Hortobágyi hídi vásár - azoknak, akik a belváros helyett a pusztába vágynak az ünnepen

A nagy múltú hortobágyi hídi vásárt idén is megrendezik, mégpedig a hagyományőrzés, a nemzeti értékek, hungarikumok népszerűsítése, megismertetése céljából. Az ünnepélyes megnyitót követően, 2021. augusztus 20-án a vásárra látogató közönség kézműves mesterségekkel, népi iparművészek munkáival ismerkedhet meg az erre a célra kialakított kulturális téren, a Hortobágyi Pásztormúzeum előtt. A vásárra látogató közönség látványműhelyeket, bemutatókat láthat az alábbi mesterektől:
- Balogh Károly kosárfonó népi iparművész, szakoktató.
- Gajdics Krisztián bőrműves, népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere, Prima Primisszima Junior díjas.
- Lévai Gábor fazekas a mezőcsáti fazekas kultúra bűvöletében él, ünnepi használati tárgyai, kancsók, korsók, tálak lakásunk, konyháink díszei. .
- Soós Kálmánné szűrkészítő hímző népi iparművész.
- Sósné Mihalkó Emese és férje Sós Attila, édesapja, Mihalkó Gyula pásztorkalap készítő, a Népművészet Mestere örökségét viszik tovább. A hírneves mesterség tovább éltetése most az ő avatott kezükben van, ami garantálja ennek a mesterségnek átörökítését a 21. századra.
- Pusztai Gáborné mézeskalácsos
- Török László fafaragó
A háromnapos hídivásáron kézművesek, kereskedők árulják majd portékáikat termékeiket, de a vendégek a hagyományos vásári ételkínálatot is megkóstolhatják.A gyerekek számára a Szárnyalló népi játéktér nyújt majd kikapcsoldóást, és számukra kiemelten ajánlják a kézművesek látványműhelyét, tájékoztatva őket ezzel a hagyományőrző mesterségekről.
A hídi vásár története
A hagyományőrző ünnep történelme az 1800-as évek elejére tekint vissza, amikor a debreceni és környékbeli gazdák állatvásárokat tartottak Hortobágyon a Kilenclyukú híd lábánál. Ekkor még főként lovak, szarvasmarhák, birkák és sertések cseréltek gazdát. Az állatvásár elképzelhetetlen volt kirakodó vásár nélkül. Felsorakoztak portékáikkal a debreceni és környékbeli kézműves mesterek. A megkötött vásárra áldomást ihattak a csárdában, lacikonyhákon, alkalmi zöldvendéglők sokaságában.
Mára az állatvásár jelleget felváltotta a népművészeti és kézműves portékák bemutatása, árusítása. Szinte az egész ország területéről érkeznek a ma már egyre ritkábbnak számító mesterségeket űző vásárosok, mint például a mézeskalácsosok, szíjgyártók, kalaposok, fazekasok, fafaragók, késkészítők.
Napjainkban országos népművészeti és kirakodó vásárként tömegeket vonz határon innen és túl.
A vásárban megtalálhatók a népi-, kézműves-, bio-, termékek mellett a régiségek és a mai árukínálat is. Az ide látogatók megismerkedhetnek a Hortobágyra jellemző hagyományos, tájjellegű ételekkel is.
A Kilenclyukú Híd nemcsak névadója a vásárnak, hanem közismert szimbóluma e sajátosan magyar tájnak, a hortobágyi pusztának, melynek lábánál kapott helyett a Hortobágyi Vásártér a hídi vásár állandó helyszíne.





























