Meccs lefújva. Megszűnhet a Sportkollégium
A debreceni és hazai sportélet szempontjából is egyedülálló, ikonikus hely a 22 éve működő diákotthon: olyan klasszisok nevelkedtek a falak között, mint Dzsudzsák Balázs, Madar Csaba labdarúgók, Hornyák Dóra kézilabdázó, Szána Zsombor úszó, vagy épp Török János ökölvívó. A kiváló szakmai programnak köszönhetően az intézmény – szinte szimbiózisban a város sportegyesületivel – két évtizeden át sokat tett azért, hogy élsportolókat neveljenek, akik megannyi dicsőséget hoztak a városnak. A kupákat ésérmeket megszámolni is embert próbáló feladat lenne.
Felmérték a kihasználtságot
A Debreceni Középiskolai Sportkollégiumot fenntartó önkormányzat – közgyűlési döntés alapján 2007-től öt év időtartamra rendelkezik közoktatási feladatellátási, intézményhálózat-működtetési és fejlesztési tervvel. Ez idén lejár. Pappné Gyulai Katalin, az Oktatási Osztály vezetője úgy tájékoztatta a Cívishírt, folyamatosan figyelemmel kísérik az intézmények feladatellátását, kihasználtságát. A vizsgálat részeként a kollégiumokat érintően is megtörtént – az előző évekhez hasonlóan – a férőhely-kihasználtság átvilágítása. Az adatok feldolgozását követően készült egy munkaanyag, ami jelenleg egyeztetés, véleményeztetés alatt áll. Az ezzel kapcsolatos előterjesztést várhatóan a áprilisi közgyűlés fogja tárgyalni.
A Sumen utcán folytathatnák a diákok
Más forrásból úgy értesültünk, a Sportkollégium kihasználtsága csaknem 100 százalék, azonban a diákokat máshol is el tudják helyezni. Vélhetően a Sumen utcai Gulyás Pál Kollégiumban, amibe a Sportkollégium már nyáron beolvad – ha a közgyűlés megszavazza. Az ügyben kerestük az igazgatónőt, Asbóthné Bódis Erikát, de ő hétfőig szabadságát tölti.
A volt úttörőtáborból kialakított, a 3 hektáros zöldövezetben, természetvédelmi területen fekvő Móricz Zsigmond körúti épület minden bizonnyal visszakerül az önkormányzat kezelésébe. Hogy mit kezdenének vele, arról egyelőre nincs hír.
Csipának vérzik a szíve
A Cívishír megkérdezett egy öregdiákot, a Loki egykori kiválóságát, a Sárrétudvariról származó Madar Csabát, aki az elsők között költözött be a legendás létesítménybe, s aki négy évet húzott le a meseszép környezetben. – Mi voltunk az elsők, még a rendbetételén is segédkeztünk. Fergeteges, örökre emlékezetes éveket töltöttünk el – kezdte Madar Csaba, akit csak Csipaként becéz a város és a fél ország. – Elképzelni sem tudom, hogy van-e Debrecenben egy másik olyan hely, mely annyira szép és hangulatos, mint a Sportkollégium és környezete. A diákok és a nevelőtanárok együtt alkottak egy kiváló közösséget, igaz, az én időmben kilencven százalékban sportolók lakták a kolit, tehát könnyű volt megtalálni egymással a közös hangot. Egyáltalán nem hiányzott nekünk a belváros, a csodás környezet mindenért kárpótolt – nosztalgiázott Madar Csaba, hozzátéve még, azóta vérzik a szíve, amióta az a pletyka járja, hogy megszűnik a kollégium.