Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Parajdi sóbánya: válságstábot hoztak létre

MTI | 2025. 05. 28. | 15:16:21
A helyiek szerint a jelenlegi helyzetet meg lehetett volna előzni, ha az illetékesek időben beavatkoznak.
Parajdi sóbánya: válságstábot hoztak létre
Óriási a baj (Fotó: Farkas Endre/maszol.ro)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Továbbra is ömlik a megduzzadt Korond-patak vize a parajdi sóbányába, és május 28-án várhatóan a létesítmény turisták által látogatható részét is eléri. A Hargita megyei önkormányzat válságstábot hozott létre a turizmus megmentésére.

A Hargita megyei községben az elmúlt napok esőzései nyomán kialakult rendkívüli helyzetről Nyágrus László polgármester a Maszol hírportálnak nyilatkozva közölte: jelenleg a bánya egyik legújabb részét, a Telegdy-szárnyat próbálják megmenteni két szigetelőgát kialakításával. "Ez reményt adhat mindannyiunk számára. Nemcsak a turizmusnak, hanem a kitermelésnek is" – fogalmazott a székelyföldi elöljáró.

A Székelyhon hírportál arról számolt be, hogy a sóbánya feletti területet – ahol a patak vize bezúdul a bányába – lezárták, mivel ingataggá vált a talaj. Az illetékesek attól tartanak, hogy újabb helyeken szakad be a patakmeder, ezért az oda vezető hidat csendőrök őrzik. A helyiek szerint már jelenleg is több víznyelő van, ahol zúdul be a víz a bányába. Parajdon szerdán is esik az eső, a meteorológusok továbbra is esős időre figyelmeztetnek.

A helyi sajtó helyszíni beszámolói szerint a község lakosainak körében nagy az elkeseredés, attól tartanak, hogy beomlik a bánya, és azt tartják, sokkal nagyobb a baj, mint ahogy azt a hatóságok állítják. Az az általános vélemény, hogy a jelenlegi helyzetet meg lehetett volna előzni, ha az illetékesek időben beavatkoznak, hiszen évek óta tudni lehet a vízszivárgásról. Azt is kifogásolják, hogy a bányát működtető Országos Sóipari Társaság (Salrom) nem kommunikál kielégítően a helyzet súlyosságáról.

A Hargita megyei község lakosai attól tartanak, hogy a bánya bezárásával a Parajdnak és környékének megélhetést biztosító turisták is elmaradnak. Nyágrus László szerint szakemberek bevonásával áthidaló megoldásokat kell találni ahhoz, hogy a sóbánya bezárása esetén meg tudják tartani a környéken a turistákat, amiben segít, hogy az elmúlt években számos turisztikai attrakció épült. Kiemelte: mindezzel együtt Parajd és a térség idegenforgalmának a sóbánya a motorja.

Bíró Barna-Botond, Hargita megye önkormányzatának elnöke az MTI-nek küldött közleményében bejelentette, hogy válságkezelő csoportot hívott össze a parajdi sóbánya ügyében, hogy "gyors, összehangolt és hatékony fellépéssel megvédjék a közösség jövőjét, a helyi turizmust".

Közölte: a bánya megmentését célzó elengedhetetlen sürgős műszaki beavatkozások mellett – ami a szakemberek feladata –, átfogó turizmusmentő kampányra is szükség van, mely új lendületet adhat a térségnek. Azt kérte a szakemberektől – turisztikai szakértőktől és térségfejlesztéshez értőktől –, hogy még a héten találkozzanak a parajdi vállalkozókkal, hallgassák meg álláspontjukat, és utána dolgozzanak ki javaslatot, amely alapján a megyei önkormányzat "országos turisztikai felhívással" fordulhat a magyar vagy a román kormányhoz segítségért – részletezte Bíró Barna-Botond.

A csoportot Szabó Károly, a Visit Hargita igazgatója vezeti, tagja Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium és a Mini Erdély Park megálmodója, Trucza Adorján, a Taste of Transylvania alapítója és Razvan Pascu turisztikai marketing szakember, Hargita megye hivatalos turisztikai nagykövete.

Parajd lakosainak 80 százaléka a turizmusból él – emlékeztetett a tanácselnök, aki szerint a megyei önkormányzat elkötelezett amellett, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogassa a helyreállítási munkálatokat és a turizmus újraindítását.

Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet pénteken június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.

További híreink
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Halál az M1-esen: elrendelték az azonnali vizsgálatot
Halál az M1-esen: elrendelték az azonnali vizsgálatot
A baleset nem a bővítés alatt álló szakaszon történt – közölték.
Megkímélte a fagy a cseresznyét
Megkímélte a fagy a cseresznyét
A magyarok a nagy méretű, fényes, sötétpiros gyümölcsöt keresik.
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Lannert Judit egyeztetett az egyházi iskolafenntartók vezető képviselőivel.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Így döntött a belügyminiszter.
Magyar Péter üzent a Master Good vezetőjének
Magyar Péter üzent a Master Good vezetőjének
Cél, hogy megérje a magyar embereknek hazai cégeknél dolgozni.
Bevándorlásellenes zavargások: Belfastban áll a bál
Bevándorlásellenes zavargások: Belfastban áll a bál
A város főként bevándorlók lakta egyes negyedeiben több épületet is felgyújtottak.
Erős földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Erős földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Japánban és Indonéziában cunamiriadót rendeltek el.
Ukrajnai magyar kisebbség: megállapodtak a jogokról
Ukrajnai magyar kisebbség: megállapodtak a jogokról
Például a szabad nyelvhasználatról.
Újranyitnának egy bányát Parajdon
Újranyitnának egy bányát Parajdon
A bukaresti igazgatóság dönt.
Orosz drón zuhant egy romániai panelházra
Orosz drón zuhant egy romániai panelházra
A robbanás és tűz után 70 személy menekült ki az épületből.
XIV. Leó szerint az AI-t „le kell fegyverezni”
XIV. Leó szerint az AI-t „le kell fegyverezni”
Nincsen algoritmus, amely erkölcsileg elfogadhatóvá teheti a háborút – áll a pápai pásztorlevélben.
Csíksomlyói üzenet: csak együtt boldogulhatunk
Csíksomlyói üzenet: csak együtt boldogulhatunk
A zarándokok között volt Sulyok Tamás köztársasági elnök is.
Az összmagyarság legnagyobb ünnepét tartják
Az összmagyarság legnagyobb ünnepét tartják
Százezreket várnak Csíkszeredába.
Közös lánggyújtásra hívják a világ magyarságát
Közös lánggyújtásra hívják a világ magyarságát
Június 4-én, a nemzeti összetartozás napján.
Magyar Péter Donald Tuskkal tárgyal
Magyar Péter Donald Tuskkal tárgyal
A magyar miniszterelnök Varsóba ment.
Hirdetés
Hirdetés
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Jön az év első tartósabb kánikulája
Jön az év első tartósabb kánikulája
30-35 Celsius-fokra készülhetünk.
Hirdetés
Hirdetés
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Gazdaság
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.