Mit érdemes tudni a szaxofonról? Ismerj meg egy kivételes hangszert!

Tudtad, hogy az első szaxofon 1842-ben készült Párizsban? Adolphe Sax egy belga származású francia hangszerkészítő volt, akinek már apja is hangszertervezőként tevékenykedett. Belgiumban született 1814-ben, iskoláit Brüsszelben végezte, de 1841-ben Párizsba költözött.
Sax 1846-ban kapott 20 éves szabadalmat az általa kifejlesztett új hangszercsaládra. A francia hadsereg zenekarait teljesen átszervezték, bekerültek ezek az új hangszerek is, így megálmodójuk lett a hadsereg fő hangszerellátója.
Az Inter-Music hangszerüzlet többféle szaxofont, köztük altszaxofonokat, tenorszaxofonokat, bariton-, illetve szopránszaxofonokat is kínál vásárlóinak. Leggyakrabban ezt a négy típust használják, ezek alkotják a szaxofonkvartettet is. Most nézzük meg egy kicsit részletesebben ezt az izgalmas hangszert!
A szaxofon varázsát sok műfajban felismerték
A magyar zeneszerzők közül Bartók Béla volt az, aki először alkalmazta a szaxofont A fából faragott királyfi című zeneművében. A hangszert főleg katonazenekarokban használták eleinte, de időnként operákban és szimfonikus művekben is megjelent.
Főleg a jazz-zenében van jelentős szerepe, de olyan sokoldalú, hogy a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem korlátozódik használata kizárólag erre a műfajra. A szaxofon páratlan varázsa és jellegzetes hangzása lírai dalokban is sokszor megjelenik. Gyakran teszik emlékezetessé ezeket a zenéket egyedülálló és zseniális szaxofonszólók.
A szaxofonok négy legismertebb fajtája
A hangszercsalád egyik legmélyebb hangú tagja a baritonszaxofon, amelynek hangszíne sötét és erőteljes. Jazz- és szaxofonegyüttesek nélkülözhetetlen tagja, de előfordul blues, pop és klasszikus zenekarokban is.
Nagyon kedvelt a tenorszaxofon is, amely közép- és magas hangok megszólaltatására is képes köszönhetően széles hangterjedelmének. Ez is egy sokoldalú hangszer, ami azt jelenti, hogy jazz, pop, blues, illetve a klasszikus zenei műfajban is kimondottan népszerű.
Az altszaxofon kétségtelenül a legnépszerűbb tagja a családnak, amelynek hangterjedelme szintén nagyon széles. Hangja közepes mélységű és meleg hangszínnel rendelkezik. A szaxofonkvartettekben is fontos szerepet játszik a szaxofonzenekarok mellett, de ugyanúgy ismert a blues, a jazz és a klasszikus zenei műfajban is, mint társai.
A legmagasabb hangon e négy hangszer közül a szopránszaxofon szólal meg, amely megjelenésében eltér az előző típusoktól. Ez általában egyenes testű, de létezik hajlított változat is. Hangszíne világos és fényes, a magas hangok miatt kifejezetten testhezálló számára a szólójáték. Klasszikus és kortárs, illetve jazz- és kamarazenében is helytáll.
Miért olyan sokrétű ez a hangszer?
A szaxofon hangszíne nagyon változatos, ami különleges rezonanciával rendelkezik. Hangzása a nyugodt, melankolikus, komoly érzésektől a féktelen szenvedélyig bármit képes kifejezni. Ez a változatos bája teszi olyan kivételessé a hangszerek között.








