Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben

A Cívishír információi szerint egy, a Semcorp debreceni gyárát érintő, határérték feletti talajvízszennyezésről lehet szó abban a videóban, amelyet Papp László polgármester tett közzé június 24-én reggel. Úgy tudjuk, különösen a talajvíz alumínium koncentrációjával volt probléma. A környezetvédelmi hatóság felfüggeszti a Semcorp tevékenységét, miután a monitoring kutakból, a csapadékvízelvezető rendszerből és a tározóból vett minták fémekre és félfémekre vonatkozóan határérték-túllépést mutattak.
Debrecen polgármestere videóban számolt be a felszín alatti vízszennyezésről (a talajvíz nem keverendő a sokkal mélyebben elhelyezkedő rétegvízzel). Sokaknak feltűnhetett, hogy Papp László megszólalásásból hiányoztak azok a részletek, amelyek segítették volna megismerni a szennyezés természetét, súlyosságát. Az sem lehetett teljesen világos, hogy az önkormányzat mikor és milyen körülmények között szerzett tudomást a szennyezésről, hiszen Debrecen városa – közvetlen illetékesség hiányában – nem tudja ellenőrizni a környezetvédelmi előírások ipari szereplők általi betartását. Ez ugyanis hosszú ideje a kormányhivatal hatáskörbe tartozik.
A Cívishír megtudta: a kormányhivatal a honlapján még június 15-én tett közzé egy hirdetményt arról, hogy kármentesítési eljárást indított a Semcorp Hungary Kft.-vel szemben. Az intézkedés által érintett két telek az önkormányzat, illetve a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. tulajdona. Erre tekintettel az önkormányzat – már ügyfélként – kérte a kormányhivataltól a kármentesítési eljárás iratainak elküldését.
Ebből derült ki, hogy a vármegyei vízügyi-vízvédelmi hatóság vizsgálata szerint a Semcorp környezetveszélyeztetést követett el, ami miatt az önkormányzat soron kívül talaj- és talajvíz mintavételt rendelt el az érintett területen kívül.
Tette ezt annak tisztázása érdekében, hogy a szennyezés kijutott-e a kínai cég telephelyéről, ezáltal érint-e a szomszédos közterületeket (valószínűleg nem, de egyelőre nem lehet teljes biztonsággal kijelenteni).
Az önkormányzat június 24-én feljelentést tett annak érdekében, hogy az esetet büntetőjogi szempontból is kivizsgálhassák. A Cívishírnek küldött városházi közlésben utalnak arra, hogy Papp László idén márciusban találkozott a debreceni akkumulátoripari szereplőkkel, s akkor egyértelművé tette: minden engedélyben foglalt feltételt, környezetvédelmi és biztonsági előírást maradéktalanul be kell tartani. Az önkormányzat arr kérte a környezetvédelmi hatóságot, hogy a lehető legszigorúbban járjanak el a szennyező gyárakkal szemben, akár tiltsák el a tevékenységüktől és/vagy vonják vissza az egységes környezethasználati engedélyüket.
Intézkedések sora
A délutáni órákban a vármegyei kormányhivataltól is választ kaptunk a kérdéseinkre. Így kiderült, hogy a vízügyi-vízvédelmi hatóság akkreditált mintavételre kötelezte a Semcorpot a monitoring kutakból, a csapadékvíz-elvezető rendszerből és a tározóból. A vállalat elvégeztette ezeket, de az eredményeket és a kiértékelést határidőn túl küldte el a hatóságnak. Ezért a céget 1 millió forint bírsággal sújtották, a határozatot a Semcorp keresettel támadta meg.
– A vízügyi-vízvédelmi hatóság a késve beérkezett vizsgálati eredményekből megállapította, hogy határérték túllépés történt több fém és félfém komponens esetében (alumínium, bárium, cink, kadmium, kobalt, króm, lítium, mangán, nikkel, ólom, réz, vas, arzén) mind a jogszabályi határértékhez, mind pedig az alapállapot felmérés vízvizsgálati eredményeihez képest.
Mindezek miatt a vízügyi-vízvédelmi hatóság a vállalatot kötelezte a csapadékvíz-késleltető tározóban vízzáró kialakítására, a monitoring kutak negyedéves vizsgálatára, a vizsgálandó komponenskörök bővítésére, a több mint 2 millió forintos eljárási költség megtérítésére. Továbbá 1 milliós forint vízgazdálkodási bírságot is kiszabott – tudhattuk meg.
Szintén beszámoltak arról, hogy az ügyben – mely független a korábbi, oltóhabbal történő szennyezéstől – a környezetvédelmi hatóság is hatósági eljárásokat indított: kármentesítést rendelt el, a vállalatot tényfeltárásra kötelezte, és eljárás indult a vállalattal szemben az engedélytől eltérő üzemelés miatt is. Hangsúlyozták: ahogy ebben az esetben is, a hatóságok minden esetben szigorúan járnak el: szakembereik felelősségteljesen és a lehető legalaposabban vizsgálják ki az eseteket, folytatják le az eljárásaikat és a legkisebb jogsértés esetén is kiszabják a jogszabályoknak megfelelő szankciókat.
A Semcorp működését korábban egy alkalommal már felfüggesztette a környezetvédelmi hatóság – emlékeztettek.
A kínai vállalat egyelőre nem reagált a megkeresésünkre.
Ratalics László


























































