Ha kezdő hegesztő vagy, ezt mindenképpen olvasd el!

A hegesztésnek megvannak a maga fortélyai, amiket bár nem lehetetlen elsajátítani, kezdőként is jó tisztában lenni a részletekkel e téren. Ebben a bejegyzésben mindent összegyűjtöttünk, amit ezzel kapcsolatban tudni érdemes.
Tippek hegesztéshez
Az egyik legfontosabb tényező, hogy a hegesztendő felületünk festék- és rozsdamentes legyen. Így biztosíthatjuk azt, hogy semmilyen külső tényező nem zavarja meg a hegesztést és a varrat egyenletességét. Egy jó és szép hegesztésnek úgy kell kinéznie, mintha pénzérméket fektettünk volna egymásra, melyek iránya a hegesztőgép típusától függ. Ha CO hegesztőnk van, akkor tolni kell a hegesztőpisztolyt, ha pedig elektródánk van, akkor magunk felé húzzuk apálcát. Mindkettő fogyóelektródás eljárás, a különbség pedig többek között az, hogy az egyik esetben az elektródát nyomjuk közelebb hegesztés közben, a másik esetben pedig a hozaganyagot adagolja a gép, illetve védőgáz szükséges hozzá.Fontos azt is megjegyezni, hogy minél távolabb van egymástól a két anyag – amit össze kívánunk hegeszteni – annál nagyobb mozdulatokat kell tenni a pálcával oldalirányban is. Azonban amennyire lehet, közelítsük a két fémdarabot egymáshoz, mert túl nagy távolság esetén beomolhat a varrat, és hiába dolgoztunk.
Milyen pajzsot válasszunk?
Mivel a hegesztésbe való belenézés akár maradandó szemsérülést is okozhat, így nagyon fontos a megfelelő pajzs kiválasztása, mielőtt munkához látunk. Alapvetően három csoportra bonthatjuk a hegesztőpajzsokat, melyek kialakításukban, minőségükben és hatékonyságukban nagyban eltérnek egymástól. A legáltalánosabb típus az alap hegesztőpajzs, ami ténylegesen pajzsnak néz ki. Előnye, hogy viszonylag olcsó és szinte minden áruházban és gazdasági boltban megtalálható. Hátránya viszont az, hogy hegesztés közben teljesen lefoglalja az egyik kezünket és mindig ki kell tekinteni mögüle, így nem tudunk folyamatosan odafigyelni és nem lesz jó az összeállítás, vagy nem lesz szép a varratkép.A következő kategória a fejpajzs, ami árban már egyel magasabb szinten található, viszont számos előnnyel bír. A sisaknak kinéző pajzsot teljes mértékben a fejünk formájára lehet állítani és hegesztés közben mindkét kezünk szabad. A sisak elülső részén, a szemünk előtt egy sima síküveg található, és van egy lehajtható sötét üvegű szemrész is, amit hegesztéskor csak le kell tolnunk a szemünk elé.A harmadik kategória pedig a professzionális fejpajzs, amely hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint az előző kategória, viszont ebben az esetben egy fix üveg van a szemünk előtt, ami automatikus módon besötétedik hegesztéskor. A lencse fényérzékenységét mi állíthatjuk be a legtöbb esetben, így akár egy öngyújtó fényére is besötétedhet a szemrész.
Egyéb hasznos felszerelésSokan azt gondolják, hogy a megfelelő hegesztőgép és a hegesztőpajzs kiválasztásán kívül nincs is más fontos szempont, mielőtt nekiállunk egy munkának. Viszont fontos megjegyezni, hogy a hegesztés során nagy hő képződik, így elengedhetetlen a megfelelő ruházat viselése hegesztés közben. Mindenképpen zárt cipő legyen rajtunk, és nem árt, ha a ruhánk nem gyúlékony anyagból készült. Ezenkívül opcionális választás lehet még a hővédő kesztyű használata, ami tovább véd az esetleges sérülésektől.
Gyakori hibák
Az egyik leggyakoribb hiba, ami hegesztés során fel szokott merülni, az az áramerősség megfelelő beállításának kérdése. Ha túl nagy az áramerősség, akkor a hegesztés során átég a fém és beomlik a varrat, ha pedig túl kicsi az áramerősség, akkor egyszerűen nem, vagy csak nagyon nehézkesen hegeszthető össze a két fém. Fontos még figyelni a kezdeti bemért szögre. Először csak pontozzunk a hegesztőpálcával, utána ellenőrizzük a szöget, és ha minden rendben, akkor elkészíthetjük a varratot.

















