Ösztrogén-dominancia: mit érdemes tudni róla?

Az ösztrogén nevű hormonról már biztosan sokat hallottunk, ami nem is csoda, hiszen ez az elsőszámú női nemi hormon: felelős például a másodlagos női nemi jellegek kialakulásáért, a menstruációért, de más folyamatokban, például a csontok erősségének fejlődésében is kulcsfontosságú. Ezek a szteroidhormonok tehát jelentős szerepet töltenek be a női szervezetben, és bár csak kisebb mennyiségben, de a férfiak testében is megtalálhatóak.
Amennyire fontos az ösztrogén, annyira nagy gondokat okozhat az, ha a szintje nem ideális a szervezetben. A következőkben az ösztrogéndominancia kérdéskörét vesszük górcső alá, kitérve annak okaira, tüneteire és a lehetséges kezelési módszerekre.
Mitől alakulhat ki?
Az ösztrogén mellett a másik fő nemi hormon a progeszteron – e kettő egyensúlya elengedhetetlen az egészséges hormonháztartáshoz. Az ösztrogéndominancia ez alapján két biológiai folyamatra vezethető vissza: vagy arra, hogy túl magas a testben az ösztrogén szintje; vagy arra, hogy a progeszteron szintje, ami ellensúlyozná az ösztrogént, túl alacsony. Ezeket a folyamatokat több minden is kiválthatja. Egyes nők például genetikailag hajlamosabbak arra, hogy több ösztrogénhormont termeljenek, de emellett számos egyéb tényező is szerepet játszhat ebben.
Klasszikusan ilyen például az életkor, 50 éves korra már természetesen is magasabb a nők ösztrogénszintje – mivel a progeszteronszint drasztikusabban csökken az évek előrehaladtával. De számos életmódbeli tényező, például az elhízás, a stressz, egyes gyógyszerek, a bélflóra egyensúlyának a zavara, sőt a túlzott alkoholfogyasztás is ehhez vezethet. Az sem lehet meglepő, hogy egyes hormonális betegségek, például a pajzsmirigy-alulműködés, a PCOS, a mióma vagy éppen az endometriózis is okozhat ilyen jellegű változásokat.
Az ösztrogéndominancia tünetei
Ez a kondíció viszonylag gyorsan megmutatkozik a szervezetben, az ösztrogéndominancia tünetei ugyanis az életünk szinte összes területére kihatnak. Azaz: ha nem is tudjuk azonnal, hogy milyen problémával van dolgunk, hamar sejteni kezdjük majd, hogy valami nincs rendben a testünkkel. Nézzük, hogy milyen jelzésekre érdemes odafigyelni!
Mindennapi gondok
Eleinte lehet, hogy csak egészen apró dolgokra fogunk felfigyelni, amikor ösztrogéndominanciával van dolgunk. Észrevehetjük például, hogy nem jó a közérzetünk, romlik az erőnlétünk, emellett pedig csökkenhet a libidónk és a stressztűrő-képességünk sem az igazi. Ha ezek már feltűntek, vizsgáljuk meg az egyéb vonatkozásokat is!
Nőgyógyászati jelzések
Ez a kondíció alapjában véve képes felborítani a menstruációs ciklust. Például fájdalmasabbá válhatnak a nehéz napok, elmaradhat a peteérés, erősebb lehet a vérzés és szabálytalan időközönként érkezhet meg. Előfordulhat még hogy pecsételő vérzést tapasztalunk és hogy erősebb a premenstruációs szindróma, ami a menstruáció előtti napokban fejfájást, puffadást, ingerlékenységet, görcsöket és hangulatingadozást is okozhat. Mindezek mellett érzékelhetjük, hogy a melleink fájdalmasak, feszülnek, de hüvelyszárazság is jelentkezhet.
Sőt: akár meddőséget és vetélést is okozhat ez az állapot. Emellett számos ezekkel összefüggő betegségre – például PCOS, endometriózis, ciszták – is hajlamossá teheti a nőket.
A hormon dominanciája emellett megnehezíti a vércukorszint-szabályozást, gátolja a sejtek megújulását és a vérsűrűséget is növeli. Rossz hír, hogy a pajzsmirigy működésére is hatással van: lassítja azt. Sőt: korai menopauzát is hozhat magával.
Belső problémák
A hormonháztartás felborulása nyomán lassulhat az anyagcserénk, tapasztalhatunk puffadást, valamint vízvisszatartást, ami ödémákhoz vezet. Szintén jelentkezhet krónikus fejfájás, sőt akár magnéziumhiány és csontritkulás is – az ösztrogén ugyanis az egészséges csontsűrűségért is felel.
Jelek a külsőnkön
De a megjelenésünk is árulkodó lehet: jellemző, hogy súlyfelesleg rakódik le, különösen a hason, a csípőn, valamint a combok területén. Emellett jelentkezhet hajhullás, szőrösödés és olyan bőrproblémák, mint a pattanások vagy a zsírosodás, egyes esetekben pedig szárazság. Egyeseknél pedig egyenesen bőrbetegségeket okoz, például ekcémát vagy rosaceát.
Pszichés tünetek
Nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy az ösztrogén milyen szerepet játszik a hangulatunk szabályozásában, hiszen a szerotonintermelésre is hatással van. Ha ingadozik a szintje vagy túl magas, akkor tapasztalhatunk hangulatváltozásokat, fáradékonyságot, lehangoltságot, szorongást, ingerlékenységet, memóriazavart, depressziót, koncentrációs és alvászavarokat is.
Tegyünk a hormonháztartás helyreállításáért!
Látjuk tehát, hogy komolyan kell vennünk az ösztrongéndominancia tüneteit és annak kezelését. Ha azt sejtjük, hogy ilyesmivel van dolgunk, mindenképp keressünk fel egy szakembert, aki egy laborvizsgálattal kideríti, hogy igazunk van-e. Ha igen, akkor is jó eséllyel teljesen természetes úton, például néhány életmódbeli változtatással helyre is állíthatjuk a rendet, nem mindig van szükség gyógyszeres kezelésre. Lehet, hogy elég lesz egy egészséges, gyümölcsökben, zöldségekben, omega-3 zsírsavakban és probiotikumokban teli étrend követése. Emellett ha még beiktatunk egy kis testmozgást és hatékonyan kezeljük a minket érő stresszt, máris nyert ügyünk van!










