Magyar játékost draftoltak az NHL-ben

Szongoth Domán tengerentúli játékjogát a Buffalo Sabres csapata foglalta el az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) június 27-én, szombati, éppen Buffalóban megtartott draftján.
A 18 éves, 34-szeres felnőtt válogatott csatár a negyedik magyar születésű hokis, aki elkelt az amatőr fiataloknak tartott választáson. A finn KooKoo légiósának játékjogát az ötödik körben, összesítésben a 156. helyen foglalták le.
Az MTI értesülése szerint Szongoth Balatonszárszón, családi pihenés alatt értesült arról, hogy draftolták. Az amerikai klub azonnal küldött neki repülőjegyet és már vasárnap reggel repül is Buffalóba, ahol hétfőtől csütörtökig a Sabres fejlesztő táborában vesz részt a LECOM Harborcenterben.
Minden nap lesz jeges edzése is, az utolsó napon pedig csapaton belüli mérkőzéseket játszanak.
A 2025/26-os idényben a még ifjúsági korú Szongoth a junioroknál 44 mérkőzésen 28 pontot (10 gól, 18 assziszt) szerzett, saját korosztályában 3 alapszakasz- és 7 rájátszás-mérkőzésre szállt be, és összesen 12 pont (6, 6) termelt. A felnőtt magyar válogatottban a britek ellen gólt ütött a világbajnokságon.
Az elmúlt két szezonban rendre szerepelt a magyar ifjúsági, junior és felnőtt nemzeti csapat vb-jén. Legutóbb az U18-asokkal öt mérkőzésen 6 (5, 1), az U20-asokkal öt mérkőzésen 7 (3, 4) pontot gyűjtött.
A 34 felnőtt válogatott találkozóján 12 pontnál (6, 6) jár.
Az NHL-be ezt megelőzően három magyar születésű játékos draftoltak. 1999-ben Gröschl Tamás játékjogát a kilencedik kör 256. helyén az Edmonton Oilers, 2000-ben Szuper Levente játékjogát a negyedik kör 116. helyén a Calgary Flames, 2002-ben Vas János játékjogát a második kör 32. helyén a Dallas Stars foglalta le, végül egyikük sem lépett jégre a ligában.
Rajtuk kívül szerepelt az NHL draftlistáján, ám nem kelt el 2010-ben és 2012-ben Hári János, 2016-ban Horváth Bálint, 2020-ban Papp Kristóf és 2023-ban Hadobás Zétény.


























































