Hogyan kell tisztán tartani az akváriumot?

A szépen berendezett, egészséges halakkal rendelkező akvárium a lakás díszeként szolgálhat. Azonban az elért eredményeket meg is kell tartani, ehhez pedig elengedhetetlen az akvárium karbantartása és rendszeres tisztítása.
Ha megfelelőképpen takarítja az akváriumot, valamint egyes halak, növények megbetegedése, illetve új szerzemények behelyezése előtt karanténakváriumot használ, akkor biztos lehet benne, hogy a halállomány mindig egészséges marad, sőt akár még szaporulatra is számíthat.
A helyes vízcsere
Minél nagyobb űrtartalmú az akvárium, annál könnyebben beáll benne a biológiai egyensúly, melyet a Vitalpet webáruház akváriumi szűrői is segítenek. A szűrőbetétben hasznos baktériumok telepednek meg, melyek folyamatosan megkötik a vízben lévő káros anyagokat, így járulnak hozzá a tiszta és egészséges akváriumhoz.
Ahhoz, hogy ez a biológiai egyensúly ne bomoljon meg, soha ne cserélje ki teljesen a vizet, elegendő hetente körülbelül a teljes mennyiség 20%-át eltávolítani és pótolni.
A vízcsere kivitelezése
Előző este készítse ki a cserevizet, mivel az állott víz sokkal jobb, mintha frissen engedné ki a csapból. A legjobb a műveletet talajporszívózással kezdeni, így a kövek közé leszálló ürülék egy részét el lehet távolítani. A leszívott vízben mossa át a szűrőbetétet, ezzel biztosíthatja azt, hogy a hasznos baktériumok benne maradjanak.
Hasznos tipp: ezt a leszívott vizet ne öntse ki, hanem öntözze meg vele a szobanövényeket, így azok is hálásak lesznek.
Ezután az előző este kikészített vizet óvatosan töltse bele az akváriumba és üzemelje be újra a szűrőberendezést.
A karanténakvárium
Lehet, hogy erről most hall először, de ez egy nagyon hasznos dolog annak érdekében, hogy az akvárium tiszta és fertőzésmentes maradjon. A karanténakváriumnak nem kell nagynak lennie, és aljzatra sincs szükség, viszont a vizét mindig a főakváriumból kell biztosítani.
Az új növényeket, halakat először mindig ebbe kell elhelyezni, mert amennyiben valamilyen gombát vagy egyéb kórokozót tartalmaznak, akkor azt nem telepítjük be a többi hal közé.
A karantén a saját megbetegedett halaink esetében is nagyon hasznos, hiszen így nem szükséges a teljes állomány és víz kezelése, hanem csupán a fertőzött egyedek elkülönítése, melyek a gyógyulás után visszahelyezhetőek.
A karantén időtartama
Ahhoz, hogy bizonyosak legyünk abban, hogy az új halak egészségesek, legalább egy hétig tartson az elkülönítés. Megbetegedett halak esetében pedig csak a teljes gyógyulás után kerüljenek vissza a példányok a többiek közé. Beteg halak esetén mindig figyelni kell a pontos és helyes gyógyszerezésre.
A heti részleges vízcsere nagyon fontos a halaink egészsége érdekében, az elpárolgott vízmennyiség utántöltése nem elegendő. Ebben az esetben ugyanis a víz nitrát tartalma felgyűlhet és ez a halak számára végzetes hatással is járhat.
Ezen kívül nem szabad puszta kézzel sem belenyúlni, hiszen ezzel a kézen lévő kórokozók bejuthatnak a vízbe. Tartsa be a fenti tanácsokat, hogy akváriuma tiszta és egészséges maradjon.






