (a vonzáskörzetből több száz gyerek érkezik hozzájuk foglalkozásokra), diákjaik 70 százaléka mélyszegénységben él. Munkatársaik a gyerekek családjainak szociális támogatására is odafigyelnek.– Itt tartunk megint. A nagy demokratikus vívmány, az iskolaalapításról és fenntartásról, átértelmeződött. Ebben kell most gondolkodnunk, hogy meddig tudunk működni e feltételrendszerben. Az állami támogatás szűkül, mi pedig nem olyan társadalmi csoporttal dolgozunk, amelyikre ennek a költsége ráterhelhető – közölte L. Ritók Nóra, költői kérdésként megfogalmazva, csökkentsék-e a tanulói létszámot vagy más területtől vegyék el a hiányzó összeget?
– Ami bánt, hogy semmiféle szakmaiság nem jöhet be érvként; hiába a magas szintű pedagógiai munka, hiába a hazai és nemzetközi egyetemi partnerség, hiába a helyi együttműködések, hiába a határon túli magyar pedagógusok módszertani fejlesztése, hiába az együttműködés az Oktatási Hivatallal. Fűnyíróelv érvényesül, bekényszerítés az állami rendszerbe – folytatta. A bejegyzés alapján az EMMI azzal is érvelt, hogy a környéken más intézményben is elérhető művészeti képzés, ezért párhuzamos és nem fenntartható a jelenlegi támogatási rendszer. Szintén felvetődött, hogy az alapítvány hatékonyan gyűjt különféle adományokat, így képes orvosolni a keletkező hiányt.
Az 1999 óta működő Igazgyöngy Alapítványt vezető L. Ritók Nórát a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács 2011-ben olyan ismert személyiségek mellett kérte fel Tehetség Nagykövetnek, mint Sólyom László volt köztársasági elnök, Görbicz Anita válogatott kézilabdázó, vagy Freund Tamás neurobiológus, az MTA új elnöke.
A szervezet 2010-ben elnyerte a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat Az év civil szervezete díját.L. Ritók kormányzati megítélésének nem használt, hogy rendszeresen fogalmazott meg kritikákat több állami cselekvést sürgetve a szegénység enyhítésére. Továbbá 2018-ban elfogadta azt a 10 ezer aurót, amelyet Soros György kapott egy német emberi jogi díjjal, de a Fidesz által „főgonoszként” beállított multimilliárdos a pénzt az Igazgyöngy Alapítványnak ajánlotta fel.
Ezt vajon meg lehet úszni pénzbüntetéssel?
Egy pénzváltó alkalmazottait támadták meg a Fórumban 2019 őszén.
A boncolási jegyzőkönyv mást állapított meg.
Életmódváltás EU-pénzből?
Kozák Luca és Kerekes Gréta sem talált legyőzőre Budapesten.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2021.02.28)